To razkrivajo ameriški tajni dokumenti o Sloveniji
Ameriški tajni dokumenti, ki so pricurljali v javnost, razkrivajo vpletenost evropskih držav v vojno v Ukrajini. Politico, ki je pridobil 50 strani dolg dokument, poroča, da je v teh dokumentih omenjena tudi Slovenija. Pišejo, da Poljska in Slovenija zagotavljata skoraj polovico tankov, ki so namenjeni Ukrajini, Madžarska pa pomoč zagotavlja le preko svojega zračnega prostora.
Politico sicer navaja, da obstaja možnost, da so nekatere informacije v teh dokumentih neresnične. ZDA pa so priznale, da je prišlo do kršenja obveščevalnih podatkov, zaradi česar so v četrtek tudi aretirali 21-letnega Jacka Teixeira, pripadnika obveščevalnega krila letalske nacionalne garde zračnih sil.
Dokumenti, ki so pricurljali v javnosti, razkrivajo še, da so na ukrajinskih tleh posebne evropske sile in da Španija in Francija načrtujeta postavitev ključnega raketnega sistema na bojna polja v Ukrajini. V dokumentih je zapisano še, da je Turčija potencialni izvor orožja za ruske plačance in da Turčija pomaga Rusiji in Belorusiji pri izogibanju sankcij na tak način, da kupuje ruske proizvode in jih prodaja naprej v Evropo.
V dokumentih še piše, da v Ukrajini deluje evropska specialna enota, v kateri naj bi bilo 97 ljudi. Od tega 50 pripadnikov britanskih specialnih enot, 17 iz Latvije, 15 iz Francije, ena oseba iz Nizozemske in 14 Američanov. Njihova aktivnosti in lokacija niso poznane. Navedeno je še, da Evropa kar se tiče vojne prekaša Ameriko le pri dobavi tankov. Največji dobavitelj pa naj bi bili Slovenija in Poljska, ki sta skupaj zagotovili kar polovico dostavljenih tankov.
Jack Teixeira, 21-letni pripadnik obveščevalnega krila letalske nacionalne garde v ameriški zvezni državi Massachusetts, ki so ga v četrtek aretirali zaradi suma, da je odgovoren za uhajanje strogo zaupnih ameriških vojaških dokumentov, bo danes stopil pred sodnika v Bostonu.
Na njegovem domu v podeželskem kraju Dighton z okoli 8000 prebivalci v Massachusettsu so ga v četrtek prijeli močno oboroženi agenti zvezne policije FBI, poroča britanski BBC.
Identificirali so ga kot vodjo spletne skupine za klepet, v kateri so bili sprva objavljeni zaupni dokumenti Pentagona o vojni v Ukrajini, Kitajski in Bližnjem vzhodu ter drugih vprašanjih nacionalne varnosti ZDA.
V skupini na aplikaciji Discord, ki je priljubljena v igričarski skupnosti, naj bi bili večinoma najstniki. Z njimi naj bi že mesece delil najmanj 50 do več kot 100 tajnih dokumentov Pentagona.
Delil tajne podatke
Uradniki obrambnega ministrstva pa so za uhajanje dokumentov izvedeli šele, ko so prišli v širšo javnost na drugih platformah, kar je sprožilo obsežno iskanje krivca.
Osumljen je nepooblaščenega odvzema in posredovanja tajnih podatkov.
Tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Pat Ryder je dejal, da gre pri uhajanju dokumentov za »namerno kaznivo dejanje«.
Motiv njegovega dejanja ni znan. Teixeira naj bi bil skeptičen do vlade, prijatelji pa pravijo, da ni bil ne žvižgač niti tuji agent, poroča BBC.
Delal je kot IT strokovnjak v obveščevalnem oddelku nacionalne garde Massachusettsa s sedežem v letalskem oporišču nacionalne garde Otis na zahodu polotoka Cape Cod. Njegov uradni naziv je pripravnik za kibernetske transportne sisteme in ima čin letalca prvega razreda. To je nižji položaj in ni jasno, kakšno stopnjo varnostnega preverjanja je imel.
Rezervno krilo
Nacionalna garda je sicer rezervno krilo ameriških letalskih sil. Njeni pripadniki v vojski niso zaposleni za polni delovni čas, lahko pa jih po potrebi napotijo.
Po identifikaciji osumljenca so iz Pentagona sporočili, da bodo znova preučili, kako se razdeljujejo zaupne informacije, ob tem pa izpostavili, da je »v naravi« ameriške vojske, da mladim pripadnikom zaupajo visoko stopnjo odgovornosti.
STA