Trije premierji v napadeni Kijev, tudi Janez Janša na obisk k Zelenskemu
Rusija stopnjuje napade na ukrajinsko prestolnico, zato je župan Kijeva Vitalij Kličko že drugič razglasil policijsko uro. Ta se je začela včeraj zvečer ob 20. uri, prebivalci pa ne smejo zapustiti svojih stanovanj vse do jutri do 7. ure.
20 tisoč civilistov bi lahko umrlo v Mariupolu.
»Pozivam vse Kijevčane, naj se pripravijo, da bodo ostali doma naslednja dva dneva, če pa se bodo oglasile sirene, odidejo v zaklonišča. Gibanje po Kijevu brez posebnih dovoljenj bo prepovedano. Ven bo mogoče zgolj, če se bo šlo v zaklonišče,« je sporočil Kličko. Kijev s 3,5 milijona prebivalci je že vseskozi eden glavnih ciljev ruskih agresorjev, ki neprizanesljivo udrihajo tudi po stanovanjskih četrtih, kjer oblasti preštevajo civilne žrtve. Eksplozije po središču mesta nenehno donijo, tako tudi sirene, ki pa na zračne napade opozarjajo tudi v Odesi, Umanu v osrednji Ukrajini in v zahodni regiji Hmeljnicki. Ruske sile so sporočile, da so prevzele nadzor nad celotno regijo Herson na jugu Ukrajine, kjer sicer že nadzorujejo mesto Herson, na širšem območju naj bi uničili tudi več deset ukrajinskih vojaških točk.
Protivojna protestnica je v ponedeljek zvečer na ruski državni televiziji s plakatom in glasnimi vzkliki prekinila poročila v živo. Urednica na televiziji Pervij kanal Marina Ovsjanikova, po očetu Ukrajinka, je nepričakovano skočila v kader za voditeljico poročil Jekaterino Andrejevo z napisom: »Ustavite vojno. Ne verjemite propagandi. Tu vam lažejo.« Ob tem je vzklikala »Ne vojni!«. Televizija je prekinila prenos v živo in začela predvajati posnetke iz bolnišnice, a je posnetek hitro zakrožil po spletu. Ovsjanikova, ki je zdaj v priporu, je požela veliko pohvale v ruski opoziciji, za pogum se ji je zahvalil tudi ukrajinski predsednik. Spomnimo, Rusija je še zaostrila ukrepe proti neodvisnim medijem in kritikom oblasti, za domnevno lažno poročanje o ruski vojni pa so zagrožene večletne zaporne kazni.
V ponedeljek se je začel četrti krog pogajanj, ukrajinska in ruska delegacija pa sta pogovore včeraj nadaljevali; predmet pogajanj naj bi bila tudi organizacija srečanja Volodimirja Zelenskega z Vladimirjem Putinom. Ukrajinski predsednik še naprej poziva k takojšnji ustavitvi ognja in Ruse obtožuje vojnih zločinov ter namernega ustvarjanja humanitarne katastrofe v številnih mestih; ob tem je prepričan, da bo Rusija kmalu spoznala, da je nemočna. Rusija še naprej zahteva, da Kijev prizna rusko priključitev polotoka Krim ter neodvisnost separatističnih regij na vzhodu Ukrajine, Doneck in Lugansk.
Prelomen obisk tujih voditeljev
Ali se bosta Zelenski in Putin končno srečala iz oči v oči, bo morda znano kmalu, ukrajinski predsednik pa je včeraj pozdravil obisk predsednikov vlad Poljske, Češke in Slovenije: včeraj zjutraj so poljsko-ukrajinsko mejo na poti proti Kijevu namreč prečkali Mateusz Morawiecki, Petr Fiala in Janez Janša. Trojica je prišla Zelenskemu izrazit podporo celotne EU, Morawiecki, Fiala in Janša pa so tako prvi tuji voditelji, ki so od začetka ruske invazije obiskali ukrajinsko prestolnico. Potezo je kot zelo pomembno označil tudi slovenski predsednik Borut Pahor, Janša pa je na poti do Kijeva prek twitterja Ukrajini med drugim sporočil: »Hvala, ker ne branite le svoje domovine in Evrope kot ozemlja, temveč branite jedro evropskih vrednot in našega načina življenja. Vaš boj je naš boj in skupaj bomo zmagali.«
Washington še naprej žuga Kitajski in jo opozarja na posledice ob morebitni podpori Rusiji; Peking vztraja, da ni udeležen v invaziji, a neimenovani viri navajajo, da naj bi Kitajska izrazila določeno pripravljenost za zagotavljanje vojaške in finančne pomoči.
Mednarodna skupnost pa čedalje bolj zaskrbljeno spremlja uničujoče in nehumane razmere v pristaniškem mestu Mariupol, kjer je življenje izgubilo več kot 2000 civilistov, ob intenzivnih napadih in pomanjkanju osnovnih potrebščin pa se bojijo, da bo žrtev tudi desetkrat več. Ukrajinske oblasti si še naprej prizadevajo za vzpostavitev humanitarnih koridorjev za varen umik prebivalstva, ki mu grozi tudi pomanjkanje hrane, vode in zdravil, nimajo niti ogrevanja niti elektrike, Zelenski pa opozarja, da Rusi že več dni preprečujejo vstop konvoju z dragocenimi zalogami za prebivalstvo. Ukrajino so od začetka vojne zapustili že več kot trije milijoni ljudi.
Evropska unija je dosegla dogovor o novem, četrtem svežnju sankcij proti Rusiji. Ta vključuje omejitev izvoza luksuznega blaga iz EU v Rusijo, s čimer naj bi neposredno zadali udarec ruski eliti. EU tudi prepoveduje uvoz ključnega blaga v sektorju železa in jekla iz Rusije ter naložbe v ruski energetski sektor. Uvedli so tudi sankcije proti oligarhom, tudi milijarderju Romanu Abramoviču, lastniku angleškega nogometnega kluba Chelsea, ki ima dolge in tesne vezi z Vladimirjem Putinom, do katerega ima privilegiran dostop.