Trump in Putin: Niti nasprotnika niti prijatelja, a oba se hvalita s tem
Donald Trump in Vladimir Putin sta si več kot očitno naklonjena, a ohranjata namenoma ambivalenten odnos, ki je v dneh pred ameriškimi predsedniškimi volitvami spet prišel v ospredje.
Američan je Rusa označil za inteligentnega voditelja, pri čemer je izrazil občudovanje, vseeno pa je invazijo na Ukrajino februarja 2022 označil za veliko napako. Donald Trump, ki vzdržuje napete odnose z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, je sicer že večkrat ponovil, da »se ta vojna nikoli ne bi smela zgoditi«.
Baha se s svojim zelo dobrim odnosom s Putinom, kritizira politiko Washingtona, da Ukrajini pošilja velike vsote denarja, in obljublja rešitev vojne, a ne pojasni, kako.
Tajni pogovori
Putin je po drugi strani ocenil, da bo njegov odnos z ZDA odvisen od odnosa te države po volitvah, pri čemer je pozdravil iskrenost republikanskega kandidata v želji po vzpostavitvi miru v Ukrajini.
Novinar Washington Posta Bob Woodward v svoji knjigi Vojna piše, da sta Donald Trump in Vladimir Putin govorila sedemkrat, odkar je slednji leta 2021 zapustil Belo hišo, a Kremelj te navedbe zanika.
Pogled ruskega politologa
Ruski politolog Konstantin Kalačev meni, da je jasno, da je Trumpova kandidatura za Rusijo bolj zaželena, še posebej, če Rusija želi dogovor v Ukrajini, saj sedanja Bidnova administracija vodi koalicijo držav, ki podpirajo Kijev. Če želi Moskva podaljševati vojno in prelivati več krvi v Ukrajini, bo potem lažje s Harrisovo, saj je malo verjetno, da bo odločnejša od sedanjega predsednika.
Vladimir Putin sicer ni nikoli javno podprl Donalda Trumpa in je celo komentiral, čeprav sarkastično, da je naklonjen kandidaturi Joeja Bidna, pa tudi njegovi zamenjavi, sedanji podpredsednici Kamali Harris.
»Rekel sem že, da je bil naš favorit, če lahko tako rečemo, trenutni predsednik Joe Biden. Umaknil se je iz tekme, a je svojim privržencem priporočil, naj podprejo gospo Harris. Mi bomo storili enako in podprli njo,« se je 5. septembra pošalil ruski voditelj.
Kljub temu je nekdanji ameriški predsednik ob legendarnem srečanju obeh voditeljev v Helsinkih leta 2018 zatrdil, da verjame Putinu, ko je rekel, da se Rusija kljub trditvam Amerike ni vmešavala v predsedniške volitve leta 2016.