Vse huje postaja: Rusija naj bi iz Donbasa ugrabila več kot 2000 otrok
Ukrajinsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da so ruske sile v soboto, 19. marca, 2.389 otrok iz Donbasa »nezakonito deportirale« v Rusijo. »Ugrabitev civilistov je v skladu z mendarodnim pravom hud prekršek. Ruska vojska je naše otroke odvzela staršem, njihova življenja v Rusiji so ogrožena. Te grozne zločine je treba ustaviti, je na twitterju zapisal predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva, ki pospešeno preiskuje dogodke.
Doslej je v vojni vihri v Ukrajini umrlo že 115 otrok, več kot 140 je ranjenih. Ruske sile so porušile že več kot 3500 stavb.
Pogajanja brez napredka
Pogajanja med ukrajinsko in rusko delegacijo so se nadaljevala tudi danes. Pogovori prek videopovezave so trajali uro in pol, je sporočila ukrajinska stran. V Moskvi sicer ocenjujejo, da na njih ni prišlo do pomembnega napredka in za zdaj ne vidijo možnosti za srečanje na najvišji ravni, poročajo ruski mediji.
Pogoji za srečanje predsednikov Rusije in Ukrajine, Vladimirja Putina in Volodimirja Zelenskega, na katerem bi razpravljali o končanju ruske invazije, še niso izpolnjeni. Po besedah tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova na pogajanjih ni bil dosežen znaten napredek. »Preprosto nimata ničesar oprijemljivega, nobenega dogovora, ki bi se ga lahko držala,« je izjave Peskova povzela ruska tiskovna agencija Interfax. Po njegovih besedah je potrebne več »dinamike« na ukrajinski strani, preden bi se lahko pogajali o obrisih sporazuma, zaradi katerega bi bilo vredno imeti srečanje med Putinom in Zelenskim.
Zavrnili ultimat glede Mariupola
Ukrajina je zavrnila ultimat, naj se preda in oblegano pristaniško mesto Mariupol prepusti ruskim silam. Da Kijev ultimata ne sprejema, je za domače medije sporočila namestnica ukrajinskega premierja Irina Vereščuk. »O predaji orožja ne moremo govoriti. O tem smo že obvestili rusko stran,« je bila jasna.
Rusija je pred tem v nedeljo zvečer od Ukrajine zahtevala, da njeni vojaki odložijo orožje in mesto ob Azovskem morju zapustijo v ponedeljek zjutraj. Od Kijeva je zahtevala, da ji do 3. ure po srednjeevropskem času pisno odgovori na te zahteve.
Iz kemične tovarne uhaja amonijak
Rusi so zadeli kemično tovarno pri mestu Sumi na severovzhodu Ukrajine, je sporočil ukrajinski regionalni guverner. Nevarni plin amonijak uhaja v zrak. Kontaminirano je območje v premeru 2,5 kilometra.
V objavah na facebooku in telegramu je guverner Dmitri Živitski opozoril, da je vas Novoselcija ogrožena. Mesto Sumi zaradi smeri vetra najverjetneje ne bo, je napisal. Prebivalcem kontaminiranih območij je priporočil, naj dihajo skozi gazo, namočeno v limonsko kislino.
Osebje tovarne in državna služba za nujne dogodke poskušata ustaviti puščanje.
»Ukrajina ne more izpolniti ruskih ultimatov. Najprej nas je treba uničiti, potem bi bil izpolnjen njihov ultimat,« je dejal predsednik Volodimir Zelenski za lokalne ukrajinske medije. Moskva želi, da Ukrajina preda Harkov, Mariupolj in Kijev, je še dejal Zelenski in dodal, da tega ne morejo storiti niti prebivalci teh mest »ne jaz kot predsednik«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
»Pojasnil sem vsem pogajalskim skupinam: ko govorite o vseh teh spremembah in lahko so zgodovinske (...) se bomo na koncu vrnili k referendumu,« je za spletni medij Suspilne dejal Zelenski. »O določenih kompromisih bodo morali odločiti ljudje,« je dejal. To, kaj bodo kompromisi zajemali, pa je del pogovorov z Rusijo, je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Vzpostavili bi koridor
Obenem je napovedala, da bo v primeru ukrajinske predaja danes dopoldne vzpostavila humanitarne koridorje za umik prebivalcev. Na kontrolnih točkah naj bi jih čakali »udobni avtobusi«, ki jih bodo prepeljali na različne cilje, tudi v Rusijo, kjer jih čakajo topli obroki in zdravniška pomoč. V Rusiji naj bi bilo že skoraj 60.000 »rešenih prebivalcev Mariupola«, ki po navedbah ruske strani zdaj javno govorijo o množičnih zločinih, ki jih je storila oblast tega mesta.
»Enote oboroženih sil Ukrajine, bataljone teritorialne obrambe, tuje borce pozivamo, da ustavijo sovražnosti, odložijo orožje in po humanitranih koridorjih, dogovorjenih z ukrajinsko stranjo, vstopijo na ozemlje, ki je pod nadzorom Kijeva,« je sporočil visok vojaški predstavnik Rusije Mihail Mizincev.
V katastrofalnih razmerah ostaja ujetih 300.000 ljudi
Rusko obrambno ministrstvo je na telegramu nagovorilo predstavnike lokalnih v Mariupolu z besedami, da so oni tisti, ki imajo pravico sprejeti »zgodovinsko odločitev«. »Ali ste s svojimi ljudmi ali ste z zločinci,« je zapisalo ministrstvo in dodalo, da jih, če bodo sprejeli napačno odločitev, zaradi »grozljivih zločinov in provokacij« ter »grozljivega odnosa do lastnih državljanov« čaka vojaško sodišče.
A ponoči je prišel pričakovan odgovor Kijeva, ki ga je medijem predstavila Vereščukova, poročajo tuje tiskovne agencije. Rusko stran je obenem obtožila »namerne manipulacije« in ponovila, da so v Mariupolu, kjer v katastrofalnih razmerah in ob nenehnem obstreljevanju ostaja ujetih okoli 300.000 ljudi, priče »dejanskemu zajetju talcev«. V video sporočilu na telegramu je Rusom še očitala, da se vedejo kot »teroristi«, ko zvečer obljubljajo odprtje humanitarnih koridorjev, nato pa jih zjutraj obstreljujejo.
Mariupol, strateško pomembno mesto, kjer bi Rusija dobila popoln nadzor nad jugovzhodnim pasom Ukrajine, ruske sile zdaj povsem obkrožajo. Satelitski posnetki pričajo, da je nenehno obstreljevanje v zadnjih dveh tednih večji del mesta povsem uničilo.