V dveh dneh natisnili hišo
Zakaj bi porabili dolge ure in veliko delavcev, če si lahko svojo hišo kar natisnemo. S pomočjo 3D-tiskalnika Atenea-UBB in industrijskega robota KUKA KR120 so v Čilu zgradili betonsko stavbo, ki predstavlja prototip tovrstne gradnje, ta naj bi postala v prihodnosti prevladujoča. Kot smo na kratko poročali, se je projekta lotila univerzitetna ekipa s Fakultete za arhitekturo Univerze Biobío, rezultat pa je prva s pomočjo 3D-tiskalnika zgrajena stavba v Južni in Srednji Ameriki. Zdaj je znanih več podrobnosti.
Tiskalnik je najprej 29 ur tiskal posamezne dele stavbe, ki so jih nato v dveh dneh sestavili skupaj s pomočjo industrijskega robota. Gre za pritlično stavbo.
30 KVADRATNIH metrov ima stavba.
»Casa Semilla ima sedem sten iz tiskanega betona in pokriva površino približno 30 kvadratnih metrov. Te industrializirane stene v celoti natisnemo v našem laboratoriju,« je povedala sodelavka fakultete Claudia Muñoz, ki je sodelovala pri projektu. Njen kolega Rodrigo García je poudaril, da bi tehnologija, ki so jo uporabili člani fakultetne skupine, lahko spremenila uveljavljene načine gradnje. Opozoril pa je, da je treba še preveriti, kakšni bodo stroški in ali je takšna gradnja dovolj zanesljiva za vsesplošno uporabo.
»To je zelo revolucionarna tehnologija, saj spreminja tradicionalni način gradnje, kjer se delajo načrti, nabirajo izdelki, treba je kupiti veliko elementov in pripraviti zemljišče, kar je zamudno,« je dejal.
Hiša je bila postavljena v soseski Torreones v mestu Concepciónu na zemljišču, ki pripada zasebnemu gradbenemu podjetju, ki se je vključilo v projekt. »V Latinski Ameriki imamo veliko stanovanjskih povpraševanj in navajeni smo uvažati stvari. To je zapletena sprememba, ki jo je treba sprejeti in prilagoditi naši čilski realnosti, ki jo krojijo potresi in raznolikost podnebja,« je dodal García.