Ste videli posnetek neprijetnega pogovora med svetovnima voditeljema? (VIDEO)
Na površje je priplaval posnetek pogovora med kitajskim predsednikom Ši Džinpingom in kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem, ki je svojevrsten dokaz ohlajanja odnosov med državnikoma, poroča Guardian.
Mediji so ju posneli na vrhu G20, ki je potekal v Indoneziji, kjer je vidno razočarani Ši potegnil Trudeauja na stran in mu rekel, da »ni primerno«, da je z mediji delil podrobnosti njunega prejšnjega pogovora. Obenem je nakazal, da Trudeauju v njegovem pristopu manjka »iskrenosti«. »Vse, o čemer sva govorila, je pricurljalo v časopise, to ni primerno,« je Ši dejal Trudeauju. Dodal pa: »To ni način, po katerem smo vodili pogovor.«
Do vročega pogovora je prišlo dan po poročanju vladnih virov, da je Trudeau Šiju izrazil »resne pomisleke« o vse bolj »agresivnih dejavnostih Kitajske«.
Načrtovani javni nastopi
Šijevo vedenje v objavljenem videu odstopa od sicer skrbno načrtovanih javnih nastopov kitajskega voditelja. »V Kanadi verjamemo v svoboden, odprt in pošten dialog. To je tisto, kar bomo imeli tudi v prihodnosti,« pa je dejal Trudeau in prekinil Šijevega prevajalca. »Nadaljevali bomo konstruktiven dialog, vendar bodo stvari, o katerih se ne bomo strinjali,« je še dejal.
Z gestikuliranjem rok je Ši kanadskemu premierju dejal, da morata »najprej ustvariti pogoje«. Ob koncu pogovora sta si podala roke, nato pa je šel vsak v svojo smer.
Brez uradnega srečanja
Pred neprijetnim pogovorom so kanadski premier in drugi uradniki večkrat opozorili, da poskuša Kitajska ogroziti demokracijo v Kanadi. Kanadski obveščevalci so namreč januarja parlamentarce obvestili, da verjamejo, da se je Kitajska vmešavala v zvezne volitve leta 2019, medijska poročila iz začetka meseca pa kažejo, da je Peking financiral tajno mrežo kandidatov.
Kanadska policija je v ponedeljek obtožila raziskovalca pri quebeški energetski družbi vohunjenja zaradi domnevnega pošiljanja poslovnih skrivnosti na Kitajsko. Ker so odnosi med državama napeti, Trudeau ni imel priložnosti, da bi se uradno srečal s Šijem. Kitajski predsednik si je vzel čas za srečanje z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom, s francoskim voditeljem Emmanuelom Macronom in z avstralskim premierjem Anthonyjem Albanesejem.
Trudeau je v pogovoru z novinarji po napetem srečanju dejal, da noben pogovor s Šijem ne more biti lahek, a dodal, da mora biti Kanada sposobna delovati konstruktivno in neposredno, hkrati pa se zavzemati za človekove pravice in vrednote, ki pomembne za Kanadčane.