V Parizu odločni: začeli so škropiti, ljudi pa so pozvali, da naj ostanejo doma
V francoski prestolnici so prvič v zgodovini opazili nevarne tigraste komarje, znane po tem, da prenašajo smrtonosni bolezni dengo in ziko. V četrtek so zaradi prihoda komarjev škropili mesto z insekticidom – predvsem drevesa in zelene površine, saj se tam komarji razmnožujejo –, zaradi česar so zaprli ceste in pozvali ljudi, naj ostanejo doma.
Takšni dogodki so nekaj običajnega v mestih v tropih, zadnje čase pa postajajo nekaj vsakdanjega tudi v Evropi, za kar strokovnjaki krivijo podnebne spremembe. V Franciji so tigraste komarje že opazili na jugu, nikoli pa se jim še ni uspelo prebiti v Pariz. Če tigrasti komar piči človeka, ki ima dengo ali ziko, postane prenašalec. V Parizu so zato v četrtek spustili insekticid 150 metrov okoli doma bolnika, pri katerem je bila potrjena denga. Podobno akcijo so, v okolici doma drugega bolnika s potrjeno dengo, izvedli včeraj.
Pričakovati je
Tigrasti komar oziroma Aedes albopictus je v južno Evropo prispel v prvem desetletju tega stoletja, od takrat pa se hitro prebija naprej. Opazili so ga že v Nemčiji, Švici in Franciji, v slednji se je prvič pojavil leta 2004. Pričakovati je, da se bo nevarna žuželka počasi razširila še po drugih evropskih državah.
Okužba z dengo se kaže podobno kot okužba z gripo in pri petih odstotkih obolelih napreduje v smrtno nevarno obliko bolezni. Zika pa je še posebno nevarna za nosečnice, saj okužba v zgodnji nosečnosti povzroči okvare pri plodu, kot je mikrocefalija z razvojnimi motnjami. Zdravil ali cepiv za ti dve bolezni ni.