V UKC Ljubljana umrl Bora Đorđević: nedavno razkril, kaj je njegova poslednja želja
Danes je v Ljubljani umrl srbska legenda rock scene in tekstopisec Bora Đorđević, pevec skupine Riblja čorba, ki je imel tudi v Sloveniji mnogo oboževalcev. Umrl je v 72. letu življenja.
»Dragi prijatelji, z žalostjo vas obveščamo, da nas je zapustil naš prijatelj in brat Borisav Bora Đorđević,« je prek družbenih omrežij sporočila srbska skupina Riblja čorba, katere frontman je bil Đorđević.
Bora Đorđević se je zadnje tedne zdravil v UKC Ljubljana zaradi hude pljučnice. Zaradi poslabšanja kronične obstruktivne pljučne bolezni je pristal v ljubljanskem kliničnem centru, priključili so ga na respirator.
Pevčeva žena Dubravka Milaković, s katero sta živela v Ljubljani, je moža redno obiskovala v UKC Ljubljana, a se za medije ni oglašala. Je pa za srbske medije pred nekaj dnevi spregovorila njena sestra Daša.
»Dubravka hodi k njemu vsak dan na obisk. Zelo težko ji je. Zdravniki so ji dovolili, da ostane še malo pri njem. Sicer so obiski na intenzivni negi le za njegove najbližje, a ji dovolijo, da ostane pri njem več ur,« je povedala in dodala: »Za zdaj ni nič znanega, čakamo, predvidevam, da bo bolje, vsi smo optimisti ... Zadnje čase je sicer veliko kašljal,« je povedala pred nekaj dnevi.
V Ljubljano se je preselil 2017., tam je živel z 28 let mlajšo ženo Dubrovko, ki je bila njegova tretja žena.
Preden se je preselil v Ljubljano, je Slovence hladno ozmerjal z dunajskimi konjarji, a je, kot kaže, v Sloveniji na koncu le našel svoj dom.
V Srbiji žalujejo za pevcem. Oglasil se je tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić. »Odšel je velikan. Zadolžil nas je s svojo pesmijo in veliko ljubeznijo do Srbije. Večna mu slava in Bog živi njegovo dušo. Zdanilo se je nad cerkvijo svetega Marka in tako bo tudi v prihodnjih desetletjih,« je zapisal.
Pevčeva poslednja želja
Bora Đorđević se je rodil v Čačku in tam pogosto nastopal. Na enem od poslednjih koncertov v Čačku je obiskovalcem izlil svoja čustva. Recitiral je pesem in jim povedal, kaj je njegova poslednja želja.
»Moje telo pošljite v Čačak, v Srbijo, srce pa pustite v Ljubljani, naj bo tam. Ne zapravljajte denarja, nisem tako pomembna oseba.«
Najbolj prodajana plošča jugoslovanske scene
Uradno je Riblja čorba nastala leta 1978 in še istega leta objavila svoj znameniti singl s pesmijo Lutka z naslovne strani, ki je postala ena najbolj priljubljenih pesmi skupine.
Med najbolj uspešne rock zasedbe nekdanje skupne države se je vpisala že z debitantskim albumom Kost u grlu leta 1979, svoj status pa je utrdila s Pokvarenom maštom i prljavim strastima (1981) in Mrtvo prirodo (1981).
Tretja plošča je bila takrat verjetno najbolj prodajana plošča jugoslovanske scene, ki je bila tedaj ena najmočnejših rock scen v Evropi. Končno število se je ustavilo pri 450.000 izvodih, na njej so se znašle uspešnice Volim, volim žene, Pekar, lekar, apotekar, Na zapadu ništa novo in Neću da ispadnem životinja.
Pod drobnogledom oblasti
Zaradi provokativnih besedil se je skupina znašla pod drobnogledom oblasti, vendar glasbenikov to ni ustavilo. Vstopnice so bile razgrabljene, kjerkoli se je Riblja čorba pojavila.
Na koncertu v Zagrebu so do smrti pohodili mladoletnico, mediji pa so tragedijo izkoristili za obračun s skupino in rock glasbo nasploh.
Zaradi stiha »za ideale ginu budale« v pesmi Na zapadu ništa novo so se srečali tudi z zahtevo po prepovedi plošče, pa tudi s prekinitvami in odpovedmi koncertov, ker da njihovo obnašanje ni v skladu s socialistično moralo.
Đorđević se je rad dotikal aktualnih političnih tem, primer sta skladbi Tito je vaš in Al Kapone.
Z Ribljo čorbo je izdal kakšnih 20 albumov, kot izredno ploden ustvarjalec pa je prispeval pesmi tudi za druge izvajalce, kot so Miki Jevremović, Maja Odžaklijevska, Bisera Veletanlić, Oliver Mandić, Generacija 5, Dejan Cukić in Legende. Prejel je srbsko odlikovanje za umetniške zasluge.
S skupino je leta 2017 napolnil ljubljanske Stožice ob 40-letnici delovanja.
(STA)