Veličastna smrt zvezde

Rdeča orjakinja od oktobra izgublja moč. Kar 1400-krat večja od našega Sonca.
Fotografija: Supernova je konec življenjske dobe zvezde. FOTO: Guliver/getty Images
Odpri galerijo
Supernova je konec življenjske dobe zvezde. FOTO: Guliver/getty Images

Betelgeza, rdeča orjakinja iz ozvezdja Orion, se morda poslavlja, ugotavljajo astronomi. To so spoznali z rednim opazovanjem zvezde, ki že od oktobra postaja temnejša. Ko začne zvezda izgubljati moč, je to začetek njenega konca, pravijo strokovnjaki, saj je le še vprašanje časa, kdaj bo postala supernova. Supernova je eksplozija na koncu življenja zvezde, ko jo razžene, pa traja še nekaj tednov ali mesecev, da postane povsem nevidna oziroma kot da je nikoli ni bilo. Nekoč so bo to zgodilo tudi z našim Soncem.
Supernova, ki bi se zgodila znotraj naše galaksije, je zelo redek pojav. FOTO: Guliver/getty Images
Supernova, ki bi se zgodila znotraj naše galaksije, je zelo redek pojav. FOTO: Guliver/getty Images

A trenutno je aktualna »smrt« Betelgeze, in ta je povzročila veliko zanimanja med astronomi po vsem svetu, ki se združujejo v različne skupine na družabnih omrežjih ter delijo svoje ugotovitve. Vsi se denimo strinjajo, da je Betelgeza najtemnejša v zadnjih 50 letih, odkar jo opazujejo. »Zagotovo je to znak, da bo kmalu postala supernova, ne moremo pa vedeti, kdaj bo to,« je dejal strokovnjak vesoljske varnosti Malcolm Davis, ki dodaja, da obstaja možnost, da Betelgeze, zvezde, ki je 1400-krat večja od našega Sonca, sploh ni več. »Svetloba potrebuje približno 690 let, da z nje prispe do nas. Če je eksplodirala danes, bi mi to videli šele čez 690 let, absolutno pa obstaja možnost, da se je to že zgodilo. Ko bomo eksplozijo videli na Zemlji, bo na nebu nenadoma zasvetilo nekaj zelo velikega, videti bo približno kot naša Luna,« je še pojasnil Davis, sicer razočaran, da ne bo tega doživel, a se mu zdi to povsem normalno.
Astronomi po vsem svetu navdušeno opazujejo, kaj se dogaja z Betelgezo. FOTO: Guliver/getty Images
Astronomi po vsem svetu navdušeno opazujejo, kaj se dogaja z Betelgezo. FOTO: Guliver/getty Images

»Tako pač je, ko raziskuješ vesolje in ga opazuješ. Temu posvetiš vse svoje življenje vedoč, da konca najverjetneje ne boš videl. Da bo konec Betelgeze pri nas viden v naslednjih recimo 90 letih, je zelo malo verjetno,« pravi. Kljub temu pa to ne ustavi strokovnjakov, da ne bi razpravljali o tem, kako bo videti ta veličastni nebesni dogodek. »Za nas je to približno tako, kot je za druge ljudi razpravljanje o tem, kaj bi storili, če bi zadeli na loteriji,« je v smehu povedal pisec znanstvene literature Jason Major, ki je prav tako navdušen nad ugotovitvami astronomov glede Betelgeze. Zadnja supernova, ki jo je bilo mogoče videti z Zemlje, je bila leta 1987, takrat je konec storila zvezda iz Velikega Magelanovega oblaka, ki je od nas oddaljen okrog 168.000 svetlobnih let. Ker je Betelgeza veliko bližje, komaj 700 svetlobnih let proč, bo ta supernova videti veliko bolje in svetleje. »Ko so bo zgodilo, bo to res vredno videti. Supernova, ki se zgodi znotraj naše galaksije, je zelo redek pojav, in še toliko bolj spektakularen zaradi bližine,« je dodal David Boyce, učitelj fizike. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije