Vinarna, stara 2700 let
Po odkritju v izraelskem mestu Javne so z osupljivo najdbo, vinarno, staro 1500 let, postregli še v Iraku: tamkajšnji arheologi so v sodelovanju z italijanskimi namreč izkopali večji obrat za stiskanje grozdja iz obdobja asirskih kraljev pred 2700 leti, šokirali pa so tudi veličastni monumentalni reliefi, vklesani v skalo.
Politična propaganda
Reliefi prikazujejo kralje pri molitvi in krasijo stene devet kilometrov dolgega namakalnega kanala v Faidi na severu Iraka, poročajo tuji mediji. Skupno 12 plošč, širokih pet in visokih dva metra, upodablja bogove, kralje in svete živali, reliefi pa naj bi nastali v obdobju vladavine asirskega kralja Sargona II. in njegovega sina Sanheriba.
Nedaleč proč pa so odkrili ogromna kamnita korita, vklesana v belo skalo, ki naj bi nastala med vladavino Sanheriba konec 8. stol. pr. n. št. ali na začetku 7. in so bila namenjena stiskanju grozdja. Proizvodnja vina je bila glede na obsežno najdišče, odkrili so kar 14 stiskalnic, zelo velika, ocenjujejo poznavalci, zato lahko z gotovostjo govorijo o pravi pravcati vinarni. Gre za prvo takšno najdbo v Iraku.
14 stiskalnic so odkrili.
Dobro tisočletje pozneje so, kot smo že poročali, v izraelskem mestu Javne zgradili vinarno velikosti nogometnega igrišča, ki so jo sestavljali že zelo kompleksni obrati in kamnite strukture; pridelovali so zelo cenjeno belo vino gaza, ki so ga izvažali v vse sredozemske dežele, predvsem v današnje Egipt, Turčijo in Italijo, največ pa ga je zaužilo domače prebivalstvo, ki ga je včasih pilo celo namesto vode.