ŽE TRETJI DAN
Trumpa zapuščajo sodelavci: konec je, a sam napoveduje boj do konca (V ŽIVO)
Bidnu kaže bolje. Trump je v enem dnevu izgubil še drugo državo, sin pa ga je pozval, naj se ne preda.
Odpri galerijo
Demokratski predsedniški kandidat Joe Biden je v Georgii in Pensilvaniji tri dni po volitvah prehitel republikanca Donalda Trumpa ter obdržal prednost v Nevadi in Arizoni. Trump medtem vodi v Severni Karolini. Štetje glasov v ključnih državah se nadaljuje, v Georgii ga bodo po napovedih ponovili, saj je razlika zelo tesna, a Biden je na dobri poti do predsedniškega mandata.
Izidi še niso znani v Nevadi (6 elektorskih glasov), Georgii (16), Pensilvaniji (20) in Severni Karolini (15) ter na Aljaski (3).
Trump ima po projekcijah CNN trenutno 213 elektorskih glasov, Biden pa 253. Po projekciji AP ima Biden 254 elektorskih glasov, Trump 214. Trump bi moral za drugi mandat osvojiti praktično skoraj vse prej omenjene države. Izjemno majhnih možnosti, da se bo to zgodilo, se počasi zavedajo tudi v Beli hiši, čeprav ne pričakujejo, da bo Trump kmalu priznal poraz.
Biden je sporočil, da bo drevi po krajevnem času nagovoril Američane iz svojega štaba v Wilmingtonu v zvezni državi Delaware.
Biden sicer še ni razglasil zmage, je pa predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi danes dejala, da je očitno, da bo zmagal, in ga označila za izvoljenega predsednika.
Preberite tudi:
Kaj čaka Slovenijo, če zmaga Biden? Odgovarja Bogomil Ferfila
Trump povsem poklapan, njegov odvetnik omenja marsovce
Nore volitve: volivce opijali, od prvega predsednika boljši le Milošević
22.30 V Arizoni morajo prešteti še 227.000 glasov. Biden v Pensilvaniji vodi s 14.000 glasovi prednosti. Republikanci v Michiganu bodo jutri na sodišču zahtevali, da se pregledajo vsi glasovi, ki so prispeli po pošti.
22.00 V Georgii je izjemno tesno, saj sta oba predsedniška kandidata za zdaj osvojila 49,4 odstotka glasov (preštetih je 99 odstotkov glasovnic). Biden ima 1603 glasov prednosti. Prešteti morajo še okoli 4169 glasovnic in še glasove vojakov in glasovnice v tujini.
21.00 Biden vodi v štirih državah: v Georgii s 1602 glasovi, v Pensilvaniji s 13.662 glasovi, v Nevadi z 20.137 glasovi, medtem ko ima v Arizoni prednost 40.954 glasov.
20.30 Trump je v izjavi za javnost zapisal, da bo nadaljeval pravni boj. »Nadaljevali bomo ta proces v vsaki točki zakona, da bi zagotovili, da bodo imeli Američani zaupanje v našo vlado.« Trump je demokrate v današnjem sporočilu znova obtožil, da se upirajo temeljnemu načelu, da je »treba prešteti vse zakonite glasove ter da se ne sme šteti nobenih nezakonitih glasov«. »Nadaljevali bomo ta proces v vsaki točki zakona, da bi zagotovili, da bodo imeli Američani zaupanje v našo vlado,« je zapisal in dodal: »Nikoli se ne bom nehal boriti za vas in naš narod,« je sklenil.
19.30 Viri blizu Bele hiše so za CNN povedali, da je Trump v zadnjih dneh le pred televizijo ali pa tvita, da so volitve ukradene. Dodala je, da ga najbližji mirijo, medtem ko se njegovi svetovalci in najbolj vplivni republikanci počasi, vendar zanesljivo oddaljujejo od njega. Kot pravi, doslej tega niso počeli, saj so trdno verjeli, da bo Trump ponovno izvoljen za predsednika. »Konec je,« je povedal eden od pomembnejših Trumpovih svetovalcev. Rekel je, da so v vladi zaskrbljeni, kar bo Trump storil, potem ko bo dojel, da je izgubil.
Trump naj bi se pritoževal, da mu svetovalci ne stojijo dovolj ob strani, da se ne borijo proti »nameščenim volitvam«, njegov podpredsednik Mike Pence pa naj bi iskal donatorje, ki bi podprli sodno bitko, ki jo namerava Trump sprožiti vzdolž celotnih ZDA.
19.10 V okrožju Clark v Nevadi morajo prešteti še 63.000 volilnih glasov. Upajo, da jim bo uspelo do nedelje.
18.45 Iz Pensivanije so sporočili, da bi štetje preostalih glasov lahko trajalo še nekaj dni. Prebivalce so prosili za potrpežljivost in jih prosili, naj jim dopustijo prešteti glasove do konca. Prešteti morajo še 40.000 glasov.
V Pensilvaniji je Biden prehitel Trumpa, po 96 odstotkih preštetih glasovnicah je povečal vodstvo za 12.390 glasov. Tam se je torej razlika v zadnjih dveh dneh s približno milijona glasov v prid Trumpu spremenila v prednost Bidna.
18.40 Trump se je oglasil na twitterju in dejal, da so v Georgii izginili volilni lističi vojakov.
18.30 Po poročanju CNN bo Biden še nocoj nagovoril javnost. Kot pravijo, bi lahko imel zmagovalni govor. Bidna bo na govorniškem odru spremljala morebitna podpredsednica Kamala Harris.
17.45 V Nevadi je po 91 odstotkih preštetih glasov Biden povečal prednost na 22.076 glasov, prejel je 49,8 odstotka glasov, medtem ko jih je Trump 48,1 odstotka. S šestimi elektorskimi glasovi te zvezne države bi Biden dobil potrebno večino oziroma 270 glasov.
17.00 Iz ameriške zvezne države Georgia so sporočili, da bodo še enkrat prešteli glasove. V Georgii je Biden v majhni prednosti pred Trumpom. Po 99 odstotkih preštetih glasovnic Biden pred Trumpom v Georgii, ki ima 16 elektorskih glasov, vodi za okoli 1600 glasov. Demokrat jih je prejel 2.450.117, republikanec pa 2.448.538, navaja televizija CNN.
16.30 »Teh volitev še ni konec,« je v izjavi za javnost sporočil predstavnik Trumpove kampanje Matt Morgan. »Lažne napovedi zmage Bidna temeljijo na rezultatih štirih zveznih držav, ki so še daleč od končnih,« je poudaril po poročanju tujih tiskovnih agencij. Glede Pensilvanije, kjer je Biden po poročanju ameriških medijev pred nekaj urami prevzel vodstvo, je dejal, da tam prihaja do številnih nepravilnosti. Med drugim njihovi opazovalci nimajo resničnega dostopa do štetja glasovnic.
16.00 V Pensilvaniji po 98 odstotkih odstotkih Biden vodi za 6819 glasov. Brez elektorskih glasov te zvezne države Trump poti do zmage nima.
14.50 Biden je prevzel vodstvo v Pensilvaniji in ima 5587 glasov prednosti. Štetje glasov v tej zvezni državi, ki je ena ključnih za zmago na predsedniških volitvah, se sicer še nadaljuje, a Biden je na dobri poti, da osvoji predsedniški mandat. Glede na projekcije ima trenutno najmanj 253 elektorskih glasov, Trump pa 214. Za zmago je treba 270 elektorskih glasov.
14.30 Potem ko so predstavniki republikanske stranke večinoma molčali, se je oglasil vodja večine v senatu Mitch McConnell. »Tako to mora delovati v naši veliki državi: vsak zakoniti glas mora biti preštet. Vsak nezakonito oddan glas ne sme biti. Vse strani morajo opazovati proces (štetje glasov, op. a.). Sodišča so tu, da uveljavljajo zakone in rešujejo spore. Tako ameriški glasovi določijo izid,« je zapisal na twitterju.
14.23 Šef volilnega odbora v Georgii Gabriel Sterling je sporočil, da moraj prešteti še 8197 glasovnic, oddanih po pošti. Upozoril je, da gre za proces, ki traja.
13.30 V Pensilvaniji naj bi kmalu objavili nove rezultate. V predelu, ki vključuje tudi Pittsburgh, so ustavili štetje glasov, potem ko je zvezni sodnik odločil, da morajo okoli 29.000 glasovnic dati na stran, dokler se ne izteče rok za prejetje glasovnic po pošti. Gre za glasovnice iz incidenta, ko so jih poslali na tisoče ljudem z napačnimi informacijami. Glasovnice so morali nato poslati na novo.
13.05 Tudi Bryan Lanza, ki je bil del Trumpove Bele hiše leta 2016, je prepričan, da bi se lahko v primeru poraza vrnil kot kandidat za predsednika na naslednjih volitvah. »Ima postavljeno mašinerijo, ima podporo. Republikanci bi se mu umaknili in dovolili, da bi se to zgodilo,« je povedal za BBC in dodal, da ni nikogar v republikanski stranki, ki bi lahko na t. i. primarnih volitvah uspešno izzval Trumpa.
12.54 Trumpov najstarejši sin Donald Trump ml. je med tiskovno konferenco na sedežu republikanke stranke v Georgii svojega očeta pozval, naj »se bori do smrti«, da bi razkril volilne prevare. Podvomil je o poštenosti volitev in demokrate obtožil, da so ignorirali volilne roke, češ da so se volilne skrinjice magično pojavljale v državah, kjer so na oblasti demokrati. Zatrdil je še, da je statistično nemogoče, da Trump ne bi prejel niti enega glasu v nekaterih okrožjih, kjer so prešteli okoli 123.000 glasov v Bidnovo korist. »Američani morajo vedeti, da to ni bananska republika in trenutno redki ljudje verjamejo, da ni.«
13.36 Prednost Bidna v Georgii je narasla na 1096 glasov. Kandidat lahko zahteva ponovno štetje, če je razlika manjša od pol odstotne točke. Zahteva po vnovičnem štetju mora priti v dneh dneh od dne, ko potrdijo izid, to pa morajo narediti najkasneje do 17. novembra.
12.05 Volilni predstavniki v Nevadi so sporočili, da štetje glasov ne bo končano do sobote.
11.40 V Minneapolisu je policija aretirala več kot 600 ljudi, ki so protestirali proti Trumpu.
10.53 Nekdanji vodja osebja v Beli hiši Mick Mulvaney pričakuje, da bo Trump ponovno kandidiral za predsednika leta 2024, če izgubi proti Bidnu. Prepričan je, da bo Trump ostal v politiki in bo zagotovo med kandidati za republikansko nominacijo.
10.23 Biden je prevzel vodstvo v Georgii, vodi za 917 glasov. Zadnji demokrat, ki je osvojil to zvezno državo, je bil leta 1992 Bill Clinton.
9.30 Mary Trump, predsednikova nečakinja, je prepričana, da bi ga moral nekdo ustaviti in da je izgubil nadzor na sabo, ker je tako jezen. Obupan je in ničesar ne more narediti zakonito, lahko le gleda, kako se stvari odvijajo, je prepričana. Še nikoli ni bil v takem položaju, ko ni nikogar, ki bi mu lahko pomagal. Prepričana je, da njen stric govori o državnem udaru, ko skuša vreči senco dvoma na volitve. Nekdo bi ga moral ustaviti, je povedala za MSNBC.
9.15 Podpredsednik Mike Pence se je oglasil na twitterju: »Stojim ob strani predsedniku Trumpu. Prešteti moramo vsak legalen glas.«
9.11 Policija v Philadelphii preiskuje domnevno zaroto. Prejeli so namig, da je nekdo iz Virginije prispel v mesto, da bi napadel center, kjer štejejo glasove. Policija je aretirala moškega, pri katerem so našli orožje.
9.01 Republikanska senatorja Lindsey Graham in Ted Cruz, pomembna Trumpova zaveznika, sta v četrtek nakazala, da bi republikanci v senatu lahko zavrnili legitimnost rezultatov torkovih predsedniških volitev, če ne bodo šli v korist predsednika. Obstaja možnost, da bi državni kongres Pensilvanije zavrnil volilni rezultat in dal elektorske glasove Trumpu. Ko je voditelj Fox Newsa Sean Hannity vprašal senatorja Grahama, ali je to sploh možno, mu je senator odgovoril, »da bi moralo biti vse na mizi«.
8.35 Trump se je zvečer po ameriškem času ponovno oglasil na twitterju in dejal, da je, če bi šteli legalno oddane glasove, prepričljivo zmagal. Dejal je, da na volišča niso dovolili opazovalcem, zato bi morali glasove, ki so bili sprejeti v tem času, razglasiti za nezakonite. Vrhovno sodišče mora odločiti, je dodal na koncu.
7.28 Zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času je Trump nagovoril Američane. Ponovil je, da mu skušajo ukrasti volitve, tri televizijske hiše pa so njegov govor iz Bele hiše prekinile.
»Ne smemo dovoliti, da bi kdor koli utišal naše volivce ali potvoril rezultate. Naše številke so se skrivaj čudežno zmanjševale. Skušajo potvoriti volitve in tega ne smemo dovoliti,« je dejal Trump. Ponovil je obtožbe, da so nekatera mesta, ki jih vodijo demokrati, skorumpirana, volilne delavce pa je obtožil, da ponarejajo glasove ali preštevajo nezakonite glasove. Poleg tega je nizal obtožbe na račun osrednjih medijev, milijarderjev in velikih tehnoloških podjetij, češ da so vsi proti njemu in podpirajo demokrata Bidna.
Ko je Trump omenil, da je on zmagovalec volitev, so tri velike televizijske hiše, ABC, MSNBC in CBS, prekinile njegov govor.
»Mislim, da bo veliko tožb. Najverjetneje bo potreben pravni proces. Imam občutek, da bodo na koncu odločili sodniki,« je dejal Trump, ki polaga upe v vrhovno sodišče ZDA s konservativno večino in tremi sodniki, ki jih je sam imenoval na položaj.
Izidi še niso znani v Nevadi (6 elektorskih glasov), Georgii (16), Pensilvaniji (20) in Severni Karolini (15) ter na Aljaski (3).
Trump ima po projekcijah CNN trenutno 213 elektorskih glasov, Biden pa 253. Po projekciji AP ima Biden 254 elektorskih glasov, Trump 214. Trump bi moral za drugi mandat osvojiti praktično skoraj vse prej omenjene države. Izjemno majhnih možnosti, da se bo to zgodilo, se počasi zavedajo tudi v Beli hiši, čeprav ne pričakujejo, da bo Trump kmalu priznal poraz.
Biden je sporočil, da bo drevi po krajevnem času nagovoril Američane iz svojega štaba v Wilmingtonu v zvezni državi Delaware.
Biden sicer še ni razglasil zmage, je pa predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi danes dejala, da je očitno, da bo zmagal, in ga označila za izvoljenega predsednika.
Preberite tudi:
Kaj čaka Slovenijo, če zmaga Biden? Odgovarja Bogomil Ferfila
Trump povsem poklapan, njegov odvetnik omenja marsovce
Nore volitve: volivce opijali, od prvega predsednika boljši le Milošević
Dogajanje v ZDA spremljamo v živo:
22.30 V Arizoni morajo prešteti še 227.000 glasov. Biden v Pensilvaniji vodi s 14.000 glasovi prednosti. Republikanci v Michiganu bodo jutri na sodišču zahtevali, da se pregledajo vsi glasovi, ki so prispeli po pošti.
22.00 V Georgii je izjemno tesno, saj sta oba predsedniška kandidata za zdaj osvojila 49,4 odstotka glasov (preštetih je 99 odstotkov glasovnic). Biden ima 1603 glasov prednosti. Prešteti morajo še okoli 4169 glasovnic in še glasove vojakov in glasovnice v tujini.
21.00 Biden vodi v štirih državah: v Georgii s 1602 glasovi, v Pensilvaniji s 13.662 glasovi, v Nevadi z 20.137 glasovi, medtem ko ima v Arizoni prednost 40.954 glasov.
20.30 Trump je v izjavi za javnost zapisal, da bo nadaljeval pravni boj. »Nadaljevali bomo ta proces v vsaki točki zakona, da bi zagotovili, da bodo imeli Američani zaupanje v našo vlado.« Trump je demokrate v današnjem sporočilu znova obtožil, da se upirajo temeljnemu načelu, da je »treba prešteti vse zakonite glasove ter da se ne sme šteti nobenih nezakonitih glasov«. »Nadaljevali bomo ta proces v vsaki točki zakona, da bi zagotovili, da bodo imeli Američani zaupanje v našo vlado,« je zapisal in dodal: »Nikoli se ne bom nehal boriti za vas in naš narod,« je sklenil.
Trumpova kampanja je sporočila, da predsedniških volitev še ni konec. »Lažne napovedi zmage Josepha Bidna temeljijo na rezultatih štirih zveznih držav, ki so še daleč od končnih,« je poudaril predstavnik Trumpove kampanje Matt Morgan.
Glede Pensilvanije je dejal, da tam prihaja do številnih nepravilnosti. Med drugim njihovi opazovalci nimajo resničnega dostopa do štetja glasovnic. Državna sekretarka te zvezne države Kathy Boockvar je v četrtek zatrdila, da štetje glasovnic spremljajo predstavniki obeh taborov.
Pred tem je sedanji predsednik v izjavi o volitvah v Beli hiši dejal, da mu skušajo demokrati ukrasti zmago na volitvah, in napovedal nadaljevanje tožb. Dokazov za nepravilnosti ali prevare na volitvah ni navedel. »Ne smemo dovoliti, da bi kdorkoli utišal naše volivce ali proizvedel rezultate. Naše številke so se skrivaj čudežno zmanjševale. Skušajo potvoriti volitve in tega ne smemo dovoliti,« je dejal Trump, ki se od volilne noči razen preko Twitterja ni oglasil. (STA)
Glede Pensilvanije je dejal, da tam prihaja do številnih nepravilnosti. Med drugim njihovi opazovalci nimajo resničnega dostopa do štetja glasovnic. Državna sekretarka te zvezne države Kathy Boockvar je v četrtek zatrdila, da štetje glasovnic spremljajo predstavniki obeh taborov.
Pred tem je sedanji predsednik v izjavi o volitvah v Beli hiši dejal, da mu skušajo demokrati ukrasti zmago na volitvah, in napovedal nadaljevanje tožb. Dokazov za nepravilnosti ali prevare na volitvah ni navedel. »Ne smemo dovoliti, da bi kdorkoli utišal naše volivce ali proizvedel rezultate. Naše številke so se skrivaj čudežno zmanjševale. Skušajo potvoriti volitve in tega ne smemo dovoliti,« je dejal Trump, ki se od volilne noči razen preko Twitterja ni oglasil. (STA)
19.30 Viri blizu Bele hiše so za CNN povedali, da je Trump v zadnjih dneh le pred televizijo ali pa tvita, da so volitve ukradene. Dodala je, da ga najbližji mirijo, medtem ko se njegovi svetovalci in najbolj vplivni republikanci počasi, vendar zanesljivo oddaljujejo od njega. Kot pravi, doslej tega niso počeli, saj so trdno verjeli, da bo Trump ponovno izvoljen za predsednika. »Konec je,« je povedal eden od pomembnejših Trumpovih svetovalcev. Rekel je, da so v vladi zaskrbljeni, kar bo Trump storil, potem ko bo dojel, da je izgubil.
Trump naj bi se pritoževal, da mu svetovalci ne stojijo dovolj ob strani, da se ne borijo proti »nameščenim volitvam«, njegov podpredsednik Mike Pence pa naj bi iskal donatorje, ki bi podprli sodno bitko, ki jo namerava Trump sprožiti vzdolž celotnih ZDA.
19.10 V okrožju Clark v Nevadi morajo prešteti še 63.000 volilnih glasov. Upajo, da jim bo uspelo do nedelje.
18.45 Iz Pensivanije so sporočili, da bi štetje preostalih glasov lahko trajalo še nekaj dni. Prebivalce so prosili za potrpežljivost in jih prosili, naj jim dopustijo prešteti glasove do konca. Prešteti morajo še 40.000 glasov.
V Pensilvaniji je Biden prehitel Trumpa, po 96 odstotkih preštetih glasovnicah je povečal vodstvo za 12.390 glasov. Tam se je torej razlika v zadnjih dveh dneh s približno milijona glasov v prid Trumpu spremenila v prednost Bidna.
18.40 Trump se je oglasil na twitterju in dejal, da so v Georgii izginili volilni lističi vojakov.
18.30 Po poročanju CNN bo Biden še nocoj nagovoril javnost. Kot pravijo, bi lahko imel zmagovalni govor. Bidna bo na govorniškem odru spremljala morebitna podpredsednica Kamala Harris.
17.45 V Nevadi je po 91 odstotkih preštetih glasov Biden povečal prednost na 22.076 glasov, prejel je 49,8 odstotka glasov, medtem ko jih je Trump 48,1 odstotka. S šestimi elektorskimi glasovi te zvezne države bi Biden dobil potrebno večino oziroma 270 glasov.
17.00 Iz ameriške zvezne države Georgia so sporočili, da bodo še enkrat prešteli glasove. V Georgii je Biden v majhni prednosti pred Trumpom. Po 99 odstotkih preštetih glasovnic Biden pred Trumpom v Georgii, ki ima 16 elektorskih glasov, vodi za okoli 1600 glasov. Demokrat jih je prejel 2.450.117, republikanec pa 2.448.538, navaja televizija CNN.
16.30 »Teh volitev še ni konec,« je v izjavi za javnost sporočil predstavnik Trumpove kampanje Matt Morgan. »Lažne napovedi zmage Bidna temeljijo na rezultatih štirih zveznih držav, ki so še daleč od končnih,« je poudaril po poročanju tujih tiskovnih agencij. Glede Pensilvanije, kjer je Biden po poročanju ameriških medijev pred nekaj urami prevzel vodstvo, je dejal, da tam prihaja do številnih nepravilnosti. Med drugim njihovi opazovalci nimajo resničnega dostopa do štetja glasovnic.
16.00 V Pensilvaniji po 98 odstotkih odstotkih Biden vodi za 6819 glasov. Brez elektorskih glasov te zvezne države Trump poti do zmage nima.
14.50 Biden je prevzel vodstvo v Pensilvaniji in ima 5587 glasov prednosti. Štetje glasov v tej zvezni državi, ki je ena ključnih za zmago na predsedniških volitvah, se sicer še nadaljuje, a Biden je na dobri poti, da osvoji predsedniški mandat. Glede na projekcije ima trenutno najmanj 253 elektorskih glasov, Trump pa 214. Za zmago je treba 270 elektorskih glasov.
14.30 Potem ko so predstavniki republikanske stranke večinoma molčali, se je oglasil vodja večine v senatu Mitch McConnell. »Tako to mora delovati v naši veliki državi: vsak zakoniti glas mora biti preštet. Vsak nezakonito oddan glas ne sme biti. Vse strani morajo opazovati proces (štetje glasov, op. a.). Sodišča so tu, da uveljavljajo zakone in rešujejo spore. Tako ameriški glasovi določijo izid,« je zapisal na twitterju.
14.23 Šef volilnega odbora v Georgii Gabriel Sterling je sporočil, da moraj prešteti še 8197 glasovnic, oddanih po pošti. Upozoril je, da gre za proces, ki traja.
13.30 V Pensilvaniji naj bi kmalu objavili nove rezultate. V predelu, ki vključuje tudi Pittsburgh, so ustavili štetje glasov, potem ko je zvezni sodnik odločil, da morajo okoli 29.000 glasovnic dati na stran, dokler se ne izteče rok za prejetje glasovnic po pošti. Gre za glasovnice iz incidenta, ko so jih poslali na tisoče ljudem z napačnimi informacijami. Glasovnice so morali nato poslati na novo.
13.05 Tudi Bryan Lanza, ki je bil del Trumpove Bele hiše leta 2016, je prepričan, da bi se lahko v primeru poraza vrnil kot kandidat za predsednika na naslednjih volitvah. »Ima postavljeno mašinerijo, ima podporo. Republikanci bi se mu umaknili in dovolili, da bi se to zgodilo,« je povedal za BBC in dodal, da ni nikogar v republikanski stranki, ki bi lahko na t. i. primarnih volitvah uspešno izzval Trumpa.
12.54 Trumpov najstarejši sin Donald Trump ml. je med tiskovno konferenco na sedežu republikanke stranke v Georgii svojega očeta pozval, naj »se bori do smrti«, da bi razkril volilne prevare. Podvomil je o poštenosti volitev in demokrate obtožil, da so ignorirali volilne roke, češ da so se volilne skrinjice magično pojavljale v državah, kjer so na oblasti demokrati. Zatrdil je še, da je statistično nemogoče, da Trump ne bi prejel niti enega glasu v nekaterih okrožjih, kjer so prešteli okoli 123.000 glasov v Bidnovo korist. »Američani morajo vedeti, da to ni bananska republika in trenutno redki ljudje verjamejo, da ni.«
13.36 Prednost Bidna v Georgii je narasla na 1096 glasov. Kandidat lahko zahteva ponovno štetje, če je razlika manjša od pol odstotne točke. Zahteva po vnovičnem štetju mora priti v dneh dneh od dne, ko potrdijo izid, to pa morajo narediti najkasneje do 17. novembra.
12.05 Volilni predstavniki v Nevadi so sporočili, da štetje glasov ne bo končano do sobote.
11.40 V Minneapolisu je policija aretirala več kot 600 ljudi, ki so protestirali proti Trumpu.
10.53 Nekdanji vodja osebja v Beli hiši Mick Mulvaney pričakuje, da bo Trump ponovno kandidiral za predsednika leta 2024, če izgubi proti Bidnu. Prepričan je, da bo Trump ostal v politiki in bo zagotovo med kandidati za republikansko nominacijo.
10.23 Biden je prevzel vodstvo v Georgii, vodi za 917 glasov. Zadnji demokrat, ki je osvojil to zvezno državo, je bil leta 1992 Bill Clinton.
9.36 Jezni podporniki Trumpa, nekateri naj bi bili oboroženi in so nosili nakle in vile oziroma kar jim je prišlo pod roke, so se zbrali pred centrom v Phoenixu, kjer štejejo glasove, oddane v Arizoni. Zahtevajo, da bi bili prisotni pri preštevanju glasov, saj verjamejo, da skušajo demokrati ukrasti volitve. Med njimi je tudi teoretik zarot Alex Jones, ki so ga Trumpovi podporniki navdušeno pozdravili.
9.30 Mary Trump, predsednikova nečakinja, je prepričana, da bi ga moral nekdo ustaviti in da je izgubil nadzor na sabo, ker je tako jezen. Obupan je in ničesar ne more narediti zakonito, lahko le gleda, kako se stvari odvijajo, je prepričana. Še nikoli ni bil v takem položaju, ko ni nikogar, ki bi mu lahko pomagal. Prepričana je, da njen stric govori o državnem udaru, ko skuša vreči senco dvoma na volitve. Nekdo bi ga moral ustaviti, je povedala za MSNBC.
9.15 Podpredsednik Mike Pence se je oglasil na twitterju: »Stojim ob strani predsedniku Trumpu. Prešteti moramo vsak legalen glas.«
9.11 Policija v Philadelphii preiskuje domnevno zaroto. Prejeli so namig, da je nekdo iz Virginije prispel v mesto, da bi napadel center, kjer štejejo glasove. Policija je aretirala moškega, pri katerem so našli orožje.
9.01 Republikanska senatorja Lindsey Graham in Ted Cruz, pomembna Trumpova zaveznika, sta v četrtek nakazala, da bi republikanci v senatu lahko zavrnili legitimnost rezultatov torkovih predsedniških volitev, če ne bodo šli v korist predsednika. Obstaja možnost, da bi državni kongres Pensilvanije zavrnil volilni rezultat in dal elektorske glasove Trumpu. Ko je voditelj Fox Newsa Sean Hannity vprašal senatorja Grahama, ali je to sploh možno, mu je senator odgovoril, »da bi moralo biti vse na mizi«.
8.37 V Delaware je odšla tajna služba, da bi okrepili varovanje Bidna. Varovanje sicer še ne bo tako obsežno, kot bi bilo, če bi bil že potrjen kot zmagovalec volitev. Pričakovati je, da bo imel danes pomemben nagovor.
8.35 Trump se je zvečer po ameriškem času ponovno oglasil na twitterju in dejal, da je, če bi šteli legalno oddane glasove, prepričljivo zmagal. Dejal je, da na volišča niso dovolili opazovalcem, zato bi morali glasove, ki so bili sprejeti v tem času, razglasiti za nezakonite. Vrhovno sodišče mora odločiti, je dodal na koncu.
7.28 Zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času je Trump nagovoril Američane. Ponovil je, da mu skušajo ukrasti volitve, tri televizijske hiše pa so njegov govor iz Bele hiše prekinile.
»Ne smemo dovoliti, da bi kdor koli utišal naše volivce ali potvoril rezultate. Naše številke so se skrivaj čudežno zmanjševale. Skušajo potvoriti volitve in tega ne smemo dovoliti,« je dejal Trump. Ponovil je obtožbe, da so nekatera mesta, ki jih vodijo demokrati, skorumpirana, volilne delavce pa je obtožil, da ponarejajo glasove ali preštevajo nezakonite glasove. Poleg tega je nizal obtožbe na račun osrednjih medijev, milijarderjev in velikih tehnoloških podjetij, češ da so vsi proti njemu in podpirajo demokrata Bidna.
Ko je Trump omenil, da je on zmagovalec volitev, so tri velike televizijske hiše, ABC, MSNBC in CBS, prekinile njegov govor.
»Mislim, da bo veliko tožb. Najverjetneje bo potreben pravni proces. Imam občutek, da bodo na koncu odločili sodniki,« je dejal Trump, ki polaga upe v vrhovno sodišče ZDA s konservativno večino in tremi sodniki, ki jih je sam imenoval na položaj.
Izgubil volilni tožbi v Georgii in MichiganuDržavni sodišči v Michiganu in Georgii sta v četrtek zavrgli tožbi Trumpove kampanje zaradi domnevnih nepravilnosti pri štetju glasovnic torkovih volitev kot neutemeljeni in brez dokazov. Trumpova kampanja je napovedala še tožbo v Nevadi in po potrebi še drugje.
Michigan, kjer je sodnica v četrtek ugotovila, da tožba Trumpove kampanje, naj se zaustavi štetje glasovnic, nima nobene osnove za uspeh, je že dobil Biden. Za zmagovalca so ga razglasile vse ameriške televizije in Biden je od srede, ko so Trumpovi v Michiganu vložili tožbo, le še povečal prednost, ki je narasla na okrog 150.000 glasov.
V Georgii so tožili, naj se zaustavi štetje, ker naj bi 53 glasovnic, ki so prišle pozno na volišča, pomešali med tiste, ki so prišle pravočasno. Sodnik ni vedel, kaj bi s tem, in je tožbo zavrnil s priporočilom, naj naslednjič prinesejo kakšen dokaz.
Trumpova kampanja je napovedala tudi tožbo v okrožju Nevade Clark, ki zajema med drugim mesto Las Vegas. Nekdanji pravosodni minister Nevade Adam Laxalt je dejal, da so menda šteli mrtve in glasovnice ljudi, ki so se preselili iz Las Vegasa. Zato bodo vložili tožbo na zveznem sodišču, da zaustavijo štetje.
V Pensilvaniji pa je Trumpova kampanja v četrtek uspela s tožbo, s katero je zahtevala večji dostop do volišč, kjer štejejo glasove. To je preštevanje glasov dodatno zavleklo. Celovite strategije ni, saj na primer v Arizoni Trumpovi zahtevajo nadaljevanje štetja glasovnic. Povsem brez potrebe sicer, saj to poteka tudi brez tega in demokrati ne ugovarjajo.
STA
Michigan, kjer je sodnica v četrtek ugotovila, da tožba Trumpove kampanje, naj se zaustavi štetje glasovnic, nima nobene osnove za uspeh, je že dobil Biden. Za zmagovalca so ga razglasile vse ameriške televizije in Biden je od srede, ko so Trumpovi v Michiganu vložili tožbo, le še povečal prednost, ki je narasla na okrog 150.000 glasov.
V Georgii so tožili, naj se zaustavi štetje, ker naj bi 53 glasovnic, ki so prišle pozno na volišča, pomešali med tiste, ki so prišle pravočasno. Sodnik ni vedel, kaj bi s tem, in je tožbo zavrnil s priporočilom, naj naslednjič prinesejo kakšen dokaz.
Trumpova kampanja je napovedala tudi tožbo v okrožju Nevade Clark, ki zajema med drugim mesto Las Vegas. Nekdanji pravosodni minister Nevade Adam Laxalt je dejal, da so menda šteli mrtve in glasovnice ljudi, ki so se preselili iz Las Vegasa. Zato bodo vložili tožbo na zveznem sodišču, da zaustavijo štetje.
V Pensilvaniji pa je Trumpova kampanja v četrtek uspela s tožbo, s katero je zahtevala večji dostop do volišč, kjer štejejo glasove. To je preštevanje glasov dodatno zavleklo. Celovite strategije ni, saj na primer v Arizoni Trumpovi zahtevajo nadaljevanje štetja glasovnic. Povsem brez potrebe sicer, saj to poteka tudi brez tega in demokrati ne ugovarjajo.
STA