Cepivo učinkovito proti omikronu? To sporoča Jerala
Nova različica koronavirusa omikron očitno ne povzroča hujših oblik bolezni kot prejšnje in »ni zelo verjetno«, da bi popolnoma obšla zaščito cepiva, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila Svetovna avstvena organizacija (WHO).
Kot je poudaril predstavnik organizacije Michael Ryan, je sicer podatkov o novi različici virusa, ki vsebuje številne mutacije, malo, vendar pa preliminarni podatki kažejo, da ljudje ne zbolijo huje kot pri okužbi s prejšnjimi različicami.
Za zdaj ni dokazov, da bi omikron popolnoma obšel zaščito cepiva proti covidu 19. To je mogoče sklepati na podlagi prvih podatkov iz Južne Afrike, kjer se je različica najprej pojavila, je povedal.
Ryan je priznal, da utegnejo biti obstoječa cepiva manj učinkovita proti omikronu, ki ima več kot 30 mutacij na proteinski konici, vendar »ni zelo verjetno«, da cepiva sploh ne bi učinkovala.
Cepiva učinkovita proti omikronu
Dobre novice o učinkovitosti cepiva proti različici omikron pa je prek twitterja sporočil vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani Roman Jerala. Kot je zapisal, zadnje razsikave kažejo, da zaščita za prebolevnike in cepljene ostaja. »Pričakovano, vendar cepiva očitno še držijo, kar je posebej pomembno za težji potek,« je zapisal. Pozneje je dodal, da se je za učinkovito strategijo v zvezi z zaščito proti omikronu izkazal tudi tretji odmerek.
V Evropi blagi ali asimptomatski primeri
Vsi doslej potrjeni primeri koronavirusne različice omikron v Evropi so glede na razpoložljive podatke asimptomatski ali blagi, med njimi niso potrdil še nobene smrti, je v torek sporočil Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC).
Do ponedeljka so na območju Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora uradno potrdili 274 primerov nove različice koronavirusa, poimenovane omikron. O njih so poročali v skupno 19 državah, nazadnje na Hrvaškem, obenem pa v več državah preiskujejo tudi sume verjetnih primerov.
Večina potrjenih primerov je epidemiološko povezanih s potovanji v afriške države, kjer so omikron najprej potrdili, več evropskih držav - Belgija, Danska, Islandija in Španija - pa je zaznalo tudi primere brez tovrstne povezave z območji, kjer naj bi se širil omikron. Ti primeri nakazujejo možnost, da se v teh državah omikron lahko prenaša že na lokalni ravni, opozarja ECDC.