PREVOZ
Z avtkom na operacijo
V bolnišnici na severu Francije male paciente z električnim avtomobilčkom odpeljejo v operacijsko dvorano.
Odpri galerijo
Marame se z velikim nasmeškom skobaca v mali električni športni avto in se odpelje – v operacijsko sobo. Petletnica je namreč pacientka v javni bolnišnici v mestu Valenciennes na severu Francije, kjer so začeli po zgledu pediatričnih klinik v ZDA in Avstraliji uporabljati nov pristop, kako otroke, stare od 18 mesecev do osem let, spraviti v operacijsko dvorano brez pomirjeval, kakršne so v preteklosti pogosto predpisovali malim pacientom, ker jih je bilo tako strah kirurgov. »Otroci tako v operacijsko dvorano pridejo sproščeni in brez stresa, ki po navadi spremlja kirurške posege,« je novinarjem tiskovne agencije AFP pojasnila anesteziologinja Fanny Defrancq.
»Niti pogledala me ni,« je zadovoljno dejala njena mama Hassiba Mazouzi, ko je objela hčerkico pred odhodom v operacijsko dvorano. »Ko je šla nazadnje na operacijo, sem tudi jaz jokala,« priznava Hassiba. »Zdaj pa je šla brez solz, brez problema. Tako da sem tudi jaz srečna.«
Julie Dupuis, katere 18-mesečni sin čaka na operacijo testisov, pozdravlja novi pristop bolnišnice. »Tukaj se počuti kot doma in se igra. Prav lepo ga je videti takšnega,« pravi. »Pa tudi zame je dobro, saj sem pod manjšim stresom zaradi njegovega posega.«
Sproščeno na operacijo
Mala Marame, sedeča na bolniški postelji, je bila videti precej v skrbeh pred operacijo, s katero so ji nameravali odstranili kovinsko ploščico, ki so ji jo vstavili po zlomu komolca. A ko jo je medicinska sestra odpeljala do treh avtomobilčkov, parkiranih na hodniku, je strah izpuhtel. »Kateri ti je najbolj všeč?« je sestra vprašala Marame, oblečeno v zeleno operacijsko haljo in belo kapico. Po natančnem pregledu treh modelov in preizkusu njihovih trobelj se je deklica odločila za črni športni avto in odbrzela po hodniku pred zavistnimi očmi drugih malih pacientov. Pravzaprav ni odbrzela sama, ampak je avtomobilček z daljinskim upravljalnikom po hodnikih usmerjal član zdravstvenega osebja.»Niti pogledala me ni,« je zadovoljno dejala njena mama Hassiba Mazouzi, ko je objela hčerkico pred odhodom v operacijsko dvorano. »Ko je šla nazadnje na operacijo, sem tudi jaz jokala,« priznava Hassiba. »Zdaj pa je šla brez solz, brez problema. Tako da sem tudi jaz srečna.«
Igra namesto pomirjeval
Dr. Nabil el Beki, vodja urgentnega bloka bolnišnice v Valenciennesu, poudarja, da njihov program ni nikakršna igra, in dodaja, da je prav zdaj že v teku raziskava, ki naj bi znanstveno ocenila prednosti tovrstnega prevoza na operacijo. »Pomirjevala sicer zmanjšujejo napetost in stres, a hkrati tudi povečajo učinek anestezije in podaljšajo čas prebujanja po operaciji. Če se temu lahko izognemo, je to vsekakor veliko bolje za okrevanje naših malih bolnikov,« zatrjuje dr. Beki.Julie Dupuis, katere 18-mesečni sin čaka na operacijo testisov, pozdravlja novi pristop bolnišnice. »Tukaj se počuti kot doma in se igra. Prav lepo ga je videti takšnega,« pravi. »Pa tudi zame je dobro, saj sem pod manjšim stresom zaradi njegovega posega.«