Za najstarejše kavbojke 114 tisočakov
Čeprav so skoraj dve desetletji starejše od znamenitih levisk, mnogi menijo, da so bile ravno te kavbojke navdih za najslovitejšega proizvajalca praktičnih in danes nadvse priljubljenih hlač. Na dražbi so prodali uradno najstarejše ohranjene kavbojke na svetu, zdaj so tudi najdražje: strastni zbiratelj je zanje namreč odštel neverjetnih 114 tisočakov.
270 spominkov z nesrečne ladje so prodali.
Kot zastava na Luni
Odkrili so jih na ladijski razbitini leta 1988 ob obali Severne Karoline: na SS Central America ali Zlati ladji je očitno potoval tudi ljubitelj kavbojk, najverjetneje pa je šlo za delavca v rudniku, ki je v ZDA odplul v dobi zlate mrzlice; hlače so odkrili v zaboju v eni od kabin. Poleg njih so prodajali še približno 270 spominkov z nesrečne ladje, ki je na svojo zadnjo plovbo iz Paname proti New Yorku krenila leta 1857. Dolga je bila 85 metrov in težka 21 ton, v viharju, ki jo je hudo poškodoval in potisnil na dno morja, pa je umrlo 425 od skupno 578 članov posadke.
Te kavbojke so tako pomembne kot zastava na Luni. So pomemben delček zgodovine, saj starejših od njih ni, so k nakupu spodbujali pri dražbeni hiši in očitno prepričali vsaj enega gorečega zbiratelja. Kavbojke bele barve imajo pet gumbov in še dodatno vrsto odprtin za gumbe, a niso iz denima, temveč iz lažje tkanine; so pa po slogu nadvse podobne ikoničnim leviskam, ki so pod taktirko Levija Straussa luč sveta ugledale v San Franciscu, šele 16 let po brodolomu Zlate ladje, komentirajo strokovnjaki.