Zaznamovani s prekletstvom

Nadaljujejo se tragične nesreče najbolj znane ameriške družine.
Fotografija: Predsednik John F. Kennedy je prijateljeval tudi z Marilyn Monroe.
FOTO: WIKIWAND
Odpri galerijo
Predsednik John F. Kennedy je prijateljeval tudi z Marilyn Monroe. FOTO: WIKIWAND

Dogajanje okrog razvpite ameriške družine Kennedy je vedno vzbujalo velikansko medijsko pozornost, ne samo v Združenih državah Amerike, temveč tudi drugod po svetu. To je po svoje razumljivo, saj gre za eno od najbolj znanih, bogatih in, kar je še najpomembneje, najvplivnejših družin.
John F. Kennedy mlajši in žena Carolyn Bessette sta umrla v letalski nesreči.<br />
FOTO: REUTERS
John F. Kennedy mlajši in žena Carolyn Bessette sta umrla v letalski nesreči.
FOTO: REUTERS

V najmočnejši državi sveta ji je uspelo imeti več svojih predstavnikov na najvišjih političnih položajih, tudi predsedniškem. A za Kennedyjeve v njihovi bogati zgodovini ni značilno zgolj nenehno vzpenjanje na družbenih lestvicah, zaznamovani so tudi s tragedijami in škandali. Od atentatov in nesreč do mamil in duševnih težav – vse to je prizadelo člane Kennedyjevega klana.
 

Usodno reševanje žoge


Najnovejša nesreča, ki je doletela Kennedyjeve, se je zgodila na začetku aprila, ko sta izginila vnukinja Roberta F. Kennedyja Maeve Townsend in njen osemletni sin Gideon. Iz zaliva Chesapeake, iz katerega sta v kanuju poskušala pobrati v vodi plavajočo žogo, ju je odneslo na Atlantski ocean, tam pa se je za njima izgubila vsakršna sled. Reševalci so njuni trupli našli šele po večdnevnem prečesavanju skoraj 6000 kilometrov velikega območja.

Najnovejša tragedija se je zgodila manj kot leto po smrti 22-letne Saoirse Kennedy-Hill, prav tako vnukinje Roberta Kennedyja, za katero je bil avgusta lani usoden prevelik odmerek mamila, vzela ga je na družinskem posestvu Hyannis Port v ameriški zvezni državi Massachusetts, od koder Kennedyjevi izvirajo.
 

Nastanek klana


Poleg najnovejše nesreče je od leta 1941 v bolj ali manj neobičajnih nesrečah in dveh atentatih umrlo še 16 članov dinastije. Njen utemeljitelj Joseph P. Kennedy starejši, sin bostonskega poslovneža Patricka Kennedyja in zet nekdanjega župana Bostona Johna Fitzgeralda, znanega tudi pod imenom Honey Fitz, je bil poslovno zelo sposoben mož, ki je s špekulacijami na borzi in pozneje s trgovino z alkoholom v času odprave znamenite prohibicije v ZDA zaslužil veliko denarja.
John F. Kennedy z ženo Jacqueline, tik preden so ga ubili v Dallasu leta 1963.<br />
FOTO: REUTERS
John F. Kennedy z ženo Jacqueline, tik preden so ga ubili v Dallasu leta 1963.
FOTO: REUTERS

Kot prijatelj in finančni podpornik Franklina D. Roosevelta je leta 1932 med njegovo predsedniško kampanjo vodil propagandni oddelek. Joseph Kennedy je prijateljstvo s priljubljenim predsednikom Rooseveltom negoval in leta 1937 postal ameriški veleposlanik v Veliki Britaniji. Kennedyjevi so tedaj z velikim korakom vstopili v vrhove ameriške politike.

A vpliv je Kennedy začel izgubljati leta 1940 zaradi svojega stališča do Hitlerjeve Nemčije. Menil je, da je nemški vojni stroj premočan za Veliko Britanijo. Zagovarjal je stališče, da se Amerika ne sme vmešavati v evropsko politiko, vse dokler ne bo vojne konec in bo spet mogoče trgovati. To je povzročilo ogorčenje v Britaniji in veleposlanika Kennedyja so potihoma umaknili iz Londona, predsednik Roosevelt pa je z njim pretrgal vse stike.
 

Otroci kot politična naložba


Joseph in njegova žena Rose Fitzgerald Kennedy sta imela kot katolika z močnimi irskimi koreninami devet otrok – Josepha, Johna, Rosemary, Kathleen, Eunice, Patricio, Roberta, Jean in Edwarda. Ker se je Josephu zaradi napačnih ocen mednarodne politike sfižila politična kariera, je začel delati vse, da bi kateri od njegovih otrok dosegel olimp ameriške politike – Belo hišo. Politično kariero je začel najprej načrtovati za najstarejšega sina Josepha Kennedyja mlajšega, a ta je umrl leta 1944 v drugi svetovni vojni, potem ko je nad Rokavskim prelivom kmalu po vzletu eksplodiralo njegovo vojaško letalo.
Družina Kennedy na domačem posestvu v Hyannis Portu leta 1931 FOTO: WIKIPEDIA
Družina Kennedy na domačem posestvu v Hyannis Portu leta 1931 FOTO: WIKIPEDIA

Po njegovi smrti so se nad dinastijo začeli zgrinjati črni oblaki. Leta 1948 je v letalski nesreči umrla tudi hčerka Kathleen. Ta je moža izgubila v drugi svetovni vojni le štiri mesece po poroki – kmalu po izkrcanju v Normandiji ga je med prodiranjem ameriških enot v Belgiji ubil nemški ostrostrelec. Kathleen si je po vojni našla novega partnerja, a med poletom v Francijo na počitnice je njuno letalo strmoglavilo.

Še prej je Joseph Kennedy starejši izgubil najstarejšo hčerko Rosemary. Zaradi njenih duševnih stisk sta se z ženo Rose leta 1941 odločila, da ji opravijo lobotomijo, toda poseg je stanje le poslabšal in v psihiatrični ustanovi je ostala zaprta vse do smrti leta 2005.
 

JFK in RFK


Po nesrečni smrti najstarejšega sina se je Joseph Kennedy odločil, da v politiko porine drugega najstarejšega, Johna. John F. Kennedy (JFK) je že leta 1947, še ne 30-letni diplomant Harvarda, postal kongresnik v predstavniškem domu ameriškega kongresa, leta 1952 pa senator v zgornjem domu ameriškega zakonodajnega telesa. Zaradi priljubljenosti med ljudmi mu leta 1960 ni bilo težko premagati republikanskega tekmeca Richarda Nixona in postati prvi katoliški predsednik ZDA. A ne za dolgo, leta 1963 so ga med obiskom Dallasa v Teksasu ubili. Za atentat na 35. predsednika ZDA so obtožili Leeja Harveyja Oswalda, ki pa je bil pred sojenjem ubit, zato je smrt JFK še danes ovita v tančico skrivnosti in jo spremljajo številne teorije zarote. Mnogi so prepričani, da je umor naročila ameriška vlada.


Podobno usodo je doživel njegov mlajši brat Robert F. Kennedy (RFK), ki so ga junija 1968 ubili v hotelu Ambassador v Los Angelesu. Bobby je bil star 42 let in je proslavljal zmago na preliminarnih volitvah demokratov v Kaliforniji. RFK je bil v vladi starejšega brata pravosodni minister, bil pa je tudi newyorški senator in je imel zelo dobre možnosti, da postane predsedniški kandidat demokratov na volitvah leta 1968, pa tudi da bi kot še en Kennedy še enkrat premagal Richarda Nixona.
 

Edini, ki je imel srečo


Od štirih bratov Kennedy je imel srečo le senator Edward Kennedy, kar trikrat se je izognil smrti. Tudi on je imel predsedniške ambicije, a je leta 1969 povzročil prometno nesrečo, v kateri je umrla njegova sopotnica, 28-letna prostovoljka njegove volilne kampanje Mary Jo Kopechne. Za povzročitev nesreče iz malomarnosti je dobil dvomesečno pogojno kazen.


Njegovih predsedniških sanj je bilo s tem konec – sumili so, da je vozil pijan –, je pa ostal v politiki in bil 47 let senator Massachusettsa v ameriškem kongresu. Poleg te nesreče je Ted leta 1964 hudo poškodovan preživel letalsko nesrečo, v kateri sta umrla tako pilot kot njegov sodelavec, 42 let pozneje pa je v njegovo letalo udarila še strela in je moralo zasilno pristati. Umrl je leta 2009 zaradi tumorja na možganih.
 

Namesto poroke smrt


Leta 1999 je svet pretresla smrt Johna F. Kennedyja mlajšega, ki je kot še ne triletni fantič salutiral na pogrebu svojega očeta, predsednika Johna F. Kennedyja. John mlajši je bil odvetnik, novinar in založnik, ki je ustanovil revijo George. Šestnajstega junija 1999 se je z ženo Carolyn Bessette in njeno sestro Lauren z zasebnim letalom odpravil na poroko sestrične Rory Kennedy, najmlajše hčere Roberta in Ethel Kennedy, na družinsko posestvo na otoku Martha's Vineyard. John je sam pilotiral, in kot domnevajo, je zaradi neizkušenosti v slabem vremenu zašel in letalo je strmoglavilo v Atlantski ocean.


Zgodbo o prekletstvu rodbine Kennedy dopolnjujeta še smrti sinov Roberta Kennedyja, in sicer Michaela Kennedyja, ki je umrl pri igranju ameriškega nogometa, ko se je z glavo brez čelade zaletel v smreko v zimskem središču Aspen v Koloradu, ter Davida Kennedyja, ki je umrl zaradi prevelikega heroina, potem ko je pri 18 letih doživel hudo prometno nesrečo in bil potem zasvojen s protibolečinskimi tabletami.

Ker je klan Kennedyjev res velik, samo RFK je imel kar 11 otrok, ni presenetljivo, da so nekateri člani v zadnjih letih prihajali navzkriž z zakonom. Tako je bil, denimo, nečak JFK William Kennedy Smith obtožen posilstva prijateljice, Robert Kennedy mlajši in Tedov sin Patrick J. Kennedy pa sta imela težave z mamili.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije