CEPIVA V TRETJI SVET

Znanstvenik, ki je razvijal cepiva: Poživitveni odmerki kmalu nevzdržni

Bogate države podaljšujejo pandemijo.
Fotografija: V revnih državah je prvi odmerek prejelo komaj 10 odstotkov ljudi. FOTO: Henry Nicholls, Reuters
Odpri galerijo
V revnih državah je prvi odmerek prejelo komaj 10 odstotkov ljudi. FOTO: Henry Nicholls, Reuters

Eden vodilnih znanstvenikov pri razvijanju cepiva AstraZenece, direktor oxfordske skupine za cepiva in šef britanskega odbora za cepljenje Andrew Pollard je v pogovoru za Telegraph opozoril, da poživitveni odmerki kmalu ne bodo imeli več smisla. »Ne moremo cepiti planeta vsakih štiri ali šest mesecev. To ni vzdržno, niti se ne bo moglo financirati.« Kot pravi, se četrtega odmerka, s katerim je že začel cepiti Izrael, ne bi smeli ponuditi, dokler ne bo objavljenih več znanstvenih študij. V Veliki Britaniji trenutno poteka cepljenje s tretjim odmerkom, ki ga priporočajo starejšim od 18 let. Opozarja tudi, da bi se morali bolj osredotočiti na zaščito ranljivih skupin, kot pa da se cepijo vsi povprek, starejši od 12 let. »Potrebujemo več podatkov o tem, kdaj in kako pogosto lahko dodatni odmerek dobijo tvegane skupine.«

Pollard je eden tistih, ki vse glasneje poudarjajo tudi, da dokler ne bo precepljen 'tretji svet', pandemije ne bo konec. »V revnih državah je manj kot 10 odstotkov ljudi prejelo prvi odmerek.« Opozoril je na neuravnoteženo delitev cepiv po svetu. »Globalno gledano ni vzdržno in smiselno, da bi vsakih šest mesecev prejemali nov odmerek.«

Bogate države odgovorne za podaljševanje pandemije

Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) ugotavlja, da cilj, da bi do konca lanskega leta proti covidu 19 precepili 40 odstotkov prebivalstva v vsaki državi, ni dosežen. Zaostanek je še posebej velik v Afriki. SZO krivdo pripisuje kopičenju cepiv v razvitih državah, kjer že cepijo s poživitvenimi odmerki. To je po prepričanju SZO krivo za podaljševanje pandemije covida 19. »Če bi te odmerke namenili revnejšim državam, bi lahko že jeseni v vseh državah preprečili hujše izbruhe,« je rekel prvi mož SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Po vsem svetu je bilo razdeljenih več kot 8,6 milijarde odmerkov cepiva proti covidu 19, vendar večinoma v razvitih državah, ki so imele dovolj sredstev za sklenitev lastnih pogodb s proizvajalci cepiv. Med tem so številni drugi odvisni od zalog globalne pobude Covax, ki cepiva posreduje revnim državam. Številne bogate države so skupaj obljubile donacijo več kot milijarde odmerkov, vendar dobava pogosto traja dolgo. Nekateri odmerki imajo tako le še nekaj tednov do izteka roka uporabnosti, zaradi česar je distribucija v revnejših državah še dodatno zapletena.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije