POMEMBEN MINERAL

10 razlogov za pomanjkanje magnezija

Magnezij je odgovoren za več kot 300 kemičnih procesov v organizmu, med drugim vpliva na krvni tlak, presnovo, odpornost in druge pomembne telesne funkcije.
Fotografija: Z magnezijem bogata živila. FOTO: Guliver/Gettyimages
Odpri galerijo
Z magnezijem bogata živila. FOTO: Guliver/Gettyimages

Magnezij je pomemben mineral, saj vpliva na številne telesne procese, zato ga je treba s prehrano zaužiti dovolj. Kljub temu dejstvu ga mnogim primanjkuje, za kar so krivi različni razlogi. Tu je deset najpogostejših:

  • Pretiravanje s sladkorjem
  • Pretiravanje z alkoholom
  • Celiakija ali kronova bolezen
  • Uživanje veliko predelane prehrane
  • Uporaba filtra za vodo
  • Sladkorna bolezen tipa 2
  • Nepravilna prehrana s premalo listnate zelenjave in drugih, z magnezijem bogatih živil
  • Starost in redno uživanje nekaterih zdravil, ki zmanjšujejo njegovo absorpcijo
  • Uživanje na osiromašenih tleh pridelane zelenjave

Boleče menstruacije so lahko posledica pomanjkanja magnezija. FOTO: Globalmoments/Gettyimages
Boleče menstruacije so lahko posledica pomanjkanja magnezija. FOTO: Globalmoments/Gettyimages

Znaki pomanjkanja magnezija

Kalcifikacija krvnih žil: To sicer ni eden prvih simptomov pomanjkanja tega minerala, a je zagotovo eden od najnevarnejših. Kalcifikacija krvnih žil pomeni, da se kalcij zaradi slabe absorpcije, ki je posledica pomanjkanja magnezija, nalaga na stene žil, kar slabi njihovo elastičnost, posledično lahko pride do srčnih težav in težav z ožiljem.

Glede na raziskavo raziskovalnega centra Framingham Health je uživanje primerne količine magnezija tesno povezano z dobrim zdravjem srca ožilja.

Mišični krči:  Obstajajo dokazi, da igra zdravo ravnovesje med kalcijem, kalijem in magnezijem pomembno vlogo pri pravilnem delovanju mišic.

Vsi ti elektroliti skrbijo za pravilno ravnovesje tekočin v telesu, kadar je to porušeno in denimo manjka magnezija, prihaja do mišičnih krčev.

Tesnobnost in depresija:  Številne raziskave so pokazale, da ima pomanjkanje magnezija velik vpliv na duševno zdravje in se pogosto odraža z depresijo in tesnobnostjo ter tudi s padcem kognitivnih sposobnosti.

Pomanjkanje energije lahko opozarja na pomanjkanje magnezija.. FOTO: Guliver/Gettyimages
Pomanjkanje energije lahko opozarja na pomanjkanje magnezija.. FOTO: Guliver/Gettyimages

Visok krvni tlak: Ena od raziskav na univerzi Harvard, v kateri je sodelovalo 70000 oseb, je pokazala, da imajo posamezniki, ki imajo v telesu dovolj magnezija, več možnosti za optimalen krvni tlak v primerjavi z osebami, ki jim tega minerala primanjkuje.

Podobna študija na univerzi Minnesota je dokazala, da je pri ženskah, ki uživajo dovolj magnezija, tveganje za visok krvni tlak za 70 odstotkov nižje kot pri ženskah, ki ga zaužijejo premalo.

Boleče menstruacije:  Močni krči med menstruacijo so lahko posledica pomanjkanja magnezija.

Težave s spanjem: Magnezij pozitivno vpliva na možgane, kar pomeni, da prinaša sproščanje in zato zagotavlja dober spanec. Kadar je tega minerala v telesu premalo, je zato oviran nočni počitek.

Pomanjkanje energije: Brez primerne količine magnezija ima telo manj energije na celični ravni, kar se na splošno kaže kot stalna utrujenost, izčrpanost in druge težave s počutjem.

Slabše zdravje kosti: Kalcij je za čvrstost in zdravje kosti pomemben mineral, a prav tako pomemben je magnezij. Kadar je slednjega v telesu premalo, kosti trpijo na več načinov. Magnezij namreč pomaga vitaminu D absorbirati kalcij, ta tako lažje sodeluje pri zaščiti kosti.

Kadar je v telesu kalcija preveč in ga telo zaradi pomanjkanja magnezija ter vitamina D ne more pravilno izrabiti, pride do kalcifikacije sklepov in krvnih žil.

Magnezij pomaga tudi do boljšega spanca. FOTO: Thinkstock
Magnezij pomaga tudi do boljšega spanca. FOTO: Thinkstock

Kaj storiti?

Priporočena količina magnezija je odvisna od starosti in spola. Ženske, stare 19 let in več (in niso noseče), potrebujejo 310 do 320 miligramov na dan, medtem ko bi moški iste starosti morali dnevno zaužiti od 400 do 420 miligramov magnezija na dan.

Najbolje ga je uživati s pestro in uravnoteženo prehrano. Z magnezijem bogati so listnata zelenjava, ribe, oreščki, mleko in mlečni izdelki, izdelki iz celih žit, semena, temna čokolada, banane, avokado.

Potreba po magneziju se poviša pri ljudeh, ki so pogosto pod stresom, nagnjeni k depresiji, imajo težave prebavo in pri športnikovih.

Primerne količine magnezija je telesu najbolje zagotoviti s pestro in uravnoteženo prehrano. FOTO: Samael334/Gettyimages 
Primerne količine magnezija je telesu najbolje zagotoviti s pestro in uravnoteženo prehrano. FOTO: Samael334/Gettyimages 

V teh primerih je dobro posegati po prehranskih dodatkih s tem mineralom, se pa je pred uživanjem o količini in obliki teh dobro posvetovati z zdravnikom ali prehranskim strokovnjakom.

Previsoke količine magnezija namreč lahko povzročajo težave, kot so slabost, utrujenost, nepravilno delovanje srca, oteženo dihanje in slabši refleksi, opozarja 24sata.hr.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije