12 fobij, zaradi katerih je seks vir groze
Seks je nekaj povsem naravnega in prijetnega, a lahko je tudi razlog za strah ali že kar grozo. Z njim je povezanih nemalo fobij, ki ovirajo pot do seksualnega užitka. Gre sicer za nerealne strahove, a pri tistih, ki trpijo za katerim od njih, je prav intimno življenje vir groze. Poglejte 12 s seksom povezanih fobij.
Itifalofobija
Strah pred erekcijo. Tisti, ki se z njim ubada, se jo boji doživeti, jo videti ali sploh razmišljati o njej. Prizadene lahko oba spola in se imenuje tudi medortofobija and falofobija.
Medomalakufobija
Strah pred izgubo erekcije. Veliko moških se boji, da bi ta upadla v neprimernem času, a le pri tistih, pri katerih je ta strah res pretiran in jim izdatno greni življenje, je bojazen diagnosticirana kot fobija oziroma osebnostna motnja.
Gimnofobija
Je neracionalen strah pred goloto. Ne gre za nizko samopodobo in obremenjevanje z videzom, čemur je do neke mere podvržen domala vsakdo, gre za bolesten strah pred lastno goloto, goloto drugega ali oboje.
Menofobija
Strah pred menstruacijo. Tudi zanjo so dovzetni moški in ženske.
Anuptafobija
Pretiran strah nekoga, da bo za vedno ostal sam.
Heterofobija
Imenovana tudi seksofobija: je strah pred nasprotnim spolom. Verjetno je še zoprnejša kot itifalofobija.
Erotofobija
Najpogostejša seksualna fobija in vključuje vse, kar zajema seks: od intimnega akta do pogovorov, vprašanj in informacij o spolnosti.
Evrotofobija ali kolopofobija
Strah pred ženskimi genitalijami. Od osebe do osebe se izraža drugače. Nekatere je groza zgolj misli nanje, druge je strah spolno stimulacije.
Partenofobija
Neracionalen strah pred devicami in mladimi dekleti.
Tokofobija
Strah pred nosečnostjo in porodom.
Oneirogmofobija
Je strah pred mokrimi sanjami.
Koitofobija
Gre za strah pred penetracijo.
Vse imajo ozadje
Naj se sliši še tako neobičajno, večina fobij izvira iz stresnih ali žalostnih življenjskih situacij. Zlorabe, slabe partnerske zveze ali travmatično prvo srečanje s spolnostjo pogosto izzovejo takšne strahove, ki jih je težko premagati in je v večini potrebna pomoč terapevta.