TABU
60 tisoč starejših Slovencev doživlja nasilje
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi (15. junij) strokovnjaki opozarjajo, da smo premalo občutljivi zanj, čeprav ga je v svetu in pri nas čedalje več – v družinah in ustanovah
Odpri galerijo
Mag. Ksenija Ramovš, direktorica Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje, poudarja, da je v naši družbi vse več starejših ljudi, ki imajo ranjeno dostojanstvo in niso deležni spoštovanja. »O tem najpogosteje ne morejo govoriti ali za to nimajo priložnosti. Pogosto so prav svojci tisti, ki izvajajo največ nasilja, od fizičnega do psihičnega. Najpogosteje se kaže kot poniževanje, izsiljevanje, grožnje, nadziranje, nasilno hranjenje, nasilno dajanje zdravil, zaklepanje, preprečevanje socialnih stikov in ekonomska odvisnost.« Dodaja, da je to nasilje večinoma nehoteno, zanj pa je najbolj kriva izgorelost svojcev, kar seveda ne pomeni, da je zato dopustno in da smo do njega lahko tolerantni. »Pomembno je, da se svojci in vsi, ki skrbijo in bdijo nad starejšimi, usposobijo za komunikacijo in sožitje z njimi. Poleg tega morajo svojci pravočasno poskrbeti tudi zase – otroci se pri skrbi za očeta izmenjujejo, občasno najamejo zunanjo pomoč in podobno –, sicer sčasoma ne zmorejo več vseh obveznosti.« Pri tem so v veliko pomoč brezplačni tečaji za družinske oskrbovalce, ki jih po več mestih pripravlja inštitut (v sodelovanju z občinami in lokalnimi strokovnjaki).
Skupaj proti nasiljuPrav je, da se vsak vpraša, kako ravna s svojimi ostarelimi sorodniki, in poskrbi, da bi bili ti odnosi čim boljši za obe strani; za nasvet se lahko obrne tudi na Inštitut Antona Trstenjaka. Prav tako moramo biti občutljivi za nasilje strokovnih delavcev (nega in oskrba na domu, v domovih za starejše in v drugih ustanovah) ter o svojih opažanjih seznaniti odgovorne, na primer direktorja doma, ki je dolžan poskrbeti, da vsi zaposleni s stanovalci ravnajo spoštljivo, strokovno in človeško.