TEŽAVE

Akne: pomembna je ustrezna nega

Z rednim čiščenjem kože se lahko izognete večjim težavam z mozolji; nikoli jih ne stiskamo, da ne povzročimo škode.
Fotografija: Vam akne grenijo življenje? FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Vam akne grenijo življenje? FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Zagotovo ste se že kdaj srečali z mozolji. Navadno se začnejo pojavljati v puberteti, skupaj s hormonskimi spremembami, vztrajajo lahko tudi v odraslosti, zlasti pri ženskah. Največ mozoljev se običajno pojavi na obrazu, pri nekaterih tudi na hrbtu in spredaj na trupu. Kaj sploh so mozolji? Če ne bi imeli žlez lojnic, se z njimi zagotovo nikoli ne bi srečali. Akne nastanejo, ko se lojnice zamašijo s čepki loja in odluščenih celic kože; čepki ovirajo iztekanje loja in lojnice se izbočijo.

Vam akne grenijo življenje? FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Vam akne grenijo življenje? FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Najhuje, kar lahko storite, je, da se postavite pred ogledalo in jih začnete stiskati z golimi rokami, po možnosti kar neumitimi. A zaradi stiskanja se mozolj lahko še poveča, pa še razboli se lahko. Strokovnjaki vsem, ki se ne morete upreti stiskanju teh malih nadlog, svetujejo, da si najprej dobro umijete roke, nad mozolj pa se ne spravite z golimi prsti, temveč uporabite čist robček, da se izognete okužbi. Nikar ne uporabljajte ostrih predmetov, saj lahko s tem ranite kožo.

Z rednim čiščenjem obraza se lahko izognete večji mozoljavosti.
Z rednim čiščenjem obraza se lahko izognete večji mozoljavosti.

Najpomembnejša je nega, natančneje čiščenje. Kožo čistite dvakrat na dan, zjutraj in zvečer, uporabljajte nežne preparate za odstranjevanje odvečne kožne maščobe, ki je glavni krivec za zamašitev por in posledično nastanek mozoljev. Izberite aktivne sestavine, kot so salicilna in glikolna kislina ter benzoil peroksid, ki med drugim s povrhnjice odstranjujejo odmrle kožne celice, odvečne maščobe, a ne spremenijo pH-vrednosti kože. Pomemben je tudi zdrav življenjski slog, začenši z zdravo prehrano.

Nekatere študije so pokazale, da prehrana, bogata z ogljikovimi hidrati, mleko in čokolada povečajo nastanek aken oziroma mozoljev. Priporočljivo je uživanje zelene zelenjave (od špinače, brokolija do ohrovta) pa s cinkom bogatih živil (piščanec, bučna in sončnična semena, oreški) ter tistih, ki vsebujejo veliko betakarotena. To so oranžno rumeno sadje in zelenjava (korenje, marelice, buče, mango).


Poleg tega nekako velja, da akne na neki način podedujemo, če so z njimi imeli veliko težav starši, jih bomo verjetno imeli tudi mi. Za nastanek aken so lahko kriva nekatera zdravila pa tudi redna uporaba kozmetičnih sredstev, od krem do ličil, pa tudi stres. Če jih ne morete odpraviti ali če je aken res veliko, poiščite pomoč dermatologa, in to čim prej, saj lahko sicer za zmeraj pustijo posledice na koži. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije