NI DOBRA KOMBINACIJA

Alkohol in vročina ne gresta skupaj

V vročih dnevih se izogibamo pretirani fizični aktivnosti, zlasti čez dan, jemo lažjo hrano in se hladimo.
Fotografija: Ko je vroče, potrebujemo več tekočine. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Ko je vroče, potrebujemo več tekočine. FOTO: Guliver/Getty Images

Končno je vroče, vzdihujejo navdušenci nad vročim poletjem. A to je nastopilo nenadoma, mrzli dnevi so zelo hitro postali prevroči. Ljubitelji vročine v prihodnjih dnevih ne bodo tarnali, bodo pa zato tisti, ki jo težko prenašajo.

Marsikdo bi se pred vročino najraje skril v hladilnik. FOTO: Guliver/Getty Images
Marsikdo bi se pred vročino najraje skril v hladilnik. FOTO: Guliver/Getty Images
Škodi lahko namreč zdravju, najbolj prizadene starejše in otroke, bolnike, ljudi s socialno-ekonomskimi težavam in tiste, ki so dodatno izpostavljeni dejavnikom iz okolja.

Vročina lahko povzroči pregretje telesa, kožne izpuščaje, vročinske krče in izčrpanost, omedlevico in vročinsko kap. Težave preprečimo tako, da zmanjšamo toplotno obremenitev telesa: umaknemo se v hlad ali senco, omejimo fizično aktivnost (aktivni smo zgodaj zjutraj in pozno zvečer), uživamo lahko hrano (najraje zelenjavo in žita) in dovolj tekočine.

Ne pozabimo na zaščito pred soncem, med 10. in 17. uro se zadržujmo v notranjih prostorih ali senci, zaščitimo se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo, primernimi oblačili ter zaščitno kremo (z zaščito pred UVA- in UVB-žarki) s sončnim zaščitnim faktorjem najmanj 30.

Omenili smo, da moramo v vročih dnevih piti dovolj tekočine, najbolje vode, saj tako preprečimo dehidracijo. Naj ne bo (ledeno) mrzla, čeprav se nam zdi, da nas bo prav taka najbolj ohladila, najbolje je, da je sobne temperature. Pijemo redno, po požirkih, ves dan. Pijemo lahko tudi topel nesladkan (zeliščni) čaj.

Ko je vroče, potrebujemo več tekočine. FOTO: Guliver/Getty Images
Ko je vroče, potrebujemo več tekočine. FOTO: Guliver/Getty Images
Spodbudil bo znojenje in s tem hitrejše ohlajanje telesa. Izogibati se velja alkoholu, saj še dodatno izsušuje organizem, niti s kavo ter sladkimi pijačami ne gre pretiravati. Poleti se več znojimo, s tem pa izgubljamo tekočino, zato jo moramo vsekakor nadoknaditi, a ne smemo popiti večje količine naenkrat, najbolje je, kot rečeno, piti po malem ves dan.

Bivališča najhitreje in najlaže ohladimo s klimo (pri tem zapremo vsa okna in vrata, da hkrati vanj ne spuščamo vročine), če je nimamo, bo koristil tudi ventilator. Stanovanje bomo lepo ohladili ponoči, ko se še ohladi. Okna odpremo na stežaj in dvignemo senčila, zjutraj, ko posije sonce, pa jih spustimo in okna zapremo, da v stanovanje ne spuščamo toplote. Ugasnemo svetila in tudi elektronske naprave.


Ohladimo se lahko tudi z mlačno prho ali kopeljo, pomagamo si lahko z obkladki. Če se počutite slabo, ste omotični, izrazito žejni ali imate močan glavobol, povejte svojcem, prijateljem oziroma pokličite zdravnika. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije