JUHE

Bistre ali goste, mesne ali zelenjavne

Juha se tradicionalno pojavi kot prva pri obedu, izjemoma druga, po hladni predjedi. Receptov je neskončno, priprava praviloma preprosta, pri izbiri sestavin ni omejitev.
Fotografija: Pri pripravi ni omejitev. FOTO: Guliver/Thinkstock
Odpri galerijo
Pri pripravi ni omejitev. FOTO: Guliver/Thinkstock

Juha je tekoča, običajno topla jed, ki se pripravlja tako, da se različne sestavine kuhajo v vodi. Najpogosteje jih kuhamo z mesom ali kostmi, zelenjavo, ribami ali morskimi sadeži, testeninami ali rižem in drugimi sestavinami, ki jim dodajamo sol in druge začimbe. Namesto vode lahko uporabimo jušno osnovo.

Najbolj ohlapno jih delimo na bistre in goste, na mesne in brezmesne. Naši predniki so jih najbrž začeli kuhati, čim so iznašli toplotno obdelovanje hrane in nekakšno posodo. Legenda pa pravi, da je prvo juho skuhala na zemljo padla zvezda. Ta je zašla v vesolju in priletela v neko jezero, ki je zaradi visoke temperature zvezde zavrelo. Skuhale so se tudi ribe, ljudem je zadišalo, pokušali so in jim je bilo všeč. Pa so si dejali, da bi poskusili še sami, izdolbli so veliko deblo, vanj nametali zelenjavo, korenje, žitarice, gomolje, meso, kar se jim je pač zdelo, zalili z vodo in vanjo potopili kamne, ki so jih prej segreli na ognju. Pozneje so namesto debla uporabili kotle, drugo pa je zgodovina, kot pravimo.

Tudi hladna

Bistre ali čiste juhe običajno skuhamo iz mesa, govedine, svinjine ali perutnine, rib ter zelenjave. Dopolnimo jih z različnimi zakuhami, na primer jušnimi rezanci, vlivanci, rižem, uporabimo jih tudi kot jušno osnovo za pripravo različnih jedi. Goste juhe kuhamo na več načinov, bodisi jih pasiramo oziroma pretlačimo, da nastane kremna juha, bodisi skuhamo jed iz več sestavin in zgostimo s podmetom, na primer prežganjem ali bešamelom. Če jo kuhamo iz žitaric, na primer ješprenja ali riža, dobimo gosto sluzasto juho. Iz mesa pripravljamo bistro govejo, kokošjo ali svinjsko juho ter gosto golaževo ali ragu juho. Precej je zabrisana meja med juhami in enolončnicami, za slednje je značilno, da so pripravljena iz več sestavin.

Praviloma strežemo tople oziroma vroče, nekatere pa lahko uživamo tudi hladne, zlasti zelenjavne. Nekatere so pripravljene iz presne zelenjave, denimo paradižnikova juha gaspačo in hladna kumarična juha. Mesne seveda ne bomo stregli hladne, saj ne moremo uživati ohlajene maščobe.

Pri naštevanju juh ne moremo mimo gobove, ki je pri nas zelo pogosto na jedilniku. Juha velja, kakršna koli že je, za zdravo in krepčilno jed, kako je cenjena v tradicionalni kuhinji in celo zdravilstvu, pa priča podatek, da so nekoč porodnici ponudili kurjo juho, da bi si čim prej opomogla po napornem porodu.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije