To so najbolj boleče poletne nevarnosti (FOTO)
Poletna osvežitev v morju se lahko hitro konča zelo boleče. Bodisi da stopite na morskega ježka bodisi da vas ožge meduza. Kaj je v takem primeru najbolj pametno storiti, potem ko zaradi bolečine s stisnjenimi zobmi komaj prikorakate nazaj na plažo?
OŽIG MEDUZE: Poškodovani predel kože najprej obilno sperite z vodo. A pozor, z morsko! Sicer lahko vse skupaj še poslabšate. Enako kot če bi rano, kot je mogoče videti v katerem od hollywoodskih filmov, polivali z urinom. Kot v zvezi s tem pojasnjujejo strokovnjaki, bi na ta način še dodatno aktivirali strup, ki se nahaja v nematocistah oziroma ožigalni enoti ožigalkarja. Nato s pinceto ali denimo z robom kreditne kartice s kože odstranite morebitne ostanke meduze, prizadete kože nikar ne drgnite. Po potrebi uporabite sredstva proti bolečinam in alergiji.
Podobno se obnašamo po ožigu morske vetrnice, saj se tudi pri tej vrsti živali pojavi bolečina s srbečico, lahko celo izpuščaj, ki se pozneje spremeni v gnojne mehurje. Po stiku z morsko vetrnico se sicer lahko pojavijo glavobol, šibkost ali bolečine v mišicah.
MORSKI JEŽEK: Če v morju stopite nanj, bodite tedaj, ko boste na plaži odstranjevali bodice iz kože, pozorni na to, da so te zelo krhke in se lahko zelo hitro zlomijo. Najbolje je uporabiti pinceto ali iglo. Včasih se zgodi, da jih težko opazimo, ker so se zarile globoko v kožo. Pri tem pomaga, da sledimo modrikasti barvi, ki se pojavi na predelu, kjer se je bodica zarila v kožo. Sicer pa se je iglic najlažje znebiti s kisom, saj ta bodico zmehča in jo je tako veliko lažje izvleči.
Boleče izkušnje ob srečanju z živalmi imamo lahko tudi na plaži oziroma ob pitju koktajla na terasi lokala. Kaj hitro se lahko zgodi, da vas bo pičila osa ali čebela. Med poležavanjem v senci pod borovci v kampu vas lahko ugrizne črna vdova, morda kača. In kako ukrepati v teh primerih?
OSA V GRLU: Pri pitju pijače bodite pozorni, da se vanjo ni zatekla osa ali čebela. Če boste žuželko pomotoma spili, lahko tvegate zadušitev, še posebno če vas bo pičila v predel ustne votline. Ob piku hladimo jezik z lizanjem ledene kocke in obiščemo zdravnika. Če nas piči čebela, odstranimo morebitno želo, pri čemer mesta pika ne stiskamo, saj tako v kožo pride še več strupa. »Hladimo z mrzlimi obkladki. Uporabimo lahko mazila proti srbenju in lokalni alergijski reakciji,« svetujejo na NIJZ.
ČRNA VDOVA: Gre za edinega pajka v Evropi z ugrizom, nevarnim za človeka. Najdemo jo v Istri in Dalmaciji, torej v tistih predelih Hrvaške, ki so poleti med Slovenci še kako priljubljeni. Za črno vdovo je značilno, da pri ugrizu izloči živčni strup, ki povzroči težave šele čez kakšno uro. Prvi znak, da nekaj ni v redu, lahko vidite že na predelu pika. Tam nastaneta oteklina, rdečina, koža odmira z luščenjem. Hkrati se pojavi huda bolečina, ki se širi v trup in ude. »Dihanje postane boleče in naporno. Bolniku je slabo, lahko bruha, preveč se znoji in slini. Pojavijo se tresenje, parestezije v udih. Težave lahko trajajo več dni,« na NIJZ naštevajo simptome in dodajo, da občutljivejši lahko umrejo zaradi odpovedi srca ali dihanja. Tisti del telesa, ki je imel bližnje srečanje s črno vdovo, postavite v vročo kopel, saj je strup občutljiv za visoko temperaturo. Sledi naj imobilizacija uda. Seveda je nujen pregled pri zdravniku, ki lahko v hujših primerih pacientu da serum oziroma protistrup.
V primeru ugriza kače čim bolj mirujte.
UGRIZ KAČE: V primeru ugriza kače pa le čim bolj mirujte. »Ob vsakem najmanjšem premiku se namreč strup širi naprej po telesu,« opozarjajo na NIJZ in dodajajo, naj takoj pokličemo nujno pomoč, rano sterilno prevežemo ter ud imobiliziramo.