POMLADNO

Čas je za do jeter prijazna živila

V skladu z naravnim ciklom prebujanja s primerno hrano razbremenimo organizem, si povrnimo energijo in ublažimo utrujenost. Spomladi se zlasti osredotočajmo na čiščenje in stimulacijo jeter, telo nam bo hvaležno.
Fotografija: Jetra so odgovorna za nemoten pretok življenjske energije, zato bi se morali spomladi osredotočiti na njihovo čiščenje in stimulacijo. Foto Thinkstock
Odpri galerijo
Jetra so odgovorna za nemoten pretok življenjske energije, zato bi se morali spomladi osredotočiti na njihovo čiščenje in stimulacijo. Foto Thinkstock

Z odhodom zime se počasi poslavljamo tudi od težke zimske hrane. Dnevi po veliki noči, ko večino jedilnikov sestavljajo šunka, jajca, potica, francoska solata, ki najbolj obremenjujejo jetra in žolčnik, so pravi čas, da pomagamo telesu, se otresemo vsega, kar je preveč, si povrnemo energijo, ublažimo utrujenost. Pomanjkanje energije, občutek napihnjenosti, neredna prebava, glavobol so znaki, da morate nekaj ukreniti.
Ledvice in jetra so odlični čistilci telesa in delujejo, kot morajo, a le če ne pretiravamo. To pa počnemo pogosto, zlasti pa v prazničnih dnevih, ko so mize polne (težkih) jedil in popijemo tudi kakšen kozarček alkohola preveč. Zato je modro, da tem organom redno pomagamo,po prenajedanju pa jim privoščimo okrevanje. Ja, govorimo o detoksikaciji, razstrupljanju, toda to ni nekaj, kar nas bo izčrpalo, ne gre za stradanje in lakoto več dni zapored, gre za zdravo hrano, povečan vnos zdravih in hranljivih živil. Temelj zdravega prehranjevanja je v uravnoteženosti.

Spodbudite prebavo

Za začetek: za nekaj časa se odpovejte suhomesnatim izdelkom, majonezi in smetani, slaščicam, gaziranim pijačam in alkoholu, pa slanim prigrizkom, zmanjšajte vnos mesa, pečeno in ocvrto hrano zamenjajte z obilo sadja in zelenjave, na krožniku naj bodo večkrat polnovredna žita, riba. Namesto nezdravih prigrizkov si privoščite prgišče oreškov.
Revitalizirajte telo s sadjem in zelenjavo: tako boste vanj vnesli potrebne vitamine in minerale in ga preskrbeli s tekočino. Jejte jabolka, hruške, gozdne sadeže, privoščite si sveže sokove, denimo iz pomaranč, limon, limet in grenivke. Vitamin C topi maščobe in pospešuje njihovo izločanje iz telesa. Pomembna je tekočina, okoli dva litra vode naj bi popili na dan, ki ji lahko dodate limonov sok, občasno pa jo zamenjajte z nesladkanim zeliščnim čajem. Koristi tudi zeleni čaj, saj pomaga telesu znebiti se nakopičenih maščob in holesterola ter krepi delovanje jeter. Zdravilnost zelenega čaja leži v njegovih polifenolih oziroma rastlinskih antioksidantih, ki sodelujejo pri razgradnji maščob.
Tudi ananas bo blagodejno vplival na prebavo, prav tako navadni jogurt. Če imate raje sadnega, si v navadnega denite nekaj svežega sadja. Jejte probiotične mlečne izdelke, saj bodo spodbudili uspavano prebavo in hkrati okrepili odpornost organizma. Koristil bo tudi koromač, zanj od nekdaj velja, da pomaga proti slabi prebavi, blaži tudi vetrove.
Ne pozabite na koprive, saj med drugim pospešujejo odvajanje blata in pomagajo pri izločanju odpadnih snovi iz organizma. Najpogosteje uporabljamo sveže mlade spomladanske poganjke, lahko jih uživamo presne kot dodatek v solatah ali iz njih skuhamo koprivno juho, stisnemo koprivni sok. Pa ne pozabite na šparglje, kmalu bodo na tržnicah.

Naj bo zeleno

Osnova prehrane naj bodo enostavno pripravljeni obroki z manj soli, čudovite so tople spomladanske juhe ali na pari kuhana zelenjava, tudi smuti, katerega osnova ni sadje, temveč zelenjava. Del sadja in zelenjave, ki ga pojeste, naj bo presen. Organizmu boste energijo vrnili z zeleno zelenjavo – nič čudnega, zelena je barva pomladi, ko se narava prebuja in jo kar razganja od energije, hkrati je to barva jeter –, denimo blitvo, solato, radičem, regratom... Klorofil v njej namreč iz telesa odpravlja najrazličnejše strupe ter razbremenjuje jetra.
Med do jeter prijazna živila spadajo še korenje, rdeča pesa in stebelna zelena, tudi brokoli, cvetača, zelje, ki so polni vlaknin in delujejo kot krtača, saj čistijo črevesje. Če jih boste le kratko pokuhali, najbolje na pari, boste telo preskrbeli z vsemi aktivnimi snovmi, ki jih vsebujejo.
Med velikonočnimi dobrotami je obvezen hren, na srečo, lahko zapišemo, saj dobro vpliva na prebavo in pomaga presnoviti ogromne količine pretežke hrane. Deluje antibiotično, predvsem zaradi gorčičnega olja, onemogoča razmnoževanje patogenih bakterij, vsebuje tudi veliko vitamina C. Najbolj je učinkovit, če ga uživamo sveže naribanega.

Vsi na zrak

Prej smo omenili regrat, ki zagotovo spada med najpomembnejše ljudske zdravilne rastline. Ohranja vitalnost, izboljšuje presnovo, prebavo, čisti kri, lajša revmatska in ledvična obolenja, znižuje krvni sladkor in preprečuje težave s kožo, saj vsebuje železo, kalcij, kalij, cink, magnezij in vitamine B, E, C in D. Poleg tega telesu pomaga okrepiti zlata vredno sposobnost samozdravljenja. Najbolje bo, če se nabiranja lotite sami, seveda na travniku, ki ga pred kratkim kmetje niso obilno pognojili in na katerem ne opravljajo velike potrebe vsi okoliški psi, saj boste tako poskrbeli še za gibanje, ki je nujno za zdravje. Ne le da bo boljša prebava, izboljšalo se vam bo tudi razpoloženje, če bo sijalo sonce, pa boste poskrbeli še za vitamin D. Če ste tudi sicer aktivni, dodatne spodbude ne potrebujete, preostali pa le na plan: pojdite na sprehod, najbolje v hrib, sedite na kolo, izvajajte jogo (položaje vsak teden objavljamo v Slovenskih novicah). Čim več časa preživite v naravi, to namreč ne krepi le energije, temveč tudi vitalnost. Tudi savna velja za učinkovito pri razstrupljanju, sprošča duha in krepi telo. Prav tako kot gibanje je pomemben počitek, predvsem nočni. V tem času se telo regenerira.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije