Čas je za sladko zelje: najboljše je presno
O zelju lahko pišemo in ga priporočamo vse leto. Zagotovo spada med najbolj priljubljeno zelenjavo, ki si jo radi in pogosto privoščimo v naši deželi, svoj prostor pa dobi tudi v prenekaterem vrtu. Gojenje ni prav zahtevno, na gredi pa zasede veliko prostora.
Poleg zelja imamo radi tudi druge kapusnice, predvsem ohrovt in brstični ohrovt, brokoli in cvetačo, različne sorte zelja pa nam omogočajo, da si lahko sveže privoščimo vse leto, čeprav v hladnih mesecih najraje zagrizemo v kislo. Ampak spomladi, ko hlepimo po sveži zelenjavi, si privoščimo mlade, sveže glave, ki jih že lahko najdemo na policah trgovin, kmalu pa tudi na tržnicah.
Sveže zelje je izjemno uporabno, uživamo presno, kuhano ali dušeno, za spremembo ga poskusimo pripraviti v pečici. Zlasti mlado je okusno surovo, ima nežen, a dovolj izrazit okus, da ga uživamo tudi kar samo. Užitni so tudi koceni, če le niso oleseneli. Zelja poznamo več sort, bele delimo na spomladanske in zimske, poleg tega imamo še rdeče zelje, ki se od belega razlikuje predvsem po barvi.
Prav zaradi izrazite rdeče barve, ki pušča sledi na rokah in posodi, na primer na leseni deski, na kateri ga režemo, ga mnogi ne marajo, drugim pa je všeč prav zaradi privlačnega videza na krožniku. S kuhanjem barvo sicer izgubi, zato jedi dodamo malo kisa, da jo ohrani.
Slovenci imamo radi zelje v vseh njegovih mnogih različicah.
Sveže zelje lahko ribamo ali režemo z nožem, v vsakem primeru potrebujemo dobro orodje, bodisi ribežen bodisi nož. Zimske sorte, ki so nekoliko trše, je bolje naribati, medtem ko mlado brez težav režemo. Sveže zelje pripravimo v solati, liste dodamo v sendvič, uporabimo pa jih tudi kot podlago oziroma posteljico za številne jedi.
Liste nekoliko podušimo ali poparimo in jih napolnimo z različnimi nadevi, mesnimi ali zelenjavnimi. Mlado zelje je zelo hitro mehko, zato ga nikar ne kuhajmo ali dušimo predolgo.
Sveže pripravimo v solati, v lahki zelenjavni juhi ali ga na hitro podušimo na čebuli in paradižniku. V slovenski kuhinji se veliko uporablja, kar je prav, saj je izjemno koristna zelenjava, bogata s hranili, vitamini in minerali. Če ga kuhamo v vodi, lahko povzroči napenjanje, bolje ga je skuhati na pari. Napenjanje omili tudi kumina, zato je pogosta sestavina v receptih za zelje.