Če imate te simptome, obstaja možnost, da imate dolgotrajni covid
Novi koronavirus se širi po svetu že skoraj dve leti. V tem času je mutiral, pojavili so se nekateri novi simptomi, zdravniki pa opozarjajo, da obstaja tudi dolgotrajni covid, ki ga nekateri občutijo še šest mesecev po preboleli bolezni. Znanstveniki medicinske fakultete v Pensilvaniji so v novi študiji razkrili, da je pri več kot pri polovici vseh ljudi od skupaj 236 milijonov, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom od decembra 2019, imelo simptome tudi po šestih mesecih od okužbe. Pojasnili so, kateri simptomi dolgotrajnega covida se najpogosteje pojavljajo.
Utrujenost
Več kot polovica ljudi, ki je preležali covid 19, prijavlja kronično utrujenost kot enega od simptomov. Ne gre le za občutek zaspanosti, ampak za utrujenost, zaradi katere izjemno težko opravite najosnovnejše dnevne obveznosti (kot po napornem treningu). Prav tako pravijo, da po krajšem sprehodu ali recimo pranju posode občutijo hudo utrujenosti, ki traja še naslednjih 24 do 48 ur.
Bolečine
Ameriški epidemiolog Anthony Fauci že nekaj časa opozarja na mialgijo oz. bolečine v mišicah, ki se pojavljajo kot simptom dolgega covida. Bolečina se lahko pojavi kjer koli (v hrbtu, trebuhu, prsnem delu, glavi, pacienti pa med neželenimi učinki pogosto omenjajo migrene).
Izguba kilogramov
Pri več kot polovic, ki so se zdravili zaradi covida, se pojavi izguba kilogramov. Ni neobičajno, da oseba shujša po okužbi zaradi izgube teka, se pa nekateri ne morejo zrediti še mesece po preležani bolezni.
Vročina
Vročina je znak, da se telo bori proti infekciji, kar je sicer dobro. Fauci opozarja, da se med simptomi dolgotrajnega covida pogosto pojavlja vročina.
Težave s koncentracijo
Težave s koncentracijo in spominom se pojavijo pri vsakem četrtem, ki je preležal covid. Pri nekaterih je ta simptom tako izrazit, da s težavo piše ali se pogovarja.
Ostali simptomi
Medicinska fakulteta v Pensilvaniji opozarja še na naslednje simptome:
– splošno stanje: več kot polovica pacientov je sporočila, da izgublja kilograme, močno utrujenost, vročino in bolečino,
– težave z duševnim zdravjem: vsak tretji ima težave z anksioznostjo po preležanem covidu,
– slabša gibalna sposobnost,
– posledice na pljučih: šest od 10 ljudi, ki so preležali covid, občutijo posledice na pljučih, približno četrtina pacientov pa je prijavila težave z dihanjem,
– kardiovaskularne težave (bolečine v prsnem košu, hitro bitje srca),
– kožne težave: vsak peti pacient je prijavil odpadanje las ali izpuščaje na telesu še mesece po covidu,
– prebavne težave: bolečine v trebuhu, zmanjšan tek, driska in bruhanje.
Če občutite katerega od naštetih simptomov po prebolelem covidu 19, to sporočite osebnemu zdravniku.
Preberite še: