Če sanjate to, bodite pozorni: psihologinja razkriva, da lahko kaže tudi na bolezen
Sanje večinoma skrivajo odgovore, ki so skriti globoko v naši podzavesti, pogosto pa sanjamo o neizpolnjenih željah, tudi o travmah, težavah in situacijah v različnih oblikah, s katerimi se srečujemo v resničnem življenju.
Na srbski televiziji Prva, kjer je v oddaji 150 minut gostovala psihologinja Katarina Radak, so gledalci odgovarjali na vprašanje, o čem najpogosteje sanjajo. Povedali so, da so to sanje, v katerih padajo z višine, bežijo, se tepejo, velikokrat pa so prisotni tudi ožji družinski člani in tisti, ki so jih že izgubili.
Radakova je nato razkrila, kaj nekatere sanje pomenijo in kako si jih razlagati, ter povedala, da vsi simboli, ki jih sanjamo, dejansko predstavljajo naše plati življenja. »Predstavljajmo si nezavedno kot 95 odstotkov naše psihe oziroma zavesti. In to nezavedno ima veliko boljše in močnejše radarje kot naša zavest, torej vse, kar se dogaja na celični ravni v telesu, ti radarji 'ujamejo', še preden jih na primer odkrije zdravnik,« je pojasnila psihologinja in dodala, da ljudje med spanjem nenehno sanjajo, tako v fazi REM kot tudi v drugih. »Ženske so bolj nagnjene k temu, da sanjajo več kot moški, a obstajajo tudi ljudje, ki se svojih sanj ne spomnijo.«
Bi nas morale sanje skrbeti in kdaj?
Kot je omenila, malokdo hodi k psihoterapevtu, da analizira svoje sanje, pri sanjah pa igra veliko vlogo vsakdanje življenje. Razkrila je, da morate biti pozorni, če imate ponavljajoče se sanje. Te namreč ne bodo izginile, dokler ne razumete, kaj vam sporočajo, lahko pa kažejo celo na bolezen. In če se do sporočila ne zmorete prebiti sami, vam bo pri tem pomagal pogovor s psihologom ali psihoterapevtom.