MOTNE SPANJA

Če zaradi stresa slabo spite, potem naredite to

Vsak tretji Slovenec ima motnje spanja, a spanec je zelo pomemben za zdravje in normalno delovanje organizma; odrasli povprečno spimo od sedem do osem ur.
Fotografija: Več kot 72 odstotkov Slovencev je v stresu, ta pa je razlog za slabo spanje. FOTOGRAFIJE: Guliver, Getty Images
Odpri galerijo
Več kot 72 odstotkov Slovencev je v stresu, ta pa je razlog za slabo spanje. FOTOGRAFIJE: Guliver, Getty Images

Spanje je eden od štirih temeljev našega zdravja, a Slovenci vedno manj spimo, predvsem mladostniki in populacija, starejša od 45 let. Motnje spanja ima vsak tretji, če upoštevamo še to, da je več kot 72 odstotkov Slovencev v stresu (vsak četrti vsak dan), so jasni tudi razlogi za slabo spanje. Velika težava je, kako se umiriti, sprostiti in kakovostno spati. V času epidemije, ko mnogi delajo od doma, se lahko posvetimo tudi tej problematiki.

Preden zlezete v posteljo, se je treba umiriti, sprostiti.
Preden zlezete v posteljo, se je treba umiriti, sprostiti.

Naredite si rutino, torej določite čas, ko boste delali, vzemite si čas za kosilo, tudi v službi si ga vzamete in ob določeni uri odidete domov, naj se delo od doma od tega ne razlikuje. Potem posvetite čas družini, prijateljem (po telefonu), pojdite na sprehod, pri tem se izogibajte drugim sprehajalcem, in se posvetite spanju. Če imate težave s spanjem, pojdite v posteljo pol ure pozneje kot sicer in pol ure prej vstanite, tako boste zvečer res zaspani.

Individualna zadeva


Veste, koliko spanja potrebujete, da ste čili in spočiti? V povprečju odrasli spimo od 7 do 8 ur, a je v resnici število prespanih ur individualna stvar. Zvečer ne počnite nič, kar bi vas razburjalo, ohranjalo budne. Če dneve preživljate z otroki, se skupaj igrajte družabne igre, berite, poslušajte glasbo, oglejte si kak družinski film ali risanko z najmlajšimi. Ne pojdite spat obremenjeni, saj bo to motilo kakovost spanca.

Veste, koliko ga potrebujete, da ste čili in spočiti?
Veste, koliko ga potrebujete, da ste čili in spočiti?

Pri tem lahko pomaga tehnika, ki pravi, da si pred spanjem vzamemo najmanj pol ure časa, da skrbimo. Zavedno se ukvarjamo s stvarmi, ki nas bremenijo, si jih izpišemo na papir, jih v sebi ali v pogovoru s kom predelamo ter tako s skrbmi opravimo, še preden vstopimo v spalnico. Ampak naj to res traja le pol ure, potem je treba te misli pregnati, izklopiti in se posvetiti drugim opravilom.


Imate morda neustrezno ležišče? Ko se zvečer uležemo v posteljo, globoko vdihnemo, izdihnemo in preverimo, ali nas kaj moti, morda tišči, pritiska ali kje preprosto boli. Če čutite udobje in zadovoljstvo, je vaše ležišče ustrezno. V nasprotnem primeru potrebujete novega. Poleg ustreznega ležišča je bistveno, da iz spalnice umaknemo vse motilce: vse digitalne naprave in močno svetlobo. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije