Čedalje več sladkorne bolezni tipa 2
Staranje prebivalstva, nezdrav življenjski slog in čezmerna telesna teža ter debelost med otroki in mladostniki so med dejavniki, odgovornimi za vse več sladkorne bolezni tipa 2, ugotavljajo strokovnjaki. Čedalje več je tudi nosečnic s sladkorno, pa tudi sladkorne bolezni tipa 1 pri najmlajših in sladkorne bolezni, ki zahteva zdravljenje z zdravili. Razlogi za to še niso povsem raziskani, a Slovenija pri skrb zbujajočih podatkih ni osamljena, saj je tako tudi v drugih državah.
Na pojavnost vplivajo tudi zdravila
»Sladkorna bolezen tipa 1 nastane zaradi hitrega in popolnega propada tistih celic trebušne slinavke, ki skrbijo za primerno izločanje inzulina,« ob svetovnem dnevu pojasnjuje doc. dr. Jelka Zaletel, dr. med. spec., diabetologinja, z UKC Ljubljana in NIJZ. »Zdravljenje se takoj začne z inzulinsko terapijo, ki je dosmrtno. Pri sladkorni bolezni tipa 2 gre za stanje, kjer je inzulin v telesu še prisoten, vendar ga je premalo za potrebe telesa, pri čemer se telesna tkiva nanj ne odzivajo v zadostni meri.
Pri tem tipu se z leti zdravljenje stopnjuje – od ustrezne prehrane in gibanja, nato zdravljenja z zdravili in do injekcij vključno z inzulinsko terapijo. Pri tem tipu namreč delovanje trebušne slinavke slabi skozi daljše časovno obdobje. V Sloveniji je bilo v letu 2021 nekaj več kot 123.000 oseb, ki sladkorno bolezen zdravijo z zdravili, vseh oseb z znano sladkorno boleznijo pa je približno 145.000. Porast v letu 2021 je izjemno velik, podobno ugotavljajo tudi v drugih državah.« Pojavnost sladkorne bolezni tipa 2 strmo narašča s starostjo, z zdravim življenjskim slogom, predvsem s skrbjo za telesno težo in gibanjem ter z uživanjem sveže zelenjave pa lahko bolezen zamaknemo v poznejše obdobje oziroma jo celo preprečimo, svetuje sogovornica: »Pri sladkorni bolezni tipa 1 gre za preplet značilnosti posameznika in morda vplivov okolja, o dejavnikih, ki vplivajo na njen razvoj, tečejo številne raziskave. Pri sladkorni bolezni tipa 2 ima velik vpliv genetika, prej se pojavi pri osebah s čezmerno telesno težo oziroma debelostjo.«
Kaj kaže statistika?
Kot rečeno, so podatki o pojavnosti sladkorne bolezni zadnja leta skrb vzbujajoči. »Povečala se je predvsem pojavnost sladkorne bolezni tipa 2 v povezavi s staranjem prebivalstva in neugodnimi dejavniki življenjskega sloga. Zagotovo k temu trendu ne bo pripomogel negativen obrat z večjo pojavnostjo čezmerne telesne teže in debelosti med otroki in mladostniki v letih 2020 in 2021: med njimi je debelih 7,6 odstotka fantov in 5,7 odstotka deklet.
Vse več je tudi nosečnic s sladkorno, več je sladkorne bolezni tipa 1 pri otrocih in mladostnikih. V letu 2021 pa tudi v Sloveniji zaznavamo izjemen skok v pojavljanju sladkorne bolezni, ki jo je treba zdraviti z zdravili. V preteklih letih je bilo to število približno 9700, v 2021. pa jih je bilo več kot 13.500. Vzroki še niso povsem pojasnjeni,« je zaskrbljena diabetologinja. Pristavlja, da se pri sladkorni bolezni v nosečnosti vrednosti krvnega sladkorja po rojstvu otroka vrnejo v normalno območje, toda: »Ženska ima zato večje tveganje za pojav sladkorne bolezni tipa 2 pozneje v življenju. Prehodno se lahko sladkorna pojavi tudi ob uporabi nekaterih zdravil, ki se jih med drugim uporablja med zdravljenjem covidne bolezni. Podobno kot nosečnice pa tudi ti posamezniki spadajo med bolj ogrožene za razvoj sladkorne bolezni tipa 2 kasneje v življenju.«
Pri sladkorni bolezni v nosečnosti se vrednosti krvnega sladkorja po rojstvu otroka vrnejo v normalno območje.
Pred jutrišnjo nacionalno konferenco o sladkorni bolezni stroka poudarja, da je za čim bolj normalno življenje osebe s sladkorno boleznijo pomembno, da ima na voljo verodostojne, razumljive informacije in da jo podpiramo pri razvoju veščin, s katerimi življenje s sladkorno boleznijo teče čim bolj gladko. »Ključni del nacionalne konference pa so predstavitve treh edukacijskih programov, ki so na voljo po celotni Sloveniji, v vseh zdravstvenih domovih. Namenjeni so osebam z zvišan krvnim sladkorjem, ki pa še ne zadošča kriterijem za sladkorno bolezen, ter osebam s sladkorno boleznijo tipa 2,« sklene sogovornica.