Cimet za zdrave možgane, bazilika izboljšuje koncentracijo in spomin
Hiter način življenja, stres, staranje neugodno vplivajo na spomin, a to lahko na srečo ublažimo in preprečujemo na različne načine: s čim več novosti, učenjem, reševanjem križank, gibanjem in zdravo prehrano, tudi z zelišči in začimbami. Te so bogate z antioksidanti, ki izboljšajo delovanje možganov, prednost pa je, da jih lahko dodamo praktično v vsako jed, pa še gojimo jih lahko, tudi na balkonu ali okenski polici.
Denimo origano: žlička suhega vsebuje več antioksidantov kot skodelica borovnic, te pa, vemo, slovijo kot hrana za možgane, upočasnjujejo težave s spominom in krepijo delovanje možganov. Origano vsebuje vitamin B6, ki izboljšuje dotok kisika v možgane, poleg tega niža visok krvni tlak in daje telesu energijo. Tudi kurkuma je pomemben zaveznik zdravih možganskih celic, pomaga pri njihovem obnavljanju. Z antioksidanti polna začimba preprečuje kopičenje plaka v žilah in omogoča boljši pretok kisika v možganih. Čudovita zimska začimba je cimet, vsebuje vitamin B, ki je še posebno pomemben za zdrave možgane, povečuje dotok kisika v možgane, izboljšuje koncentracijo, pomnjenje, niža tudi raven sladkorja v krvi.
Bazilika blaži mentalno utrujenost, izboljšuje koncentracijo in spomin.
Poleti ne moremo brez sveže bazilike, jeseni in pozimi pa uporabljamo suho; blaži mentalno utrujenost, izboljšuje koncentracijo in spomin, blaži negativne posledice stresa. Tako obenem niža tveganje slabšanja imunskega sistema, s tem pa tudi kognitivnih težav. Žajbelj izboljšuje spomin in koncentracijo, zlasti pri starejših. Ingver niža vnetne procese v organizmu, ki lahko nižajo sposobnost organizma obdelovati informacije; izboljšuje možganske funkcije in upočasnjuje staranje: raziskava, v kateri so sodelovale ženske, stare od 50 do 60 let, je pokazala, da so se pri tistih, ki so pol leta redno uživale ingver, izrazito izboljšale kognitivne funkcije in spomin.