LEP NASMEH
Črno vino za zdrave dlesni in zobe
Za pozitivne učinke so zaslužni v njem prisotni polifenoli.
Odpri galerijo
Črnemu vinu se že od nekdaj pripisuje številne pozitivne učinke na zdravje. Ob zmernem uživanju krepi delovanje srca, manjša tveganje za sladkorno bolezen, pozitivno vpliva na presnovo, nova študija pa dokazuje, da je učinkovito tudi pri ohranjanju zdravja zob in dlesni.
Prejšnje raziskave so izpostavile mnoge pozitivne učinke polifenolov, med katere se umešča tudi omenjeni resveratrol, saj gre za močne antioksidante, ki zavirajo delovanje prostih radikalov, novejše študije pa dokazujejo, da lahko v sodelovanju z dobrimi bakterijami okrepijo tudi zdravje prebavil.
A kot opozarjajo znanstveniki, naj to ne bi bil razlog za pretiravanje s pitjem vina, saj to lahko v prevelikih količinah med drugim zaradi kisline poškoduje zobno sklenino ter prinaša druge negativne učinke na zdravje, za natančne podatke o tem, kako lahko vino varuje zobe, pa bodo potrebne še nadaljnje študije.
Moč antioksidantov
Kot so z njo dokazali strokovnjaki, je v vinu prisotna sestavina antioksidant resveratrol tista, ki zavira razvoj in množenje škodljivih bakterij v ustni votlini, poroča BBC. Seveda to ne pomeni, da bi smeli z njim pretiravati oziroma ga uživati več od priporočenih količin.Prejšnje raziskave so izpostavile mnoge pozitivne učinke polifenolov, med katere se umešča tudi omenjeni resveratrol, saj gre za močne antioksidante, ki zavirajo delovanje prostih radikalov, novejše študije pa dokazujejo, da lahko v sodelovanju z dobrimi bakterijami okrepijo tudi zdravje prebavil.
Zavirajo delovanje bakterij
V okviru zadnje, objavljene v časopisu Journal of Agriculture and Food Chemistry, so znanstveniki proučevali, kako polifenoli iz vina vplivajo na zdravje ustne votline, in ugotovili, da ti zmanjšujejo sposobnost bakterij, da bi se prilepile na zobe in tam s svojim delovanjem spodbujale nastanek bolezni zob ter obzobnih tkiv. V kombinaciji z oralnim probiotikom, bakterijo Streptococcusom dentisani, so bili še učinkovitejši.Vendarle zmerno
Prav to odkritje bi lahko pomenilo novo poglavje v preventivi in zdravljenju bolezni zob ter dlesni.A kot opozarjajo znanstveniki, naj to ne bi bil razlog za pretiravanje s pitjem vina, saj to lahko v prevelikih količinah med drugim zaradi kisline poškoduje zobno sklenino ter prinaša druge negativne učinke na zdravje, za natančne podatke o tem, kako lahko vino varuje zobe, pa bodo potrebne še nadaljnje študije.