Nekatere darove narave je bolje uživati surove, saj se v njih prisotne hranljive snovi med kuhanjem, praženjem ali pečenjem uničijo. Obstajajo pa tudi taki, ki so toplotno obdelani še bolj zdravi od surovih. Za naslednje to nedvomno velja.
Paradižnik
Vsebuje antioksidant likopen. Pri 15- do 30-minutnem kuhanju ali praženju paradižnika na olivnem olju se količina te snovi v zrelih plodovih znatno poveča.
Korenje
Kuhanje korenja se zdi nesmiselno, saj je ta zelenjava odlična surova, a prav med termično obdelavo se v njej poveča količina karotenoidov in antioksidantov. Ti med drugim pomagajo v zaščiti pred prostimi radikali in so zato odlični za zdravje.
Zelje
Zelje je zdravju prijazno v vseh oblikah, a med kuhanjem se v njem poveča količina železa, količina kalcija v surovem in kuhanem zelju pa ostaja enaka.
Breskve
Zdrave in okusne so surove, odlične pa so tudi kuhane, saj se tedaj, ko iz njih pripravljate kompot ali sladice, poveča njihova hranljiva vrednost. Zlasti naraste količina folne kisline, in to za kar desetkrat.
Špinača
Surova špinača v primerjavi s kuhano res vsebuje več vitaminov C, B2 in B3, a se med kuhanjem povečajo količine vitaminov A, E in B1, beljakovin, vlaknin, cinka, kalcija in železa. Dobrobit se tu ne konča, saj je v kuhani špinači tudi več luteina kot v surovi.
Gobe
Šele s kuhanjem pride do izraza njihova hranljiva vrednost: poveča se količina antioksidantov, nekaterih kar za dvakrat. Poleg tega je v kuhanih več vitamina D, kalija, železa in folne kisline.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: