Vegetarijanstvo se je v zadnjih letih močno razširilo in za tak način prehrane se odločajo tako navadni smrtniki kot zvezde domače ter svetovne estrade, kar nedvomno pripomore k njegovi priljubljenosti.
Vegetarijanci so tisti, ki ne jedo mesa in so velikokrat deležni enih in istih vprašanj, kar dokazuje, da je vegetarijanstvo za mnoge še vedno uganka. To so najpogostejši, z njim povezani miti.
Brez mesa ni mogoče zaužiti dovolj beljakovin
Najpogostejše vprašanje, na katerega vegetarijanci odgovarjajo, se glasi: »Kje dobite telesu potrebne beljakovine?« Odgovor je preprost: »Od vsepovsod.« Beljakovine se namreč v velikih odstotkih nahajajo v jajcih, tofuju, mlečnih izdelkih, soji, drugih stročnicah, oreščkih in semenih. Obstajajo tudi manj očitni viri teh snovi: morske alge (v žlici alg spirulina so štirje grami beljakovin), srčki artičok, zelena zelenjava, kvinoja.
Vegetarijanstvo pomeni zdravo prehrano
To, da je nekaj primerno za vegetarijance, ne pomeni, da je tudi zdravo. Veliko vegetarijanskih izdelkov, ki so na voljo na trgovskih policah, je bogatih s kalorijami in snovmi, ki niso zdravju prijazne. Enako velja za mesne nadomestke in vegetarijanske različice hitre hrane. Ključ je v sestavinah in ne zgolj v dejstvu, da nekaj ne vsebuje mesa.
Zaradi odsotnosti mesa v prehrani se pojavi utrujenost
Večina po tem, ko se odreče mesu, občuti izdatnejšo utrujenost in izčrpanost, zaradi katerih se nekateri vrnejo na običajen način prehranjevanja. A v resnici ni odsotnost mesa tista, ki povzroča utrujenost, temveč prehrana, s katero se ga nadomešča. Če za nekoga vegetarijanstvo pomeni uživanje predelane hrane, testenin in pic brez salame, bo posledica tega utrujenost. Če pa boste meso nadomeščali z beljakovinami rastlinskega izvora, zeleno zelenjavo in s polnozrnatimi živili, upada energije ne boste občutili. Ker pa odrekanje mesu velikokrat pomeni pomanjkanje vitamina B12 v prehrani, kar vodi v manko energije in izčrpanost, bi morali razmisliti o nadomestkih prehrani.
Namen vegetarijanstva je hujšanje
Res je mogoče, da po tem, ko se nekdo odreče mesu, izgubi nekaj kilogramov, vendar to ni cilj in ne namen take prehrane. Kot je dokazala na univerzi Harvard izvedena raziskava, so najpogostejši vzroki za vegetarijanstvo etične, religiozne ali zdravstvene narave. Izguba kilogramov je največkrat stranski učinek dejstva, da sta na jedilnikih pogosteje sadje in zelenjava.
Obstaja srednja pot
V resnici ne. Gre za vse ali nič. Res je, da je prehod na nov način prehrane lahko postopen: najprej en brezmesni dan, nato dva in tako naprej. Idealno je, da prehod traja nekaj tednov, tako se lahko telo na nov način prehrane počasi navaja. Ko je enkrat nanj navajeno, mesa ni več na jedilniku. Tedaj srednje poti ni. Kot rečeno: gre za vse, ali nič.
Vegetarijanstvo ni primerno za nosečnice
Drži, da se je o tem primerno in priporočljivo posvetovati z zdravnikom, a v končni fazi velja, da je s premišljenim izborom živil in z uravnoteženo hrano telesu mogoče dovajati vse, kar tedaj, ko pod srcem utripa novo življenje, potrebuje. Zlasti je vprašljiva količina zaužitega železa, ki pa ga je telesu treba zagotoviti z zeleno zelenjavo, lečo, rdečo peso in dodatki prehrani.
Gre za drago hrano
Prvi vtis je, da je vegetarijanska hrana dražja od običajne. Res je, da so izdelki, ki so označeni kot primerni za vegetarijance, lahko dražji od tistih, ki vsebujejo meso, vendar največkrat po zaslugi dejstva, da velikokrat vsebujejo dražje, organske sestavine. Sicer pa so zelenjava, žita, tofu, mleko, jajca in podobni cenovno vsem dostopni viri beljakovin.
Vegetarijanci morajo znati dobro kuhati
Tudi vegetarijanski obroki so lahko na moč preprosti in hitro pripravljeni. Vse je v receptih in iznajdljivosti, kar velja za vsako drugo hrano.
Pozabiti je treba na priljubljeno hrano
Z napredkom prehrambne industrije je vegetarijanstvo leta 2018 enostavnejše kot kadar koli prej. V resnici obstaja vegetarijanska slanina, ki po okusu in teksturi povsem spominja na pravo. Tako je mogoče najti vegetarijansko različico tako rekoč vsake hrane.
Gre zgolj za živali
Čeprav je osnovni namen vegetarijanske prehrane verske narave ali zaščita živali, ima številne pozitivne učinke na zdravje. Ameriško združenje Srce je pred nedavnim objavilo ugotovitve raziskave, ki dokazujejo, da hrana, bogata z živalskimi beljakovinami, za 50 odstotkov poveča tveganje za srčne bolezni, tista, ki temelji na rastlinskih beljakovinah, pa za 17 odstotkov. Druge študije so uživanje mesa povezale z nekaterimi oblikami raka, s sladkorno boleznijo in srčno kap. Gre torej tudi za zdravje.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: