Dopolnila niso potrebna

Mnogi se sprašujejo, zakaj potrebujemo antioksidante in kako delujejo v našem telesu.
Fotografija: Zelenjava naj bo v enem obroku največji del krožnika.
Odpri galerijo
Zelenjava naj bo v enem obroku največji del krožnika.

Človeško telo potrebuje antioksidante za boj proti reaktivnim kisikovim zvrstem. Zelo poenostavljeno povedano antioksidanti pomagajo ohranjati vitalnost in funkcionalnost tkiv in celičnih procesov. Med drugim z antioksidativnimi lastnostmi zmanjšajo poškodbe tkiv, preprečujejo pa tudi poškodbe beljakovin, maščobnih molekul in genetskega materiala, torej DNK,« pojasnjuje Jernej Ogrin, diplomirani inženir živilstva in prehrane z Zavoda SpoznajPrehrano. Dodaja, da bi bilo brez antioksidantov življenje popolnoma drugačno, verjetno ne bi obstajalo v taki obliki, kot ga poznamo danes. »Antioksidanti so kemijsko gledano snovi, ki preprečujejo proces oksidacije drugih snovi v njihovi okolici. Naše telo zna samo tvoriti cel spekter antioksidantov za boj proti reaktivnim kisikovim zvrstem, pomaga pa si tudi s tistimi, ki jih vnesemo s hrano. To seveda ne pomeni, da jih moramo poleg vnosa s hrano nujno vnašati v obliki prehranskih dopolnil. Za to ni nobene znanstvene podlage,« pravi Ogrin.

Količine niso pomembne

Sadje, zelenjava, stročnice in polnozrnati izdelki vsebujejo veliko za zdravje koristnih snovi. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Sadje, zelenjava, stročnice in polnozrnati izdelki vsebujejo veliko za zdravje koristnih snovi. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Na vprašanje, kako vemo, koliko in katerih antioksidantov je v določenem živilu, sogovornik odgovarja: »Tega na žalost ne moremo kar tako vedeti. Vsaj ne brez dragih in kompleksnih kemijskih analiz. Seveda imamo različne zbirke podatkov o vsebnosti hranil, tudi antioksidantov, v posameznem živilu. Vemo na primer, da imajo skupine živil, denimo sadje in zelenjava, načeloma visoko vsebnost različnih antioksidantov. Ne smemo pozabiti, da se lahko vsebnost teh snovi tudi znotraj skupine močno spreminja.« Že posamezne sorte istega sadja imajo lahko različno vsebnost antioksidantov. Tudi rastne razmere močno vplivajo na vsebnost teh snovi v živilih. Tema je kompleksna, še kompleksnejše pa je »ugotoviti«, kateri antioksidanti so v določenih živilih. Pri teh vprašanjih si lahko pomagamo z uporabo spletnih baz podatkov o vsebnosti hranil v posameznih živilih, pravi Ogrin in dodaja, da sta točna vsebnost in spekter antioksidantov v živilih za povprečnega potrošnika precej nepomemben podatek. »Raje se osredotočite na vključevanje zadostne količine zelenjave in sadja v prehrano. Ta živila vsebujejo veliko za zdravje koristnih snovi in njihovo uživanje je povezano s pozitivnimi lastnostmi. Posebej naj omenimo predstavnike sadja iz skupine jagodičevja – borovnice, maline, jagode, robide in podobno. Ta živila vsebujejo velike količine antioksidantov,« svetuje Ogrin.

Uravnotežena prehrana

Antioksidanti so za delovanje človekovega telesa zelo koristni oziroma nujni za nekatere celične procese. Delujejo namreč tudi kot signalne molekule, ki po telesu prenašajo določena sporočila, pravi sogovornik. »Če jih je premalo, ti procesi ne bodo potekali tako, kot morajo. Eno vidnejših področij tega je signal za regeneracijo mišic po telesni vadbi. Če smo pred vadbo zaužili preveč antioksidantov v obliki prehranskih dopolnil, bo v telesu reaktivnih kisikovih zvrsti premalo, kar bo poslabšalo regeneracijo tkiv in trening zato ne bo tako učinkovit.« Kot vsakega hranila je tudi antioksidantov lahko preveč. A to se najverjetneje zgodi le, če jih dodajamo v obliki prehranskih dopolnil. Zato je vsekakor pametneje, pravi Ogrin, najprej poskrbeti za uravnoteženo prehrano. »Vsak dan uživajte različno zelenjavo v najmanj dveh obrokih, od tega naj bo v enem največji del krožnika. Tudi kos ali dva sadja na dan naj postane stalnica. Poleg tega poskrbite za vnos polnozrnatih žit in stročnic. Dodajanje prehranskih dopolnil z antioksidanti v tem primeru ne bo potrebno.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije