PREVIDNOST VELJA
Družabna omrežja škodljiva za zdravje
Obiskovanje družabnih omrežij je za mladostnike v nekaterih primerih škodljivo in lahko vodi v vrsto težav, telo bi si radi spremenili z operacijami in steroidi.
Odpri galerijo
Družabna omrežja imajo zelo negativen vpliv na samopodobo uporabnikov. Na spletu krožijo računalniško obdelane fotografije zvezdnikov, ki povsem izkrivljajo in pačijo resnično obliko in videz človeškega telesa in obraza. Še posebno ranljivi so mladi, ki poskušajo dosegati te lažne lepotne ideale, a jim seveda spodleti.
Iluzoren splet
Večina otrok dobi prvi pametni telefon, ko dopolni deset let. Od takrat so tudi uporabniki spleta in njihov sistem vrednot se močno spremeni; opazujejo lahko pomanjkljivo oblečene vzornike na najrazličnejših eksotičnih lokacijah, poudarjena sta materializem in splošna všečnost, posredno se jih poskuša seksualizirati. Mladostniki jih poskušajo posnemati tako po videzu kot po vedenju. Organizacija YMCA je nedavno opravila anketo med otroki, starimi od 11 do 16 let. Izkazalo se je, da je kar 62 odstotkov najstnikov, starih 15 in 16, pod velikim pritiskom družabnih medijev, saj poskušajo z objavami na njih svoje življenje in videz prikazati čim bolj razburljivo in uspešno. Prav tako se je spremenila njihova realna predstava, kako je videti normalno človeško telo. Žalostno je dejstvo, da se je izrazito povečalo uživanje steroidov že pri 13-letnih fantih, ker si želijo biti bolj mišičasti. Čeravno se jih večina zaveda, da so fotografije obdelane oziroma iluzorne, jih imajo kljub temu za vzor.Postavljeni lepotni standardi so nedosegljivi.
Nevarno zvezdništvo
Približno 60 odstotkov mladih je potrdilo, da imajo zvezdniki na njih največji vpliv, zato jim sledijo in jih posnemajo. »Vsi smo krivi, saj na družabnih omrežjih objavljamo zgolj najbolj posrečene fotografije,« je prepričana Denise Hatton z YMCA. »Seveda ni nič narobe s tem, da se želimo predstaviti v najboljši luči, pomembno je, da se imamo še vedno radi, tudi ko nismo videti najbolje, kar je za nas slehernike verjetno večino časa. Današnji lepotni standardi so popolnoma nedosegljivi, zaradi česar smo neprestano nezadovoljni z videzom telesa in obraza.« To še posebno velja za mlade in ima močan vpliv na njihovo duševno stanje in telesno zdravje.Lepotni posegi
Mladi se zaradi izkrivljene samopodobe pogosteje odločajo za lepotni poseg, zanj bi se jih odločilo kar 35 odstotkov, med celotno populacijo je ta delež 20-odstotni. Številni mladi se zaradi posegov zadolžijo, raje imajo pač lepo fotografijo na instagramu kot finančno stabilnost.
Mladi se zaradi izkrivljene samopodobe pogosteje odločajo za lepotni poseg, zanj bi se jih odločilo kar 35 odstotkov, med celotno populacijo je ta delež 20-odstotni. Številni mladi se zaradi posegov zadolžijo, raje imajo pač lepo fotografijo na instagramu kot finančno stabilnost.
Duševne stiske v porastu
Mnoge neodvisne študije potrjujejo, da je porast duševnih stisk v zadnjem desetletju, ki najpogosteje prizadenejo mlada dekleta, skladen s pojavom in popularizacijo družabnih medijev. »Med mladostniki se krepi kriza duševnega zdravja, med dekleti in mladimi ženskami je najbolj pogosta depresija,« je pojasnila dr. Bernadka Dubicka, vodja oddelka za adolescente na Royal College of Psychiatrists. Brez dlake na jeziku je obsodila snapchat in instagram ter ju označila za zelo škodljiva in celo destruktivna. »Od mladih otrok zahtevajo, da so ves dan in vso noč prisotni na družabnem omrežju, če želijo ostati v skupini vrstnikov, drugače jih ti preprosto izločijo.« Družabni mediji so krivi tudi za čedalje bolj problematično pomanjkanje spanca med mladimi, kar je lahko simptom duševne motnje in tudi pot do nje.Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Globalno segrevanje