KUTINA ZA ZDRAVJE

Gladijo gube, nižajo tlak

Kutina je bogata z vitamini in minerali, uravnava holesterol in blaži prebavne težave; nekoč je veljala za simbol ljubezni in sreče.
Fotografija: FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
FOTO: Guliver/Getty Images

Dišeče kutine niso le v okras na kuhinjskih policah in ne le ključna sestavina številnih sladic. Malo je namreč znano, da je to sadje, ki so ga najpogosteje uporabljali za pripravo sladkih marmelad in želejev, obenem je tudi zelo zdravo, zato je jesensko obilje kutin dobro izkoristiti za pripravo čajev in drugih pripravkov, ki jih bomo lahko uporabljali vse leto.
FOTO: Guliver/Getty Images
FOTO: Guliver/Getty Images

Kutina je star sadež, ki naj bi izviral s severa Irana. Drevo spominja na jablano. Lupina je precej debela, meso trpko, zaradi česar surove ne jemo, precej okusnejša je kuhana. Tudi raba kutine ima dolgo zgodovino, verjeli so, da varuje pred pogledom, ki uroči, Grki in Rimljani so jo posvečali Veneri, zato je veljala za simbol ljubezni in sreče. Mladoporočenca sta si jo delila, da bi bili njuni skupni dnevi sladki in polni navdušenja.

Uživanje sadeža zares blagodejno vpliva na zdravje. Kutina je bogata z železom, vsebuje kalij, kalcij, magnezij, natrij, klor, baker, karoten (provitamin A), vitamine B1 in B2, C, niacin. Zaradi visoke vsebnosti kalija niža visok krvni tlak. Ker je bogata z vlakninami, je idealna za vse, ki bi radi izgubili kak kilogram, seveda le, če kuhane in pečene niste sladkali. Pomaga tudi pri prebavnih težavah in uravnavanju holesterola: niža namreč slab (LDL) holesterol in viša dobrega (HDL).

Koristne so tudi peške, ki vsebujejo vitamin B17, o koristih tega znanstveniki, nutrucionisti in farmacevti še razpravljajo. Nekateri ga hvalijo kot učinkovino proti karcinomu, drugi pa, da je škodljiv in se v želodcu spremeni v strupeni cianid. Zato v ljudskem zdravilstvu ne uporabljajo celih oziroma zdrobljenih pešk, temveč sluz, ki jo izpustijo v stiku z vodo, ta naj bi koristila pri razpokanih ustnicah in sploh za nego kože, ki je mastna, problematična, vzdražena. Napravite si hranljivo masko: kutino čim bolj drobno naribajte in pomešajte z nekaj kapljicami mandljevega olja.


Nanesite na očiščen obraz, sperite po 20 minutah. Naribano kutino lahko zmešate tudi z žlico medu. Če bi radi ublažili gube, v možnarju strite žlico pešk in prelijte z dvema žlicama prekuhane vode. Naj stoji 10 minut, potem dobro premešajte. Z mešanico namažite razpokane ustnice in gube.
Sadež bo zaustavil drisko, podobno kot jabolko, saj vsebuje veliko čreslovin. Čaj iz kutine naj bi blažil nespečnost, napetost, tudi zadah, koristil naj bi proti kašlju in blagodejno vplival na dihalne poti.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije