DERMATOLOGIJA

Glivice so nalezljive

Glivične okužbe so ena izmed najpogostejših kožnih bolezni in lahko potekajo kronično, če jih ne zdravimo.
Fotografija: V bazenskih kopleksih ne hodite bosi. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
V bazenskih kopleksih ne hodite bosi. FOTO: Guliver/Getty Images

Nezdravljene glivične okužbe potekajo kronično, se širijo po telesu iz povrhnjih plasti kože v globlje ali na druge ljudi, pojasnjuje dr. Andreja Murnik Rauh, specialistka dermatovenerologije v Medicinskem centru Barsos. »Lahko se razširijo v notranjost organizma in povzročijo sistemsko okužbo. Lahko prizadenejo kožo, nohte in lasišče. Najpogostejša je glivična okužba kože stopal, ki se kaže zlasti med četrtim in petim prstom z macerirano, luščečo se kožo. Včasih se pojavijo tudi ranice med prsti. Poleti se ji pogosto pridruži bakterijska okužba. Pogosta je tudi glivična okužba nohtov, ki sčasoma lahko pripelje do deformiranih, zadebeljenih nohtov. Okužbi nohtov in kože na nogah se pogosto pojavljata skupaj.«

Glivične okužbe na koži trupa in okončin se navadno začnejo kot manjša, rožnata, ostro omejena lisa, ki se širi na vse strani enakomerno, centralno pa bledi; žarišče se običajno drobno lušči in lahko rahlo srbi. »Pri mladih odraslih, ki se veliko potijo (športniki), je pogosta okužba z Malassezio, in sicer Pityriasis versicolor,« nadaljuje sogovornica. »Pojavlja se večinoma po zgornjih delih trupa, ramenih in vratu kot številne, nesrbeče, ostro omejene lise rožnate ali belkaste barve, ki se minimalno luščijo. Pri starejših ljudeh (zlasti s čezmerno težo) se dostikrat pojavljajo okužbe v dimljah in pri ženskah pod dojkami.

Razvoj glivic lahko preprečimo z ustrezno preventivo, poudarja dr. Andreja Murnik Rauh.
Razvoj glivic lahko preprečimo z ustrezno preventivo, poudarja dr. Andreja Murnik Rauh.

Kažejo se kot rdečina in macerirana koža. Pri otrocih je sorazmerno pogosta tudi glivična okužba lasišča.« Ne pozabimo na mikrosporijo, ki se kaže kot ostro omejeno, okroglo žarišče, s poudarjenim rdečim robom, središče pa je običajno bolj bledo. Žarišča se drobno luščijo in zmerno srbijo; lahko jih je več ali pa je eno samo, vir okužbe pa so najpogosteje živali iz bližnje okolice, pojasni dermatovenerologinja.

Vlaga in toplota

In prav poleti, ko nam lahko vročina in pot pošteno nagajata, se pridružijo še glivice. Vlaga in toplota namreč ustvarjata idealne razmere za njihovo razrast: »Če je koža poškodovana, je okužba možna še hitreje. Pri sladkornih bolnikih ali ljudeh s čezmerno telesno težo so okužbe s kvasovkami v kožnih gubah pogostejše. V lekarni so na prodaj zdravila za lokalno rabo brez recepta, ki jih lahko uporabljamo pri glivični okužbi stopal. Če po dveh do treh tednih uporabe ni izboljšanja, je potreben obisk pri zdravniku.« Pri glivični okužbi nohtov je navadno potrebna sistemska protiglivična terapija v obliki tablet, ki jo predpiše zdravnik. Sami si lahko pomagamo s protiglivičnimi laki, ki so v prosti prodaji, svetuje sogovornica. »Če obstaja sum na mikrosporijo, je žarišča treba pokriti, ker je bolezen zelo nalezljiva. V takem primeru je treba nujno obiskati zdravnika. Kadar gre za razširjeno okužbo, je včasih potrebna sistemska terapija s protiglivičnimi zdravili v obliki tablet.«

Ne nosite tujih čevljev

Glivice se prenašajo z neposrednim stikom ali posredno prek okuženih kožnih lusk med družinskimi člani in v splošnih objektih, kot so zdravilišča in kopališča. Okužimo se lahko tudi s stikom z okuženimi živalmi ali prek spor v zemlji.

Poleti je več možnosti za razmah glivic. FOTO: Guliver/Getty Images
Poleti je več možnosti za razmah glivic. FOTO: Guliver/Getty Images

Seveda pa lahko razvoj glivic preprečimo z ustrezno preventivo, poudarja sogovornica: »Zaščitimo se tako, da pazimo na osebno higieno. Za preprečevanje glivične okužbe stopal je treba nositi nogavice iz naravnih materialov, da se noge čim manj potijo. Po prhanju je treba dobro posušiti in obrisati stopala, zlasti kožo med prsti na nogah. Nogavice je treba menjati vsak dan, če se noge potijo, tudi večkrat. Čevlji naj bodo iz zračnih materialov, dovolj široki in udobni. Ne izposojajte si tujih čevljev, obutev po uporabi dobro prezračite, tudi športne copate, ki jih po prihodu iz telovadnice vedno vzemite iz torbe, da se posušijo. Na javnih površinah, kot so športni centri, kopališča, savne in garderobe, ne hodite bosi, ampak uporabljajte obuvala. Ne božamo tujih živali in pri delu z zemljo uporabimo zaščitne rokavice.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije