Hitro rastoča znamenja so bolj nevarna
Vsak med nami ima kožna znamenja, pravzaprav jih imamo na desetine, povprečno okoli 30. Jih poznate? Veste, kako so bila videti prejšnji teden, mesec? Pojavnost kožnega raka se poveča v starosti okrog 50 let, zato je samopregledovanje še kako pomembno: večino nevarnih kožnih sprememb je namreč mogoče odstraniti brez posledic, če jih le opazimo dovolj zgodaj.
Samopregledovanje je ena od poglavitnih preventivnih metod, ki omogoča obvladovanje in preprečevanje napredovalne bolezni kožnega raka, nam je povedal Matic Fabjan, dr. med., spec. plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, z estetske klinike Fabjan, ki deluje po vsej Sloveniji: »Praktično vsakdo od nas lahko s samopregledovanjem pravočasno odreagira, obišče strokovnjaka in tako odkrijemo raka v zgodnji fazi, kar omogoča tako rekoč 100-odstotno ozdravljenje. Po navadi je 10 odstotkov odkritih znamenj pozitivnih, in če so odkrita pravočasno, je preživetje 100-odstotno.« Samopregledovanje opravljamo redno, enkrat na leto pa opravimo preventivni pregled, svetuje doktor.
Če imate veliko kožnih znamenj, bodite pozorni na tista, ki so nastala v zadnjem času, in tista, ki zaradi oblike ali barve izstopajo na prvi pogled.
Tudi če redno pregledujemo kožo, lahko nekatere spremembe zamenjamo za starostne pege. »Pozorni moramo biti na vzorec spreminjanja ABCD, kar pomeni, da vsako spremembo opazujemo na sledeči način: A – asimetry, bolj je asimetričen, bolj je nevaren, B – border, če je nejasnih meja, je bolj nevaren, C – color, neenakomerna obarvanost, D – diameter, velikost, hitro rastoči so bolj nevarni,« pojasni sogovornik. »Najnevarnejši kožni rak je maligni melanom, ki hitro zaseva in pri katerem je smrtnost visoka,« pove Fabjan in nadaljuje: »Zelo pogosti so tudi tako imenovani epiteliomi, kožni karcinomi, ki sicer redko zasevajo, so pa lokalno na mestu zelo destruktivni in povzročajo lokalno obolevnost kože in obkožnih tkiv.«
Če nam katero od znamenj ni všeč, ga pokažimo zdravniku, da ga bo, če bo vsaj malo sumljivo, odstranil. In to čim prej. A odstranjujemo tudi nenevarna, benigna znamenja, predvsem iz estetskega in funkcionalnega vidika, če se denimo zatika ob oblačila, pove Fabjan: »Tu je odstranitev večinoma možna z lasersko tehniko, ki ne pušča večjih vidnih brazgotin.« Laserska odstranitev znamenja je dovolj učinkovita in poteka dovolj globoko, da se znamenje ne ponovi. Starost tu ne igra posebne vloge. Pri estetskih odstranitvah je pomembno, da izberemo čas, ko ne bomo več tednov pretežno izpostavljeni soncu, ali pa smo pozorni na redno zaščito, sklene sogovornik.