Hoja varuje pred boleznimi
Hoja je najbolj naravna oblika gibanja, obenem pa odlična oblika rekreacije in sprostitve, ki jo opravljamo na prostem. A v poplavi ponudbe različnih telesnih vadb jo pogosto zanemarjamo ali zavračamo kot nezadostno. To je velika napaka, poudarjajo strokovnjaki ob svetovnem dnevu hoje; v očeh mnogih je bila med zaprtjem javnega življenja med pandemijo prava odrešiteljica.
»Aktivni življenjski slog je pomemben del zdravega življenja. Hoja je osnovna oblika gibanja na kopnem in izjemno koristna za zdravje in vsakodnevno funkcioniranje. Je aerobna telesna dejavnost, ki krepi in ohranja delovanje našega srca, žilja in dihal ter nas dokazano varuje pred številnimi boleznimi, krepi naš imunski sistem in pozitivno vpliva na naše počutje. Vsak gib šteje, zato bodimo aktivni vsi, vsepovsod in vsak dan,« polaga na srce Andrea Backović Juričan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in poudarja, da je hoja tudi ena najdostopnejših oblik telesne dejavnosti za večino populacije, ki lahko hodi, in primerna za vse generacije pa tudi za kronične bolnike: »Izvajamo jo lahko kjer koli in kadar koli. Hodimo lahko v rekreativne namene v prostem času po ravnem ali navkreber oziroma navzdol, po stopnicah namesto uporabe dvigal, v službo oziroma šolo in nazaj ter po opravkih ali ko sprehajamo psa. S hojo lahko prekinjamo sedenje v službi ali šoli.«
10 tisoč korakov na dan bi moral opraviti vsak.
Stopnjujemo intenzivnost
Vsak gib šteje, zato bodimo aktivni vsi, vsepovsod in vsak dan.
Velika prednost hoje pred drugimi oblikami telesne vadbe je, kot rečeno, njena dostopnost. Tudi cenovna. Za hojo ne potrebujemo članarine in posebne opreme, le dobro voljo, udobna oblačila in obutev. Če nismo občutljivi, nas niti dež ne bo ustavil pred dolgim sprehodom! »Seveda se je treba prilagoditi tudi vremenu in letnemu času, pozimi se izogibamo hoji po zaledenelih površinah oziroma te prehodimo previdno in z nedrsečo obutvijo. Hojo navkreber ali navzdol je ravno tako treba prilagoditi. Za varno in učinkovito telesno dejavnost in vadbo je priporočljivo spremljati počutje oziroma število utripov srca v minuti, glede na starost pa se pozanimamo, v katerem ciljnem območju srčnega utripa je varno hoditi,« še sklene strokovnjakinja z NIJZ.