KRČNE ŽILE

Ima jih polovica odraslih

Krčne žile so pogosta bolezen, štirikrat pogosteje jih imajo ženske; povzročajo jih hormonske spremembe, sedenje, tudi izpostavljanje visokim temperaturam, najpomembnejši dejavnik pa je dednost.
Fotografija: Krčne žile lahko učinkovito zdravimo neinvazivno s kompresijskimi povoji in venoaktivnimi zdravili. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Krčne žile lahko učinkovito zdravimo neinvazivno s kompresijskimi povoji in venoaktivnimi zdravili. FOTO: Guliver/Getty Images

Kronično vensko popuščanje oziroma krčne žile je dokaj pogosta bolezen, ki prizadene štirikrat več žensk kot moških. Zlasti pogosto je v starejšem življenjskem obdobju, saj ocenjujejo, da jih ima vsak drugi starostnik. »Skoraj polovica odraslih ima krčne žile v začetnih stadijih, torej brez otekanja ali venskega popuščanja.

Krčne žile opazimo na spodnjih okončinah kot razširjene, vijugaste, včasih tudi izbočene žile modre barve, pravi doc. dr. Nada Kecelj Leskovec, dr. med.
Krčne žile opazimo na spodnjih okončinah kot razširjene, vijugaste, včasih tudi izbočene žile modre barve, pravi doc. dr. Nada Kecelj Leskovec, dr. med.
Približno en odstotek odraslih razvije zadnji stadij venske bolezni z rano ali razjedo, otekanjem, rdečino ali hipostatičnim dermatitisom,« pravi specialistka dermatovenerologinja doc. dr. Nada Kecelj Leskovec, dr. med., iz medicinskega centra Remeda iz Domžal.

Na vprašanje, kako sploh vemo, da imamo krčne žile, strokovnjakinja odgovarja: »Opazimo jih na spodnjih okončinah kot razširjene, vijugaste, včasih tudi izbočene žile modre barve. Spremljajo jih lahko razširjene kapilare, ki so manjše žilice modrikasto ali vijoličasto obarvane, pri venskem popuščanju pa tudi otekanje gležnjev in spodnje tretjine goleni, rdečina kože ali dermatitis in v zadnjih stadijih venska razjeda, ki je najpogosteje nad notranjim gležnjem.«
 

Preveč sedečega dela


Krčne žile največkrat nastanejo kot posledica prirojene slabše kakovosti vezivnega tkiva ter s tem povezane slabosti žilne stene in okvare venskih zaklopk. Med vzroki za nastanek krčnih žil je najpomembnejši dedni dejavnik, torej krčne žile podedujemo, pravi specialistka dermatovenerologije.


»Drugi sprožilni dejavniki so tudi hormonske spremembe, kot so nosečnost, hormonska kontracepcija ali hormonska nadomestna terapija. Povzročajo jih tudi sedeče delo, poškodbe, starost in izpostavljanje visokim temperaturam v različnih okoljih, na primer savni, vročih bazenih, tudi sončenje je lahko sprožilni dejavnik za njihov nastanek.«

Dolgo sedeti ni zdravo, zlasti ne s prekrižanimi nogami. FOTO: Guliver/Getty Images
Dolgo sedeti ni zdravo, zlasti ne s prekrižanimi nogami. FOTO: Guliver/Getty Images
Zaradi krčnih žil imamo lahko kar veliko težav. Velikokrat se pojavijo težke, utrujene noge in krči ponoči. Bolečine so tope in se stopnjujejo čez dan. Ko so takšne težave dolgotrajnejše, je smiselno obiskati zdravnika, pravi sogovornica. Še posebno če so vzrok za otekle noge prav krčne žile, je skorajda nujno, da se z osebnim zdravnikom pogovorimo o morebitnih spremembah, ki bi jih bilo dobro uvesti v življenje, da teh težav ne bomo več imeli. Osebni zdravnik bo opravil morebitne dodatne preiskave, tudi začel zdravljenje in nas po potrebi napotil do specialista dermatovenerologa.
 

Učinkovito zdravljenje


Sogovornica pravi, da si zdravniki seveda želijo, da se vensko popuščanje sploh ne bi začelo oziroma da bi začeli zdravljenje prej. Sicer pa krčne žile lahko učinkovito zdravimo neinvazivno s kompresijskimi povoji ali medicinskimi nogavicami in venoaktivnimi zdravili, ki zmanjšajo vnetje in otekanje goleni, pravi specialistka.


Ko bolezen napreduje ali če z neinvazivnimi metodami niso uspešni, z invazivnimi postopki odstranjujejo kapilare z laserjem ali sklerozacijskim sredstvom, ki ga vbrizgajo v žilo, dodaja. »Večje krčne žile skleroziramo s peno ali odstranimo s termičnimi ablativnimi metodami, kot sta laser in radiofrekvenca, ki v zadnjih letih vse bolj nadomeščata klasično kirurško zdravljenje krčnih žil ali varic,« sklene specialistka dermatovenerologije. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije