Izjemni učinki kislega zelja (in zakaj lahko tudi škoduje)
Brez kislega zelja si ni mogoče predstavljati zime. V tem letnem času je na jedilniku v številnih oblikah: kot sarma, enolončnica, priloga, prikuha.
Zaradi fermentacije je kislo zelje še bolj zdravo od surovega, kajti vsebuje številne mikrobe, ki dobro vplivajo na delovanje prebavil in s tem na celo telo.
Za zdrava prebavila in možgane
V kislem zelju prisotni probiotiki namreč skrbijo za zdravo črevesno floro, odpravljajo zaprtje, nižajo tveganje za številne bolezni prebavil in pozitivno vplivajo tudi na zdravje možganov, med drugim manjšajo možnost za depresijo in blažijo stres.
Ob tem je v kislem zelju veliko vitamina C, nepogrešljivega zaveznika močne odpornosti.
Ker je energijsko skopo in živilo z visoko količino vlaknin, pomaga pri hujšanju, v njem zastopani antioksidanti blažijo posledice delovanja prostih radikalov in varujejo pred nekaterimi oblikami raka.
Med procesom fermentacije v zelju namreč nastajajo snovi, ki pomagajo pri uničevanju kancerogenih celic. Ena od raziskav je denimo pokazala, da je pri ženskah, ki ga redno umeščajo na jedilnik, nižje tveganje za raka dojk kot pri ženskah, ki ga ne jedo.
Za zdravo srce in močne kosti
Ker vsebuje veliko vlaknin, niža tudi količino slabega holesterola v krvi in skrbi za zdravo srce, ob tem je eden redkih rastlinskih virov vitamina K2 ali menakinona. Ta sodeluje pri nižanju tveganja za srčne bolezni in preprečuje kopičenje kalcija v arterijah. Prav vitamin K2 igra pomembno vlogo pri zdravju kosti.
Raziskava, ki je vključevala ženske v postmenopavzi, je pokazala, da so sodelujoče, ki so uživale dodatke z vitaminom K2 počasneje izgubljale mineralno gostoto kosti od žensk, ki niso jedle tega dodatka.
Druga raziskava je prišla do zaključka, da primerna količina vitamina K2 tveganje za zlom kolka zniža za od 60 pa kar do 81 odstotkov.
Kaj pa minus
Ob vseh pozitivnih učinkih ima kislo zelje žal tudi negativno plat: vsebuje veliko soli, ki se osnovni sestavini dodaja med postopkom kisanja.
50 gramov kislega zelja telesu zagotavlja tretjino priporočenega vnosa te začimbe, kar je nedvomno treba upoštevati pri načrtovanju zdrave in uravnotežene prehrane, piše Helathline.