Tamponi velikokrat nadomeščajo higienske vložke, neredko pa se poraja vprašanje, ali jih je ponoči pametno uporabljati. Kaj o tem menijo ginekologi?
Obvezna redna menjava
Prvo in najpomembnejše pravilo pri uporabi tampona se glasi: redna menjava. Kar pomeni vsaj na vsake štiri ure. Prav zato njihova uporaba ponoči ni priporočljiva, saj predolgo ostanejo v telesu, s tem se poveča nevarnost okužb in vnetij. Predolgo uporabljen tampon namreč ustvarja idealno okolje za razvoj bakterij. Kadar se te pretirano namnožijo, je lahko zdravje ogroženo.
Nevarnost sindroma toksičnega šoka
Poleg tega uporaba neredna menjava tampona lahko povzroči sindrom toksičnega šoka, bakterijske zastrupitve, ki se kaže kot visoka telesna temperatura, bruhanje, nizek krvni tlak, kožni osip, prizadene pa lahko več notranjih organov. Zato je priporočljivo tampon pred spanjem nadomestiti s higienskim vložkom. Prav tako je uporaba tamponov odsvetovana ženskam, ki že imajo kakšno vaginalno okužbo, saj bi se ta lahko še bolj razširila.
Previdno pri kopanju
Tamponi so sicer dobrodošli pri kopanju, pa naj bo v bazenu, reki, jezeru ali morju. V tem primeru ga je treba obvezno zamenjati po vsakem plavanju, saj lahko s klorom, slano ali rečno vodo prepojen tampon poveča nevarnost vnetja in okužbe intimnih organov.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: