VAGINALNE OKUŽBE

K sreči niso nevarna

Glivična vnetja spolovila se najpogosteje pojavljajo v spolno aktivnem obdobju ženske in v času nosečnosti, mogoča pa so že tudi pred puberteto in po menopavzi.
Fotografija: Vnetja so najpogostejša v spolno aktivnem obdobju ženske.
Odpri galerijo
Vnetja so najpogostejša v spolno aktivnem obdobju ženske.

Glivične vaginalne okužbe so najpogostejša vnetja v predelu nožnice in zunanjega spolovila, pojasnjuje Sonja Levak Hozjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: »Povzročajo srbenje, pekoč in skeleč občutek v nožnici, gostejši sirast izcedek, po večini brez slabega vonja. Največkrat je povzročitelj vnetja Candida albicans, lahko so tudi druge vrste glivic. Med mikroorganizmi, ki so stalno prisotni v nožničnem okolju, so poleg glivic in bakterij koristni laktobacili, ki poskrbijo za ravnovesje obojih. Povežejo se s površinskimi celicami sluznice v vagini in proizvajajo mlečno kislino. Tako učinkovito pomagajo k hitrejši vzpostavitvi normalne vaginalne flore.«


Vzrokov za porušeno ravnovesje in spremenjeno kislost v nožnici je precej, že med menstruacijo se namreč zaradi hormonskih sprememb poruši razmerje med koristnimi in škodljivimi mikroorganizmi. »Uporabnice hormonske kontracepcije imajo pogosteje glivične okužbe nožnice, prav tako nekatere nosečnice,« nadaljuje sogovornica. »Ravnovesje lahko porušijo stres, kopanje v bazenih s klorirano vodo, prav tako spolni odnos. Ob jemanju antibiotikov se pogosto pojavi glivično vnetje nožnice. Občasno ga opaža večina sladkornih bolnic.«

Vnetje lahko prepoznamo

Vnetje nožnice, ki ga povzročijo glivice, k sreči ni nevarno, saj ne pušča posledic kot okužbe, ki jih povzročajo spolno prenosne bakterije ali virusi. »Glivičnega vnetja nožnice ni težko prepoznati,« nadaljuje Levak Hozjanova. »Srbenje in neprijeten občutek v nožnici s prisotnim gostim belim ali rahlo rumenim sirastim izcedkom, ki nima neprijetnega vonja, so zanesljivi znaki takšnega vnetja. Spremembe so tudi na zunanjem spolovilu, ki je pordelo in nekoliko oteklo. Spolni odnosi so boleči, tudi partner ima lahko glivične spremembe na spolovilu.«


Večina žensk se z glivičnimi vnetji spolovila sreča vsaj enkrat v življenju, nekatere pogosteje. Zdravimo jih z antimikotičnimi zdravili lokalno z nanosom kreme na obolela mesta zunanjega spolovila in z vaginaletami, ki se vstavljajo v vagino, pojasni zdravnica: »Pri posameznicah, pri katerih se vnetje ponavlja, uporabimo po eno kapsulo, ki se zaužije prvi dan menstruacije nekaj mesecev zapored, razen če obstaja možnost nosečnosti. Partnerja zdravimo zgolj, če ima tudi on težave. Ob hkratni uporabi laktobacilov v obliki tablet ali vaginalet zmanjšamo možnost ponovitve glivičnega vnetja. Danes obstajajo v lekarnah testi, ki so zelo preprosti za uporabo in pokažejo na osnovi znižanega pH, da gre za glivično vnetje nožnice. V prosti prodaji je na voljo prav tako v lekarnah kar nekaj zdravil, ki uspešno odpravijo vse znake takšnega vnetja. Če težave ne izginejo v nekaj dnevih, svetujemo obisk pri ginekologu.«

Kreme in svečke

Med menstruacijo uporabljamo bombažne higienske vložke, bolj občutljive pa tampone s probiotiki.
Med menstruacijo uporabljamo bombažne higienske vložke, bolj občutljive pa tampone s probiotiki.
K preprečevanju vnetij lahko pripomoremo tudi sami, denimo, uporabljamo milo za intimno nego in bombažne higienske vložke med menstruacijo. »Bolj občutljivim pa svetujemo uporabo tamponov s probiotiki. Izpiranje nožnice odsvetujemo. Spodnje perilo naj bo iz naravnih materialov, prav tako naj bodo zračna in ne pretesna oblačila, tako preprečimo toplo in vlažno okolje, ki je ugodno za razrast glivic. Ob obisku savne in uporabi fitnes naprav ne pozabimo na svojo brisačko, tako bomo zaščitile sebe in druge. Ne pozabimo, da obilica hrane z enostavnimi sladkorji nekoliko podaljša obstoj kandide v telesu.«

Z glivičnimi vnetji spolovila se ginekologi srečujejo pri deklicah že pred puberteto, v obdobju odraščanja, najpogosteje pa v spolno aktivnem obdobju ženske in v času nosečnosti, mogoča so tudi po menopavzi zaradi pomanjkanja estrogena, saj se sluznica v vagini in na zunanjem spolovilu tanjša, še pove Levak Hozjanova: »Lahko nastanejo drobne ranice, ki ob uriniranju dajejo pekoč občutek. Pogosteje imajo glivična vnetja sladkorne bolnice in uporabnice vložkov zaradi inkontinence urina. Tudi v obdobju klimakterija ženske zdravimo s kremo in svečkami za glivično vnetje, seveda tudi z estrogenskimi pripravki, ki sluznico vagine učinkovito okrepijo.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije