Kaj je slabše, sladkor ali sladila?
Da so umetna sladila nezdrava in potencialno celo zdravju nevarna, opozarjajo tudi strokovnjaki. Aspartam, ki je prisoten v mnogih dietnih živilih, je Mednarodna agencija za raziskave raka uvrstila med potencialno karcinogene snovi. Marsikdo bo ob tej novici pomislil, da je nemara bolje uživati navadni sladkor, vendar pa po mnenju strokovnjakov tudi to ne drži.
Prazne kalorije
Znanost namreč odsvetuje pretirano uživanje tako enega kot drugega, opozarjajo na Inštitutu za nutricionistiko. »Sladkor je nesporno povezan z razvojem kariesa, obstaja pa tudi vse več dokazov o povezavah med prekomernim uživanjem sladkih živil in različnimi kroničnimi presnovnimi boleznimi, vključno z debelostjo, nealkoholno zamaščenostjo jeter in sladkorno boleznijo tipa 2,« opozarjajo. Najbolj problematične so sladke pijače, ki vsebujejo veliko t. i. praznih kalorij. Živilska industrija zato vse pogosteje uporablja sladila, s katerimi lahko bistveno zmanjša energijsko gostoto živil in pijač.
»Uporabljati smejo izključno odobrena sladila, za katera so bili na osnovi temeljite ocene varnosti določeni tudi pogoji uporabe. Ocene varnosti temeljijo na vzpostavljenih protokolih in dostopnih podatkih, novejše raziskave in pristopi pa nakazujejo, da nadomeščanje sladkorja z intenzivnimi sladili lahko prinaša tudi zdravstvena tveganja, zaradi česar se odsvetuje dolgoročna uporaba sladil pri zmanjševanju telesne mase pri odraslih in otrocih,« opozarjajo na inštitutu.
Sladila v prehrani so preverjena, a pretiravati ne smete.
Če želite zares zdravo živeti, se raje poskušajte privaditi manj sladkim okusom, in sicer tako, da postopoma v hrano in pijačo dodajate vedno manj sladkorja in sladil. Tudi živila, ki veljajo za zdrava, kot so med in sadni sokovi, vsebujejo veliko sladkorja, zato z njimi nikakor ne smemo pretiravati.