POČITEK

Kaj se dogaja v možganih, če spite manj kot šest ur

Pomanjkanje spanca ima na možgane usoden vpliv.
Fotografija: Pomanjkanje spanja ima veliko negativnih posledic. FOTO: Ridofranz, Getty Images
Odpri galerijo
Pomanjkanje spanja ima veliko negativnih posledic. FOTO: Ridofranz, Getty Images

Že dolgo je znano, da je spanec pomemben za pravilno delovanje telesa, za dobro koncentracijo, motivacijo in uspešno spopadanje z vsemi obveznostmi.

A kljub številnim opozorilom, da naj bi vsako noč spali od sedem do osem ur, mnogi ta navodila hote ali nehote ignorirajo ter spijo celo manj kot šest ur.

Strokovnjakinja za spanje Rebecca Robbins je takole pojasnila, kaj se ob kroničnemu pomanjkanju spanja dogaja v možganih:

»Če običajno spite šest ur ali manj, le občasno pa nočnemu počitku nasmehnite osem ur, naglo spreminjate spalni ritem, na kar se možgani odzovejo tako, kot se tedaj, ko so se primorani prilagajati različnim časovnim pasovom. Spanje tako postane zanje izziv, toksini, ki ob hitrem menjavanju spalnega ritma nastajajo v možganih, pa lahko vodijo v resne zaplete in povzročajo tudi nastanek demence.«

Še druge slabosti

A ne le na možgane, neprimeren spalni ritem in premalo spanja imata še druge negativne učinke. Takole jih našteva strokovnjakinja:

»Dokazano je, da imajo osebe, ki spijo premalo, več možnosti za različne okužbe z virusi in bakterijami, saj imajo slabšo odpornost v primerjavi s tistimi, ki spijo dovolj. Primerna spalna rutina je torej ključna za dobro zdravje. Ne le otrok, temveč tudi odraslih.«

Večer brez zaslonov

Pri tem Robbinsonova opozarja še na nekaj: »Pred spanjem ne glejte v zaslone, raje si vzemite nekaj trenutkov za meditacijo, branje knjige ali poslušanje glasbe. Tako počitka ne bo ovirala modra svetloba, ki jo oddajajo takšne in drugačne sodobne napravice.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije