NESPAMETNO

Kaj se zgodi, če kavo pijete na prazen želodec

To res ni pametna ideja. 
Fotografija: Najprej zajtrk, nato šele skodelica kave. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Najprej zajtrk, nato šele skodelica kave. FOTO: Thinkstock

Zjutraj najprej popijete kavo. Na prazen želodec. Res je, niste edini, a ta navada je vse prej kot zdrava in ne škoduje le želodcu, temveč negativno vpliva na vse telo. Kaj se tedaj, ko si jo privoščite, v organizmu dogaja?

Poveča se količina želodčne kisline

Ta povzroča pekočo zgago in težave s prebavo, ki so lahko prisotne ves dan. Velika količina želodčne kisline sčasoma privede do resnih težav s prebavili, kot so denimo čir na želodcu, sindrom razdražljivega črevesja in želodčni refluks. Kava slabše kakovosti, ki je običajno bolj kisla, tveganje za vse te težave še poveča. 

Okrepijo se občutki stresa in tesnobe

Pretiravanje s kavo lahko okrepi občutke stresa in tesnobe, najslabša je s tega vidika kava na prazen želodec. Da bi izničili njene negativne učinke na živčni sistem, z njo ne pretiravajte, preden si privoščite skodelico, pa vedno nekaj pojejte. 

Vpliva na ravnovesje hormonov

Glavni vzrok za stres in tesnobo je porušeno hormonsko ravnovesje, za katerega je kriv kofein. Jutranja kava na prazen želodec ovira nastajanje serotonina, živčnega prenašalca, ki je odgovoren za občutke užitka, sreče in blagostanja. Študije so pokazale, da se tedaj, ko prenehamo piti kavo na prazen želodec ali pretiravati z njo, razpoloženje hitro izboljša.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije