Na to, da je kakovosten spanec pomemben za zdravje, strokovnjaki opozarjajo že leta. Prav pomanjkanje počitka namreč vodi v številne zdravstvene težave. A tudi predolgo spanje zdravju ni prijazno.
Ogroženi možgani in srce
Študije so med drugim razkrile, da je pri tistih, ki vsako noč spijo manj kot šest ur, za 35 odstotkov večje tveganje za srčno in možgansko kap v primerjavi z onimi, ki vsako noč spijo od sedem do osem ur. Pomanjkanje spanca namreč lahko povzroči aterosklerozo, torej zamašitev krvnih žil in zato srčno ali možgansko kap. Strokovnjaki španskega nacionalnega centra za proučevanje kardiovaskularnih bolezni v Madridu tako priporočajo spremembo spalnih navad, preden se te težave pojavijo.
Ne preveč in ne premalo
Njihova raziskava je zaobjela skoraj štiri tisoč zaposlenih, povprečne starosti 46 let. Razdelili so jih v tri skupine. V prvi so bili posamezniki, ki spijo manj kot šest ur, v drugi tisti, ki spijo od sedem do osem ur, in v tretji odrasli, ki vsako noč počivajo osem ur ali več. Izkazalo se je, da je pri posameznikih, ki spijo manj kot sedem ur, za 27 odstotkov večje tveganje za aterosklerozo kot pri tistih, ki spijo od sedem do osem ur. Večje tveganje zanjo je bilo tudi pri sodelujočih, katerih spanje je nekakovostno, in tistih, ki na noč spijo več kot osem ur, kar pomeni, da tudi preveč spanja zdravju ne koristi.
Poslušajte telo
»Potreba po količini spanja se sicer razlikuje od posameznika do posameznika. Drži, da je splošno priporočilo od sedem do osem ur spanja na noč, mora pa vsak spoznati, koliko spanca potrebuje, da lahko normalno deluje, in potrebe telesa po počitku upoštevati, sicer med drugim lahko ogrozi zdravje ožilja ter s tem možganov in srca,« so v zaključku še zapisali španski strokovnjaki.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: