Kako dobro se poznate?

V desetih korakih do spoznanja, da smo veliko več kot naša dejanja, porazi in pomanjkljivosti; samospoštovanje in ljubezen do sebe sta temelj vseh odnosov.
Fotografija: Vsak večer v treh občutkih povzemite svoj dan. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Vsak večer v treh občutkih povzemite svoj dan. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Kdor si želi biti srečen, si mora vzeti čas, da se dobro spozna. Tako se bo v življenju lahko dobro odločal, meni Francozinja Anne-Sixtine Pérardel, avtorica priročnika 10 korakov do boljšega čustvenega življenja, ki je izšel pri Celjski Mohorjevi družbi. Filozofinja, ki je na inštitutu za družinske vede pridobila specializacijo iz vzgoje za življenje, se poklicno ukvarja s temeljnimi bivanjskimi vprašanji, zlasti tistimi, ki so povezana z ljubeznijo, odnosi, svobodo in srečo. Kot svetovalka za čustveno življenje in spolnost redno predava zlasti po šolah. Ugotavlja, da se mladi (in malo manj mladi) zelo slabo poznajo in se nimajo radi. »Zelo malo ljudi, ki sem jih spoznala, se zaveda, da so izjemni in neizmerno ljubljeni. Premalo se jih zaveda lastnega dostojanstva in spoštovanja, ki si ga zaslužijo. Še manj je tistih, ki se želijo zares razviti in zrasti, a ne vedo niti tega, kaj bi morali pri sebi ceniti ali izpopolniti in kaj bi jih globoko motiviralo, da bi v življenju napredovali. Preprosto in nedejavno dopuščajo, da jih oblikujejo okoliščine. Ta način sam zase ni slab. Vendar je strašansko omejen! Človek zaradi tega postane popolnoma odvisen od vsakdanjih naključij.«

Pot se začne s prvim korakom

Preveč se osredotočamo na to, kar nam na nas ni všeč.
Preveč se osredotočamo na to, kar nam na nas ni všeč.
Priročnik ni namenjen le mladostnikom, pot skozi deset korakov oziroma vaj je modro narediti večkrat v življenju, saj smo, kot poudarja avtorica, pri 15, 20, 30, 40 ali 80 letih zelo drugačni. Deset korakov, da se spoznamo, se vzljubimo in zaupamo vase se začne z nalogo, v kateri je treba našteti svojih 20 dobrih lastnosti. Pérardelova razumljivo in spodbudno vodi skozi vsako vajo, pomembno pa je, da jih ne preskakujemo, saj je vsaka temelj za naslednjo. Cilj prvega koraka je, »da te nauči v sebi opaziti to, kar je dobro in pozitivno, to, zaradi česar si izjemna, edinstvena … oseba, globoko vredna tega, da je ljubljena«.

V priročniku dobimo tudi veliko uporabnih nasvetov; pri drugem koraku (Danes se počutim …) recimo svetuje, naj vsaj enkrat na dan, na primer zvečer, v treh občutkih povzamemo svoj dan. Tretji korak (Ljubiti svoje telo) se osredotoča na zaznavanje lastnega telesa, in je poleg koraka Moj jezik ljubezni najbolj obširen, kar je razumljivo. Sploh mladi se namreč precej ukvarjajo s svojo zunanjo podobo in ljubeznijo. Preostali koraki so Najlepše pohvale, Notranji glasovi, Moje najgloblje potrebe, Moje sanje, Moj sanjski mož, moja sanjska žena?, v zadnjem pa govori o hvaležnosti, ki je notranja navada, usmerjena na dobre stvari v življenju. »Ta navada nas korenito spremeni in pokaže, kako zelo naše razmišljanje vpliva na našo duševnost in delovanje.«


Avtorica še svetuje, naj si pred spanjem vsak večer zapišemo najmanj pet uspehov oziroma stvari, ki nam prinašajo veselje. Kaj hitro bomo ugotovili, da smo nadvse srečni, je prepričana. Natalija Mljač

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije