POSKRBITE ZA VAŠE ZDRAVJE

Kako shujšati, da ne bo potem preveč viseče kože

Ob strogi dieti med hujšanjem nikar ne pozabimo na telesno aktivnost, saj si tako oblikujemo mišice, koža pa postane bolj napeta.
Fotografija: Z zdravim življenjskim slogom se debelosti in posledično hujšanju najlažje izognete. FOTO: Motortion/Getty Images
Odpri galerijo
Z zdravim življenjskim slogom se debelosti in posledično hujšanju najlažje izognete. FOTO: Motortion/Getty Images

O normalni prehranjenosti govorimo, ko se indeks telesne mase (ITM) giblje med 18,5 in 24,9 kg/m2, o čezmerni pa, ko je ta med 25 in 29,9 kg/m2. Vse, kar je več kot 30 kg/m2, je debelost.

Kot izhaja iz posodobljenih podatkov o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah, ki jih je maja letos predstavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), so se pri kazalniku deleža oseb, ki so čezmerno prehranjene ali debele (gre za razmerje med številom oseb z ITM≥25,0 in številom vseh oseb, ki so odgovorile na anketni vprašalnik, pomnoženo s 100), najslabše izkazali prebivalci iz posavske statistične regije: čezmerno prehranjenih ali debelih je bilo tam 65,40 odstotka. Najbolje so za zdravje, vsaj glede na telesno težo, poskrbeli v osrednjeslovenski statistični regiji, kjer je kazalnik znašal 49,70 odstotka.

Lahko je tudi posledica hitrega hujšanja. FOTO: Evgeniia Medvedeva, Getty Images
Lahko je tudi posledica hitrega hujšanja. FOTO: Evgeniia Medvedeva, Getty Images

Ne shujšajte prehitro

Z izgubo telesne teže po spremenjenem življenjskem slogu in prehrambnih navadah svojemu zdravju naredite največjo uslugo. A osebe s prekomerno telesno težo se po uspešnem boju s kilogrami pogosto znajdejo pred novo težavo: odvečno kožo. Ta se, kot pravijo strokovnjaki, zelo rada pojavi pri tistih, ki na hitro shujšajo, bodisi z upoštevanjem stroge diete bodisi po operaciji želodca. Koža se namreč v takih primerih ne more tako hitro prilagoditi na zmanjšanje telesne mase. Seveda ni samo od hitrosti hujšanja odvisno, koliko odvečne kože boste na koncu imeli. Estetska kirurginja dr. Tea Jedlovčnik je pred časom za revijo Suzy pojasnila, da je to zelo odvisno od tega, kakšno kakovost kože imamo, koliko smo stari, ali je vključena telesna vadba. »Z leti namreč elastika v koži popusti in lahko že ob manjši izgubi teže ostane precej odvečne kože, po drugi strani pa je kvaliteta kože pogojena z dobro genetiko. Vsekakor pri izgubi nad 20 kg in če smo starejši od 40 let brez odvečne kože ne gre,« je dodala.

Ob dieti je nujna redna telesna aktivnost. FOTO: Maryviolet, Getty Images
Ob dieti je nujna redna telesna aktivnost. FOTO: Maryviolet, Getty Images

Če želimo imeti po hujšanju čim manj odvečne kože, strokovnjaki svetujejo, da kilogramov ne izgubljajmo le z dieto, temveč tudi s telesno aktivnostjo. Na ta način si namreč izoblikujemo mišice, koža pa postane bolj napeta. Viseča koža se najraje pojavi na trebuhu, notranji strani stegen, nadlakti in prsih, ki so v odrasli dobi sestavljene pretežno iz maščobe. Povesi se tudi zadnjica, uvela je koža obraza. »Načeloma nas izguba večje teže postara,« je pojasnila Jedlovčnikova. Znebimo se je sicer le z estetsko operacijo. »Visečo kožo enostavno odrežemo, premestimo določena tkiva pod njo oziroma jih prešijemo, tako da se koža lepše 'uleže'. Na neki način jo ponovno ukrojimo po telesu,« še razloži kirurginja. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije