Kam na počitnice in golf?
Ob zelenih prostranstvih, ki čakajo na vas, da si oprtate torbo s palicami in zakorakate proti prvi luknji, vas na znanih golfskih destinacijah čakajo še številne druge zanimivosti, ki bodo popestrile vaš dopust.
Kako začeti?
Če se želite spoznati s to igro za vse generacije, se prijavite na tečaj v eno od šol golfa na posameznih igriščih, kjer vam bodo predstavili osnove. Preden se boste preizkusili na igrišču, je obvezen vsaj osemurni tečaj tehnike golfa. Nato se včlanite v enega od klubov, opravite še triurno izobraževanje o pravilih, nakar lahko z aktivnim članstvom v spremstvu učitelja ali golfista, ki ima hendikep 36 ali manj, odigrate devet lukenj. To morate napovedati na recepciji kluba, kjer po koncu igre oddate podpisano in pravilno izpolnjeno števno kartico. Naslednji dan pridobite prvi hendikep indeks. Odtlej lahko na igriščih igrate sami ali s prijatelji ter uživate v golfu.
Vir: Golf zveza Slovenije
Belek
V čudovitih razgledih na peščene plaže Sredozemskega morja lahko golfisti uživajo v slikoviti pokrajini Belek v Turčiji. V zaledju gore Toros in le nekaj kilometrov stran od Antalye jih pričakajo kilometri igrišč različnih težavnostnih stopenj, zraven pa plaže in obilo druge zabave. Belek je med drugim znan po luksuznih resortih, ki ob lastnih igriščih za golf ponujajo udobje na vseh ravneh, priljubljen pa je tudi v zimskem času, saj je tam večji del leta sončno in toplo.
*Najboljši čas za obisk: od marca do maja ter od septembra do novembra.
Mavricij
Ljubitelji golfa radi gredo še dlje od sredozemskih lepot in podnebja ter obiščejo tropski raj na Mavriciju. Zaradi ugodnih podnebnih razmer so tam golf že v 19. stoletju igrali angleški kolonialisti, večji razmah pa je ta igra doživela z vznikom velikih hotelskih resortov, ki si dandanes lastijo vsak svoje zelenice. Človek ima na tem otoku v Indijskem oceanu kaj videti, od slikovitih rajskih plaž, modrih lagun, tropskih gozdov do širnih nasadov čajevca. Mnogokrat se ti spektakularni razgledi razprostirajo prav z golfskih igrišč, ki so jih arhitekti skrbno načrtovali za ljubitelje tega športa.
*Najboljši čas za obisk: od maja do oktobra, ko je na otoku manj padavin.
Med Alpami in Jadranom
Tudi pri nas in v naši okolici je v zadnjih letih zaživelo kar nekaj novih igrišč. Eno najprestižnejših pri nas je Royal Bled (27 lukenj), ki že vrsto let gosti tako amaterske kot profesionalne turnirje in velja za eno najlepših v Evropi. Kraljevo in Jezersko igrišče sta tudi del skupine Alpe Adria Golf, ki jo promovira turistična zveza avstrijske Koroške. Nekaj posebnega pri nas je prav tako igrišče v Bovcu, pri katerem izredna naravna konfiguracija terena nakazuje smer igre v dolini smaragdne Soče. Zelo obiskana so tudi igrišča v Moravskih Toplicah, Arboretumu Volčji Potok in Cubo v Ljubljani.
Nekatera zanimiva igrišča najdemo tik ob državni meji: v predmestju Beljaka in manj kot pol ure od Slovenije je eno pri dvorcu Finkenstein (18 lukenj), v Italiji v Trbižu, nekaj posebnega bo tudi udarjanje žogice ob šumu valov med lagunami Gradeža.
Poškodbe pri golfu in kako se jim izogniti
Čeprav je tveganje za poškodbe pri golfu majhno, se lahko zaradi preobremenitev, napačne tehnike ali udarjanja ob tla namesto v žogico pojavijo težave in bolečine. Da se jim izognete, poskrbite za:
- ogrevanje in raztezanje pred igranjem (še zlasti v predelu hrbta, ramen in komolcev),
- pravilno tehniko in obisk tečajev,
- dobro in udobno opremo, vključno s čevlji, nogavicami, rokavicami in oblačili,
- dobro poznavanje pravil,
- zaščito pred soncem in ustrezno hidracijo.
Besedilo je bilo objavljeno v oglasni prilogi Aktivni & zdravi